Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz lepsi szukają pracy

(n)
Ponad 80% kandydatów szukających pracy za pośrednictwem Internetu spełnia wszystkie lub prawie wszystkie wymagania pracodawców. Przeciętny kandydat ma 33 lata, może się pochwalić 10-letnim doświadczeniem zawodowym i w 74% przypadków jest mężczyzną.

To podstawowe wnioski, płynące z raportu "E-rekrutacja 2006", przygotowanego przez serwis rekrutacyjny Pracuj.pl.
Na jedną ofertę pracy zgłasza się średnio 74 kandydatów. Najliczniejsza grupa to osoby po trzydziestce, które stanowią ponad 65% wszystkich aplikujących. One też mogą pochwalić się największym doświadczeniem zawodowym.
Marketing górą
W badanym okresie największą popularnością cieszyło się stanowisko specjalisty ds. marketingu - w ciągu 5 tygodni na tę ofertę spłynęło 139 aplikacji. Najmniej kandydatów odpowiedziało na oferty pracy dla inżyniera produkcji i głównego księgowego. Jednak nad ilością przesłanych aplikacji górowała ich jakość - aż 7 na 10 kandydatów, którzy odpowiadali na ofertę dla głównego księgowego, spełniało wszystkie wymagania pracodawcy lub wszystkie z wyjątkiem jednego.
Kobiety najchętniej aplikowały na stanowiska związane z marketingiem. Aż 73% osób aplikujących na stanowisko specjalisty ds. marketingu stanowiły właśnie panie. Inne posady, na które najchętniej kandydowały kobiety, to główny księgowy (68% wszystkich osób aplikujących) i specjalista ds. finansów (61%). Mężczyźni najczęściej odpowiadali na ofertę pracy dla dyrektora oddziału (85%), webmastera (84%) i inżyniera produkcji (82%).
- Od jakiegoś czasu obserwujemy zwiększający się popyt na wykwalifikowanych pracowników. W odpowiedzi na rosnące wymagania rynku zgłasza się wielu coraz lepiej przygotowanych kandydatów, ale wciąż jest ich zbyt mało, by zaspokoić coraz większe zapotrzebowanie pracodawców. Najczęściej są to osoby, które mogą pochwalić się już przynajmniej kilkuletnim doświadczeniem i chęć zmiany pracy wynika z naturalnej potrzeby sprawdzenia się w nowym środowisku - komentuje wyniki badania Przemysław Gacek, prezes portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl.
Wygrywają jakością
W porównaniu do ubiegłego roku zdecydowanie poprawiła się jakość przesyłanych aplikacji. Aż 81% wszystkich kandydatów spełnia wszystkie - lub wszystkie z wyjątkiem jednego - twarde kryteria wskazane w ogłoszeniach (wcześniejsze doświadczenie na podobnym stanowisku, odpowiedni staż pracy, właściwy kierunek wykształcenia i wymagany język obcy).
Największą zmianę widać w znajomości języków obcych. Znajomość języka angielskiego deklaruje już blisko 80% kandydatów, rok wcześniej było ich niewiele ponad 60%. Zaskakująco wzrosła znajomość języka rosyjskiego - w zeszłym roku znało go niecałe 26%, a obecnie już ponad 43% kandydatów.
Standardem stała się znajomość dwóch języków obcych. Jeszcze rok temu tą umiejętnością mogła się pochwalić tylko 1/4 kandydatów, dziś jest to już prawie 40%. W mniejszości są osoby znające tylko jeden język obcy - stanowią tylko 26,5% wszystkich kandydatów. Trzy języki zna aż 16% kandydatów (w zeszłym roku było to tylko 3%).
Znajomość języków obcych
angielski 79,00%
rosyjski 43,10%
niemiecki 32,10%
francuski 7,10%
włoski 2,70%
hiszpański 1,90%
- Zauważyliśmy zmianę w podejściu osób szukających pracy. W porównaniu z zeszłym rokiem zmniejszyła się ilość aplikacji na jedną ofertę, ale znacząco wzrosła ich jakość. Kandydaci coraz częściej wybierają tylko te oferty, które odpowiadają ich kwalifikacjom.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!