Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czaplinek - kultura, sport, turystyka

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Gmina Czaplinek wyróżnia się wśród innych gmin dużą liczbą miejscowości. W 29 sołectwach jest aż 47 miejscowości. W każdej z nich oczekiwania mieszkańców nie różnią się niczym od oczekiwań mieszkańców Czaplinka.

Każda wioska chciałaby mieć własny plac zabaw i boisko. Wyremontowaną, dobrze urządzoną i wyposażoną w komputery świetlicę. Plażę, miejsce do wypoczynku i rekreacji. Skala potrzeb jest bardzo duża. Z jednej strony gmina musi stale dbać o utrzymanie i polepszenie istniejącej infrastruktury wykonując remonty, uzupełniając wyposażenie świetlic, placów zabaw itp. Z drugiej, zabiegać
o tworzenie nowej infrastruktury.

Infrastruktura
Na terenie Gminy Czaplinek jest osiem sal wiejskich i 16 świetlic (w tym cztery świetlice będące pod opieką OSP). W 2009 roku przeprowadzony został poważny remont pięciu sal i świetlic, w tym jednej sali OSP. Wykonano również remonty bieżące w ośmiu salach i świetlicach. W Machlinach, w Broczynie, w Czarnym Wielkim i w Siemczynie świetlice wyposażone są w komputery. W Centrum w Machlinach jest dziesięć nowoczesnych zestawów komputerowych z dostępem do internetu. Gmina zatrudnia 16 świetlicowych.

- Na terenie wiejskim posiadamy 12 boisk, a na kolejnych pięć boisk mieszkańcy nadal oczekują. Spełnienie tych oczekiwań związane jest z przekazaniem gminie terenów będących jeszcze w posiadaniu Agencji Nieruchomości Rolnych - powiedziała nam Katarzyna Szlońska, sekretarz gminy. - Na wsi jest teraz pięć placów zabaw, z czego cztery z nich wymagają uzupełnienia o nowy sprzęt. I w tym przypadku oczekiwania mieszkańców są spore. Przydałoby się nam co najmniej na 15 nowych placów zabaw.

Gmina przygotowała odpowiedni projekt i złożyła do programu Odnowa i Rozwój Wsi wniosek na budowę 10 nowych placów i modernizację jednego, już istniejącego placu zabaw. Do drugiej edycji programu Odnowa
i Rozwój Wsi, która odbędzie się jesienią 2010r., urząd złoży wniosek na kolejnych sześć placów zabaw. Na terenie gminy jest 47 jezior. Niestety, nie do wszystkich mieszkańcy i turyści mają dostęp. Na terenie wiejskim gmina posiada cztery plaże. Istnieje potrzeba utworzenia kolejnych 10 plaż. Miejsc wypoczynku, do których zaliczane są wiaty i miejsca na ognisko, jest pięć, a potrzeba 15.

W mieście sytuacja jest lepsza. W Czaplinku jest pięć świetlic, pięć boisk do gier zespołowych i siedem placów zabaw (w tym dwa nowe). Od niedawna miasto posiada nowoczesną halę widowiskowo-sportową przy ul. Wałeckiej. Oprócz niej w mieście są trzy inne sale gimnastyczne. Nad jeziorami Drawsko i Czaplino urządzono plaże miejskie. Obie są dobrze wyposażone i bezpieczne. W czasie sezonu turystycznego nad bezpieczeństwem wypoczywających nad wodą osób czuwają opłacani przez gminę ratownicy. Nad jeziorami znajdują się również dwie altany wypoczynkowe.

Euro na promocję
Czaplinek uzyskał dofinansowanie z Norweskiego Mechanizmu Finansowego na wykonanie programu pod nazwą "Promocja Rozwoju Miasta i Gminy Czaplinek". Całkowita wartość projektu wynosi 428 tys. euro, w tym dofinansowanie wynosi blisko 364 tys. euro. Program realizowany jest od kwietnia 2009 do kwietnia 2011 r. Pieniądze przeznaczone są na organizację imprez kulturalnych, udział w targach turystycznych oraz organizację seminariów. Pieniądze z Norweskiego Mechanizmu Finansowego przeznaczone zostały również na zakup sceny dla artystów oraz zakup straganów wystawienniczych, z których korzy-stają miejscowi twórcy podczas organizowanych przez gminę imprez i jarmarków.

Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu została wzbogacona oferta kulturalna. Cyklicznie odbywają się koncerty gwiazd, turnieje rycerskie, kino letnie, koncerty muzyki poważnej. W ubiegłym roku mieszkańcy Czaplinka i wypoczywający w okolicy turyści wysłuchali kilku koncertów muzyki poważnej w wykonaniu znanych solistów i zespołów. Na rynku staromiejskim wystąpił Zespół Kameralny Filharmonii Koszalińskiej "Trio Wiedeńskie" wykonując utwory króla walca Johanna Straussa. W kościele pw. Podwyższenie Krzyża Świętego odbył się koncert w wykonaniu Jadwigi Zieniewicz (organy) i ks. Roberta Kaczorowskiego (bas, baryton).

W pałacu w Siemczynie Zespół Kameralny Filharmonii Koszalińskiej "Camerata Pomerania" zaprezentował muzykę operetkową, filmową, musicalową i biesiadną (koncert powtórzony został na rynku w Czaplinku). W kościele odbył się organowy koncert kameralny w wykonaniu Magdaleny Molendowskiej i Błażeja Musiałczyka. W połowie sierpnia na rynku w Czaplinku mieszkańcy wysłuchali gorących rytmów samby oraz muzyki tanecznej w wykonaniu Zespołu Kameralnego Filharmonii Koszalińskiej "Triada". Wszystkie koncerty cieszyły się dużym powodzeniem.

Rada Miasta Czaplinek- głosuj na radnych

Barbara Michalczik - burmistrz miasta Czaplinek Oddaj głos na "tak" lub "nie"

Dla każdego coś miłego **
Szeroką ofertą dla miłośników sportu i rekreacji dysponuje hala widowiskowo-sportowa. Czaplinecka młodzież codziennie korzysta z niej bezpłatnie do godz. 15-16. Bezpłatnie organizowane są również turnieje i rozgrywki w hali. Gmina we współpracy ze szkołami, organizacjami pozarządowymi i związkami sportowymi zapewnia coraz ciekawszą ofertę wypoczynku dla dzieci i młodzieży podczas ferii zimowych i wakacji.
Z powodzeniem składane są wnioski o dofinansowanie do Fundacji Wspomagania Wsi program Pożyteczne Ferie, Pożyteczne Wakacje. Organizowane są kuligi, wyjazdy na basen, lodowisko, wyjazdy nad morze itp. Gmina dofinansowuje również wypoczynek, zajęcia pozalekcyjne w szkołach. Dodatkowo organizowane są zajęcia w zakresie pomocy dzieciom w odrabianiu lekcji, np. język angielski w świetlicach wiejskich (zatrudniono osoby posiadające odpowiednie umiejętności), a także dodatkowe zajęcia w bibliotece publicznej prowadzonej przez gminę i w Oratorium im. św. Jana Bosko.
Czaplinecki Ośrodek Kultury przygotowuje imprezy dla dzieci, młodzieży i dla dorosłych. Organizowane są zajęcia gry
w szachy, kursy witrażu, kursy batiku i tańca towarzyskiego. Gmina pomaga organizatorom poprzez dofinansowanie wypoczynku i wyjazdów dla dzieci i młodzieży. Odbywają się integracyjne wyjazdy na basen, do kina, nad morze, w góry, finansowane z Gminnego Programu Profilaktyki i Przeciwdziałania Alkoholizmowi. Od w 2007 r. utworzono Fundusz Wycieczkowy, na którym gromadzone są pieniądze od sponsorów i środki wypracowane podczas imprez, jarmarków przez pracowników urzędu, szkoły, sołectwa (szczególnie sołectwo Broczyno).

Mała Ojczyzna - Duża sprawa. Oceń radnych, prezydentów, burmistrzów i wójtów.
Ranking radnych - Oddaj swój głos!
Ranking prezydentów, burmistrzów, wójtów - Oddaj swój głos!
Jak głosować? **

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!