Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co z rowerami miejskimi? Firma Nextbike przechodzi kryzys

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
arch
Firma Nextbike Polska S.A., która prowadzi wypożyczalnię rowerów miejskich w Koszalinie, a także w Kołobrzegu, jest w kryzysie. Grozi jej niewypłacalność, m. in. z powodu panującej pandemii. Co to oznacza dla użytkowników rowerów miejskich?

Przedstawiciele firmy mówią wprost o trudnej sytuacji i wyjaśniają przyczyny problemów. „Zagrożenie niewypłacalnością to efekt pandemii wirusa SARS-CoV-2. Spowodowało to nagłe i niemożliwe do przewidzenia negatywne skutki finansowe dla spółki. Nextbike Polska S.A., podobnie jak wiele innych firm z branży transportowej, boryka się obecnie z gwałtownym spadkiem przychodów w związku z obowiązującym do 1 kwietnia do 5 maja zakazem korzystania przez użytkowników z rowerów miejskich” - czytamy m. in. w oświadczeniu spółki. Zarząd Nextbike Polska S.A. złożył już wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego. - Celem jest umożliwienie dalszego funkcjonowania roweru miejskiego w 39 systemach w Polsce. Restrukturyzacja to standardowa procedura przewidziana kodeksem handlowym w sytuacji zagrożenia niewypłacalnością. Nie oznacza zagrożenia dla bieżącego funkcjonowania spółki; ma natomiast ułatwić przywrócenie równowagi w firmie, umożliwić spłatę zobowiązań - wyjaśniają przedstawiciele spółki i zapewniają, że dla klientów nie oznacza to żadnych różnic w dotychczasowym funkcjonowaniu i korzystaniu z wypożyczalni. - Dla naszych użytkowników nic się nie zmienia - uspokaja Paulina Wójcicka z biura prasowego firmy. - Z rowerów miejskich nadal można korzystać w Koszalinie, czy w Kołobrzegu, jak również w pozostałych ośrodkach, gdzie działamy - zgodnie z obowiązującymi umowami z samorządami.

W koszalińskim ratuszu zapewniają, że trzymają rękę na pulsie. Dodajmy, że w Koszalinie umowa z Nextbike obowiązuje do końca listopada i za trzy lata opiewała na ok. 1,2 mln zł (w tym ponad 70% to dofinansowanie unijne). W drugiej połowie roku planowany jest nowy przetarg, który ma pozwolić wyłonić nowego operatora systemu. A co na dziś? - Zwróciliśmy się w imieniu użytkowników Koszalińskiego Roweru Miejskiego do firmy Nextbike z prośbą o dodatkowe informacje w zakresie dalszego funkcjonowania wypożyczalni - mówi Robert Grabowski, rzecznik koszalińskiego ratusza. - Na dzisiaj umowa, którą miasto podpisało trzy lata temu z Nextbike, nadal obowiązuje i właściwie zabezpiecza interes miasta, a KRM normalnie funkcjonuje.

Zobacz także: Jak działa rower miejski?

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Koszalińskiego i bądź na bieżąco!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo