Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co ze szczepieniami przeciwko COVID-19? Wciąż jest wiele pytań

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Ciągle wiele emocji budzi kwestia szczepień przeciwko koronawirusowi.
Ciągle wiele emocji budzi kwestia szczepień przeciwko koronawirusowi. archiwum polskapress
Ciągle wiele emocji budzi kwestia szczepień przeciwko koronawirusowi. Problemem jest nie tylko zmniejszenie przez producenta dostaw, ale i kolejność. Po fali krytyki jaka spadła na rząd po informacji, że w grupie pierwszej mają się znaleźć również prokuratorzy, wprowadzono korektę.

Po medykach (grupa zero) zostaną zaszczepieni seniorzy oraz osoby z chorobami przewlekłymi. Dopiero po nich nastąpi szczepienie służb mundurowych. Plan zakłada, że w części 1A zaszczepieni mają zostać seniorzy powyżej 60. roku życia, w części 1B - osoby z chorobami przewlekłymi (chorzy na nowotwory, osoby po przeszczepach, dializowane), a w części 1C - nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych.

Przypominamy, że w tym tygodniu na szczepienia zapisywać się mogą osoby, które ukończyły 80 lat, od piątku taką możliwość mają też osoby, które mają lat więcej niż 70, reszta może jedynie zadeklarować przystąpienie do programu szczepień.

O odszkodowanie będą mogli się ubiegać wszyscy Ci, którzy po szczepieniu przeciwko COVID-19 trafią do szpitala na co najmniej 14 dni, lub osoby, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny. W galerii przedstawiamy listę świadczeń kompensacyjnych oraz kwoty jakie otrzymają za nie poszkodowani w wyniku szczepień.Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>LISTA NOP, KWOTY >>>

Nawet 100 tys. zł - tyle rząd chce płacić za ewentualne powi...

Czytelnicy sygnalizują nam problemy z zapisami - trudno dodzwonić się na infolinię, albo do przychodni. Starsze osoby często nie korzystają też z internetu, wiec nie mogą skorzystać z internetowych form rejestracji.

W zachodniopomorskim jest ponad 200 punktów, gdzie będzie można zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. Ale na tej liście nie ma wszystkich przychodni rodzinnych.

- W mojej przychodni nie ma szczepień - co mam zrobić - pytają nasi czytelnicy.

Przypominamy - w przypadku szczepień nie ma rejonizacji, na szczepienie możemy się zapisać w każdym punkcie, który znajduje się na liście, nawet daleko od naszego miejsca zamieszkania.

Przychodnia nie może odmówić zapisania na szczepienia osób, które nie są jej pacjentami.

Inny z problemów, które nam sygnalizują czytelnicy, to brak telefonu komórkowego. Do zapisu wystarczy numer PESEL. Numer telefonu komórkowego nie jest wymagany, ale jeśli go podamy, otrzymamy SMS z potwierdzeniem wizyty. Jeśli nie mamy komórki, możemy też podać numer osoby bliskiej albo znajomego.

Już jednak wiadomo, że najważniejszym problem, który sygnalizują przychodnie, jest to, że szczepionek jest za mało.

Oto 17 pytań, jakie lekarz będzie musiał zadać Ci podczas badania przed podaniem szczepionki przeciwko koronawirusowi. Twierdząca odpowiedź na część z tych pytań sprawi, że szczepienia trzeba będzie przełożyć na inny termin. W części przypadków jeśli odpowiesz "tak", lekarz będzie musiał dopytać o szczegóły. Zobacz wszystkie pytania, jakie muszą paść przed szczepieniem - posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.Przejdź do kolejnego slajdu ---

Oto warunki, by być zaszczepionym. Musisz je spełnić [WYWIAD...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera