MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co z obietnicami stworzenia województwa środkowopomorskiego? Wysłali list do premiera

Joanna Krężelewska
Co z województwem środkowopomorskim?
Co z województwem środkowopomorskim? archiwum
Przedsiębiorcy z Koszalina i regionu mówią władzy: „sprawdzam!”. Pytają o plany administracyjne i obietnice stworzenia województwa środkowopomorskiego. Wysłali w tej sprawie list do premiera Mateusza Morawieckiego.

Przedsiębiorcy nawiązali do doniesień medialnych o planowanych zmianach w podziale administracyjnym Polski. Dotyczą podziału województwa mazowieckiego na dwa osobne województwa.

„Trudno nam ocenić, czy prace w tym kierunku są już prowadzone w zaciszu gabinetów, czy może jest to „dziennikarska kaczka”, powodująca duży niepokój społeczny w całej Polsce. Tak czy inaczej sprawa podziału województwa mazowieckiego to tylko wierzchołek góry lodowej, która nosi nazwę „Nowy ład administracyjny Polski”.” - czytamy. Autorzy listu przypomnieli, że ostatni podział administracyjny kraju był przeprowadzony ponad 21 lat temu, zanim wstąpiliśmy do Unii Europejskiej, a do NATO mieliśmy wejść za kilka miesięcy. „Od tego czasu w naszym kraju zaszły ogromne zmiany, w szczególności gospodarcze oraz społeczne i najwyższy więc czas na to, aby podział administracyjny za tymi zmianami podążył, a najlepiej, aby w swej strukturze je wyprzedzał. Obecny układ sił politycznych pozwala na przeprowadzenie takiej reformy, a oprócz tego jest na to dosyć czasu, aby ją solidnie przygotować i przeprowadzić. W tym świetle niezwykle istotna jest sprawa Pomorza Środkowego – regionu o prawie milionowej społeczności, spójnego kulturowo, społecznie i gospodarczo, a od 1998 roku stopniowo wykluczanego gospodarczo, komunikacyjnie i mentalnie, nie posiadającego swojego sejmiku, przedstawiciela rządu (wojewody), regionalnego programu operacyjnego czy strategii rozwoju. (...) Od wielu lat w tej kwestii nic się nie dzieje, a wręcz przeciwnie, region nasz jest coraz bardziej marginalizowany (ostatnio zlikwidowany został Urząd Morski w Słupsku), a jego rozwój jest coraz bardziej uzależniony od decyzji zapadających w Szczecinie i Gdańsku”.

Koszalin na początku XXI wieku

Oto jak wyglądał Koszalin 20 lat temu. Zobacz, jak zmieniły ...

- Dostrzegamy potrzebę szczegółowej analizy skutków wprowadzenia ostatniego podziału administracyjnego Polski oraz przeprowadzenia debaty, czy obecna liczba gmin, powiatów i województw jest zasadna. Do kolejnych wyborów zostały trzy lata i to właśnie doskonały czas na taką analizę - podkreśla Roman Biłas, prezes koszalińskiego oddziału Północnej Izby Gospodarczej. - Region Pomorza Środkowego jest spójny terytorialnie, kulturowo, ekonomicznie i społecznie. Podkreślają to zarówno organizacje gospodarcze jak i naukowcy na organizowanych na Politechnice Koszalińskiej i Akademii Pomorskiej w Słupsku  konferencjach. Wreszcie, obietnica stworzenia województwa środkowopomorskiego była składana wielokrotnie przez polityków obecnie rządzącej formacji. Padła z ust między innymi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, Prezydenta Andrzeja Dudy, Premier Beaty Szydło. Dziś pytamy władzę o realizację obietnicy powołania województwa środkowopomorskiego.

Oprócz Romana Biłasa pod listem podpisali się też Piotr Huzar, prezes Koszalińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej, Wiesław Zinka, kanclerz Loży Koszalińskiej Business Centre Club, Sławomir Michalik, prezes Zrzeszenia Kupców i Przedsiębiorców w Koszalinie, Adam Gramczewski, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Koszalinie, Robert Firkowski, prezes Słupskiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz Eugeniusz Żuber, koszaliński samorządowiec. List przesłany został do wiadomości prezydenta Dudy, Elżbiety Witek - marszałka Sejmu, prezesa PiS-u Jarosława Kaczyńskiego oraz członków Parlamentarnego Zespołu ds. Rozwoju Pomorza Środkowego.

Przypomnijmy, protesty mieszkańców środkowego Pomorza, głównie Koszalina, sprzeciwiających się obecnemu podziałowi administracyjnemu zaczęły się w 1998 roku. Reforma administracyjna z 1 stycznia 1999 roku przywróciła podział zbliżony do tego z roku 1975, jednak z liczbą województw ustaloną na 16, rezygnując z utworzenia regionu środkowopomorskiego. 11 lat temu na lutowym kongresie w Krakowie PiS postulowało wzmocnienie samorządów i utworzenie dwóch nowych województw: środkowopomorskiego i warszawskiego. W maju 2012 roku Jarosław Kaczyński w Koszalinie opowiedział się za utworzeniem województwa środkowopomorskiego z dwiema stolicami - W Koszalinie i Słupsku. Sprawa miała zostać podniesiona, gdy PiS dojdzie do władzy. Temat jak bumerang wrócił przed kolejnymi wyborami parlamentarnymi. Teraz przedsiębiorcy z regionu mówią wyborczym obietnicom: „sprawdzam!”.

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Koszalińskiego i bądź na bieżąco!

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Zobacz także: Przewodnik rowerowy: Koszalin i okolice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński