Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej przypadków boreliozy w województwie zachodniopomorskim

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Borelioza może być przyczyną depresji, huśtawki nastrojów, nadmiernej drażliwości i zaburzeń koncentracji.
Borelioza może być przyczyną depresji, huśtawki nastrojów, nadmiernej drażliwości i zaburzeń koncentracji. archiwum
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny podaje, że do od początku roku do połowy maja wykryto w kraju 1980 przypadków boreliozy, to więcej niż rok temu. Niepokojące są też liczby z naszego regionu.

- W 2020 roku na terenie województwa zarejestrowaliśmy 544 przypadki boreliozy, zaś w 2021 roku 642 przypadki. Niewielki wzrost zachorowań widoczny jest również w przypadku porównania pierwszego kwartału 2022 i 2021. W pierwszym kwartale tego roku zarejestrowaliśmy 50 przypadków boreliozy, zaś w analogicznym okresie w 2021 roku 39 przypadków - wylicza Małgorzata Kapłan, rzecznik prasowy Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Szczecinie. 

Borelioza to choroba, która dla naszego zdrowia może mieć groźne konsekwencje. Wywołują ją krętki z rodzaju Borrelia. U większości zakażonych na początku pojawia się niebolesny rumień, w którego środku widać przejaśnienie. Zmianom skórnym czasem towarzyszą objawy grypopodobne takie, jak: gorączka lub stany podgorączkowe, uczucie rozbicia, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów. Wśród późnych objawów boreliozy u osób dorosłych wymieniane jest zanikowe zapalenie skóry kończyn. Na liście objawów jest też zapalenie stawów i zmiany neurologiczne - wtedy mówi o neuroboreliozie. Przy neuroboreliozie możliwe jest naruszenie nerwów odpowiedzialnych za prawidłowe widzenie, częstym objawem może być więc nadwrażliwość na światło i przemijające zaburzenia wzroku.

Borelioza to podstępna choroba, jej objawy są podobne do wielu innych schorzeń, dlatego wiele osób jest niezdiagnozowanych, bywa, że chorzy są klasyfikowani jako hipochondrycy. Borelioza może być przyczyną depresji, huśtawki nastrojów, nadmiernej drażliwości i zaburzeń koncentracji.

Za boreliozę, ale też i kilka innych chorób, odpowiedzialne są kleszcze, żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach, a także w parkach miejskich i na obrzeżach osiedli mieszkaniowych otoczonych terenami zieleni.

Przyciąga je biały kolor, ciepło, ruch powietrza i zapach obecnego w pocie kwasu masłowego. By się przed nimi zabezpieczyć, należy przed wyjściem do lasu czy parku założyć obcisłe spodnie, zakryte buty, a na głowę czapkę lub kapelusz. Po powrocie do domu dokładnie należy się obejrzeć, sprawdzić każde miejsce na ciele, a szczególnie te, które najbardziej upodobały sobie kleszcze, czyli pod pachami, w zgięciach kolanowych, łokciowych i za uszami.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera