Czad jest gazem bezzapachowym. Jak się przed nim uchronić?

  Czad jest gazem bezzapachowym. Jak się przed nim uchronić?

  Wojciech Kulig

  Głos Koszaliński

  Aktualizacja:

  Głos Koszaliński

  Czad jest gazem bezzapachowym. Jak się przed nim uchronić?

  ©Pixabay.com

  W okresie zimowym strażacy mają zwiększoną liczbę zgłoszeń związanych z zatruciem tlenkiem węgla. O tym, jak wielkie zagrożenie niesie ze sobą czad ostrzegają cały czas. Wciąż jednak dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń.
  Czad jest gazem bezzapachowym. Jak się przed nim uchronić?

  ©Pixabay.com

  Od początku tego roku strażacy ze Sławna mieli już dwa zgłoszenia związane z zatruciem tlenkiem węgla w budynkach na terenie powiatu sławieńskiego. - Specyfika tlenku węgla jest taka, że jest to gaz powstający w wyniku niepełnego spalania produktów, które zawierają w sobie węgiel - tłumaczy nam Dariusz Szperlak, mł. brygadier, zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie.

  Mimo apeli i wielu zdarzeń związanych z czadem, wciąż dochodzi do tego typu sytuacji, jak ta ze Sławna, gdzie w bloku doszło do ulatniania się tlenku węgla.

  - Czad jest gazem bezzapachowym.
  Ciężko jest go wykryć. Przy większym stężeniu tlenku węgla po około trzech godzinach u człowieka występują bóle głowy, nudności, ogólne zmęczenie. Im większe stężenie, tym szybciej doznajemy dolegliwości - dodaje nasz rozmówca.

  Cichy zabójca, o którym mówią strażacy, atakuje najbardziej podczas snu. Wówczas nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy boli nas głowa, czy mamy jakieś problemy, po prostu zasypiamy. Państwowa Straż Pożarna od października ubiegłego roku do marca bieżącego roku prowadzi akcję pt. ,,Czujka na straży bezpieczeństwa”. Jest to kampania profilaktyczno-edukacyjna na temat zagrożeń związanych z możliwością powstania pożarów w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych oraz zatruciem tlenkiem węgla. W szkołach i innych instytucjach organizowane są spotkania, podczas których mówi się o niebezpieczeństwie związanym z tlenkiem węgla.

  Czujka może uratować życie

  By ustrzec się przed czadem, warto też pomyśleć o zakupie popularnego w ostatnich latach detektora tlenku węgla.

  - Takie urządzenie kosztuje około 100 złotych, a może uratować życie. Przy zakupie takiego czujnika trzeba zwrócić uwagę na to, czy ma podstawową normę europejską, która określa ogólne warunki jakie musi spełniać domowy czujnik tlenku węgla - mówi nam zastępca komendanta PSP w Sławnie.

  Taki certyfikowany czujnik musi spełniać normę EN 50291. Detektor powinien być zamontowany blisko urządzenia grzewczego. Nie można go jednak montować nad parą. Wymaga się, żeby czujka wisiała na wysokości 180 centymetrów, z dala od kratek wentylacyjnych i okien. - Najważniejsze jest to, żeby wykonywać przeglądy urządzeń grzewczych, a także wietrzyć regularnie pomieszczenia. To jest podstawa. Należy pamiętać, że chodzi przede wszystkim o nasze zdrowie i życie - zaznaczają strażacy.
  Jakie są źródła czadu? Potencjalnie może wydobywać się z kominków, gazowych podgrzewaczy wody, pieców węglowych, gazowych lub olejowych oraz kuchni gazowych. Czad może też powstać także podczas pożaru.

  Czad ma silne właściwości toksyczne, jest lżejszy od powietrza. Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie jest wchłaniany do krwioobiegu.
  - W układzie oddechowym człowieka tlenek węgla wiąże się z hemoglobiną 220 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Stwarza to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka - ostrzegają strażacy. Dlatego tak ważne są m.in. kontrole techniczne kominów, sprawdzenie ich szczelności i systematyczne czyszczenie.

  Zobacz także: Rozmowa Tygodnia GK24


  POLECAMY:

  Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia z Koszalina

  Wideo z Koszalina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Osobowość Roku 2018 - zagłosuj już dziś!

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.