Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej rodziców rejestruje dzieci przez internet. Wyjaśniamy, jak to zrobić

Małgorzata Stempinska
Małgorzata Stempinska
Na zarejestrowanie narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od dnia wystawienia karty urodzenia.
Na zarejestrowanie narodzin dziecka rodzice mają 21 dni od dnia wystawienia karty urodzenia. 123RF
Najwięcej rodziców w poniedziałek siada przed komputerami, by zarejestrować nowego członka rodziny. Najwięcej maluchów zgłoszono w sierpniu i lipcu ubiegłego roku.

1 czerwca minął rok od uruchomienia e-usługi "Zgłoś urodzenie dziecka". Do tej pory w całym kraju skorzystało z niej już niemal 40 tys. rodziców.

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, 10 proc. wszystkich narodzin zgłaszane jest przez internet. Najczęściej rodzice siadają przed komputerami, by zarejestrować nowego członka rodziny w poniedziałek. Najwięcej maluchów - 3797 - zgłoszono w sierpniu 2018 roku. Na drugim miejscu jest lipiec 2018 roku - w tym czasie 3749 rodziców skorzystało z e-usługi. Na kolejnym miejscu jest styczeń 2019 roku - 3663 zgłoszonych dzieci. Grudzień ubiegłego roku wygrywa w innej kategorii. W tym miesiącu w Polsce urodziło się 27300 dzieci. Narodziny 3384, czyli 12,4 proc., z nich rodzice zgłosili online.

Powraca moda na starodawne imiona. Zobaczcie, jakie były najpopularniejsze sto lat temu. Może znajdziecie na tej liście jakieś imię dla Waszego przyszłego dziecka?Aby zobaczyć listę imion, kliknij strzałkę w prawo na klawiaturze lub na zdjęciu. W wersji mobile wystarczy, że przesuniesz zdjęcie gestem.***Zobacz także przeurocze wideo: To dopiero ekscytacja! Dziewczynka nie może doczekać się aż jej brat wróci ze szkołyźródło: STORYFUL/x-news

Te imiona były popularne sto lat temu. Teraz wracają do łask [lista]

Rejestracja nie jest trudna
Rodzic, który będzie rejestrował narodziny (może to być zarówno mama, jak i tata) musi mieć aktualny tzw. profil zaufany. To bezpłatne narzędzie, dzięki któremu możemy potwierdzać swoją tożsamość w internecie. Chodzi o to by nikt nie mógł się pod nas podszyć. Służy też jako elektroniczny podpis.

Sama procedura rejestracji przez internet jest prosta. Wystarczy wejść na stronę www.obywatel.gov.pl i tam wybrać usługę, z której chcemy skorzystać. Po zalogowaniu system poprosi o potwierdzenie, że jesteśmy matką/ojcem dziecka. Następnie - o zweryfikowanie danych. Jak tylko to zrobimy, przejdziemy do zarejestrowania narodzin potomka. To czego potrzebujemy na tym etapie to m.in. nazwa szpitala, w którym dziecko przyszło na świat oraz imię dziecka. Dobrze, by było uzgodnione przez oboje rodziców. Ustalmy także numer naszego aktu małżeństwa lub urodzenia, jeśli nie jesteśmy w związku małżeńskim. To znacznie ułatwi weryfikację naszych danych w USC. Jeśli nie zgłosimy urodzenia dziecka do urzędu w ciągu 21 dni, wówczas kierownik USC sam wybierze imię dla dziecka i zarejestruje jego urodzenie.

Dziecko też dostanie PESEL
Przy okazji rejestracji malucha załatwimy też kilka innych spraw. Dziecku zostanie nadany numer PESEL oraz zameldujemy je. - Na podstawie elektronicznego zgłoszenia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego sporządzi akt urodzenia oraz inne dokumenty - jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL i - jeśli maluch został zameldowany - także zaświadczenie o zameldowaniu - wyjaśnia Marek Zagórski, minister cyfryzacji.

Jak dodaje, wszystkie te dokumenty rodzice mogą dostać drogą elektroniczną - na skrzynkę ePUAP. Do wyboru mają także osobisty odbiór na poczcie lub w urzędzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz więcej rodziców rejestruje dzieci przez internet. Wyjaśniamy, jak to zrobić - Gazeta Pomorska