Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Coraz więcej turystów nad morzem. W lipcu i sierpniu było ich o 2,4 proc. więcej niż rok wcześniej

Bogna Skarul
Bogna Skarul
archiwum
Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego nad polskie morze przyjeżdża coraz więcej turystów. W 2022 roku było ich w lipcu i sierpniu o 2,4 proc. więcej niż w pandemicznym tym samym okresie poprzedniego roku.

Głównie zatrzymywali się w hotelach. Z tej opcji skorzystało 35 proc. odpoczywających. Duża liczba turystów wybrała też pobyt w ośrodkach wczasowych - 24,1 proc. oraz w pokojach gościnnych/kwaterach prywatnych - 8,7 proc.

Nad polskie morze przyjechali głównie goście z Polski - 84,7 proc. a 15,3 proc. stanowili turyści z zagranicy. Co ciekawe, w porównaniu do 2021 roku liczba turystów krajowych była niższa o 1,7 proc., natomiast liczba turystów zagranicznych była wyższa i to aż o 32,6 proc.

- To wszystko przez ceny - mówią eksperci zajmujący się ruchem turystycznym i tłumaczą, że dla turystów zagranicznych te wyższe ceny wypoczynku nad polskim morzem często były i tak niższe niż w innych odwiedzanych przez nich krajach.

Jak podaje dalej GUS, stopień wykorzystania bazy noclegowej nad morzem w lipcu wynosił 64 proc., a w sierpniu 62,6 proc. Podczas gdy średnia dla całego kraju wynosiła powyżej 53 proc.

W lipcu i sierpniu 2022 r. podobnie jak w latach poprzednich, wśród turystów zagranicznych przebywających na terenach nadmorskich przeważali goście z Niemiec. W tym okresie przyjechało ich 157,3 tys. i w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. było ich więcej o 9,4 tys., jednak ich udział w ogólnej liczbie turystów zagranicznych był niższy niż przed rokiem i wyniósł 58 proc.

– W analogicznym okresie 2021 r. stanowili oni 72,3 proc. ogółu turystów zagranicznych. Poza tym przyjechało do nas sporo gości ze Szwecji (14,6 tys.), Norwegii (13,4 tys.) i Czech (11,8 tys.).

Turyści podczas wakacyjnych wyjazdów na obszarach nadmorskich korzystali przeciętnie z blisko 5 noclegów, podczas gdy średnia długość pobytu turystycznego w Polsce w tym samym okresie wyniosła nieco ponad 3 noclegi.

Podczas wakacji 2022 roku najwięcej noclegów udzielono w obiektach w Kołobrzegu – 888,1 tys. Skorzystało z nich 159 tys. turystów. Oznacza to, że w czasie dwóch miesięcy wakacyjnych na 100 mieszkańców miasta przypadało 359 turystów korzystających z bazy noclegowej i 1009 noclegów.

W pięciu gminach nadmorskich liczba noclegów udzielonych turystom mieściła się w przedziale od 400 tys. do 700 tys. Były to gminy: Ustronie Morskie – 419,4 tys. udzielonych noclegów, Świnoujście – 480,3 tys., Władysławowo – 537,5 tys., Rewal – 618,1 tys. oraz Mielno – 678,4 tys.

Po ponad 300 tys. udzielonych noclegów odnotowano w turystycznych obiektach noclegowych na terenie gmin: Kołobrzeg – gm. wiejska (376,3 tys.) oraz Łeba (316,7 tys.).

Co te dane mogą sygnalizować?

- Że w 2023 roku turystów nad polskim morzem może być jeszcze więcej — mówią eksperci.

Ich zdaniem jednak sytuację w turystyce może zaburzyć dość wysoka inflacja, która spowoduje, że liczba turystów z zagranicy może być w wakacje 2023 roku jeszcze większa, bo mimo wzrostu cen urlop w Polsce będzie tańszy.

Za to może zmienić się miejsce noclegów. Eksperci podkreślają, że ponownie powinno się zwiększyć (tak jak to było latem 2021 roku) zainteresowanie pobytami w apartamentach. A to głównie dlatego, że w apartamentach można samemu przygotowywać sobie posiłki.

- Szczególnie ważne będzie to dla rodzin z dziećmi — podkreślają specjaliści branży turystycznej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Coraz więcej turystów nad morzem. W lipcu i sierpniu było ich o 2,4 proc. więcej niż rok wcześniej - Głos Szczeciński