Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cyfryzacja urzędów: wniosku o paszport nie wyślesz z domu. Wiesz, jak go złożyć? Wachlarz e-usług się poszerza

Mikołaj Wójtowicz
Mikołaj Wójtowicz
Wnioski o paszporty można będzie składać online. Nie zrobisz tego jednak z domu, konieczne będzie pojawienie się w urzędzie. Instytucja nie przyjmie papierowego wniosku, natomiast pracownik urzędu wypełni za Ciebie formularz online. Obywatel pod elektronicznym wnioskiem podpisze się cyfrowo.
Wnioski o paszporty można będzie składać online. Nie zrobisz tego jednak z domu, konieczne będzie pojawienie się w urzędzie. Instytucja nie przyjmie papierowego wniosku, natomiast pracownik urzędu wypełni za Ciebie formularz online. Obywatel pod elektronicznym wnioskiem podpisze się cyfrowo. Andrzej Banas / Polska Press
Prezydent Andrzej Duda podpisał nową ustawę o dokumentach paszportowych. To koniec papierowych wniosków. Podania będzie można składać online. Nie zrobisz tego jednak z domu, konieczne będzie pojawienie się w urzędzie. Instytucja nie przyjmie papierowego wniosku, natomiast pracownik urzędu wypełni za Ciebie formularz online. Obywatel pod elektronicznym wnioskiem podpisze się cyfrowo.

Rejestr Dokumentów Paszportowych będzie zintegrowany z innymi systemami

Dzięki nowej ustawie uchwalonej przez sejm w styczniu zostanie utworzony Rejestr Dokumentów Paszportowych zintegrowany z innymi systemami. A wszystko to w ramach Systemu Rejestrów Państwowych.

W skład Systemu Rejestrów Państwowych wejdą:

  • Rejestr Dokumentów Paszportowych
  • Rejestr PESEL
  • Rejestr Dowodów Osobistych
  • Rejestr Stanu Cywilnego
  • Rejestr Danych Kontaktowych.

Rejestr Dokumentów Paszportowych zajmie miejsce funkcjonującej do tej pory Centralnej Ewidencji Wydanych i Unieważnionych Dokumentów Paszportowych. Obecnie działają również inne, lokalne ewidencje. Budowa nowego rejestru zostanie sfinansowana w ramach projektu „Rozwój Systemu Rejestrów Państwowych” ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014–2020.

System wyśle automatyczne powiadomienie nim paszport straci ważność

Ustawa pozwoli także na uruchomienie nowych e-usług. Jedną z nich będzie możliwość sprawdzenia ważności paszportu. System wyśle automatyczne powiadomienie, gdy będzie się zbliżać data końca ważności dokumentu.

Dotychczas w sprawie opłat za wydanie paszportu obowiązywał system ulg. W rozporządzeniu wykonawczym do nowej ustawy pojawią się natomiast kwoty konkretnej wysokości.

Ulegnie również wydłużeniu termin ważności drugiego paszportu. Procedura uzyskiwania tego dokumentu ulegnie uproszczeniu, nie będzie konieczności uzyskiwania zgody MSWiA na posiadanie drugiego paszportu.

Dotychczas konieczne było złożenie w urzędzie papierowego wniosku, a system opierał się na dwóch osobnych ewidencjach paszportowych:

  • ewidencji centralnej CEWiUDP,
  • lokalnych ewidencjach paszportowych prowadzonych osobno przez każdy z organów.

Wiązało się to z koniecznością przekazywania przez organy danych z ewidencji paszportowych do CEWiUDP oraz informacji na jakim etapie jest dana sprawa paszportowa. Były to m.in. informacje o:

  • rozpatrzeniu wniosku o wydanie dokumentu paszportowego,
  • wydaniu decyzji o odmowie wydania dokumentu lub o decyzji o unieważnieniu dokumentu.

Nowy Rejestr pozwoli na zbieranie wszystkich danych w jednym miejscu. Wiele czynności zostanie również zautomatyzowanych bez konieczności dalszego ręcznego przekazywania danych.

Dlaczego nie można samodzielnie złożyć wniosku paszportowego przez Internet?

Wniosku o nowy dokument nie można samodzielnie złożyć przez Internet, ponieważ urzędnik musi pobrać od obywatela odciski palców. Odciski będą zapisane w mikroprocesorze we wnętrzu paszportu. Znajdą się tam także inne dane biometryczne, takie jak np. wizerunek twarzy.

Do 2021 roku istniała możliwość samodzielnego składania wniosków przez Internet o wydanie dowodu osobistego. Od czasu wprowadzenia dowodów z zapisanymi informacjami o odciskach placów w warstwie elektronicznej nie jest to jednak już możliwe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Cyfryzacja urzędów: wniosku o paszport nie wyślesz z domu. Wiesz, jak go złożyć? Wachlarz e-usług się poszerza - Strefa Biznesu