Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czarna pszczoła wróciła do Polski. Jest ogromna. Czy są groźne? Sprawdź, kiedy żądli i czy zagraża pszczołom miodnym - [13.10.2020]

OPRAC.:
Michał Borkowski
Michał Borkowski
Czarna pszczoła znowu w Polsce.
Czarna pszczoła znowu w Polsce. archiwum
W Polsce uważano je za wymarłe. Ale klimat nasz się ociepla i po 70 latach wracają. Chodzi o dwa gatunki pszczoły czarnej: zadrzechnię czarnorogą i fioletową. Każda wielka i… piękna. Są czarne i mają niebiesko-fioletowe, mieniące się w słońcu skrzydła. Co się kryje za tą żałobną urodą? Czy są groźne dla ludzi i pszczół w pasiekach?

Czarna Pszczoła 2020:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek donosi o istnieniu w Polsce 26 potwierdzonych siedlisk pszczoły czarnej, m.in. na Lubelszczyźnie, w Bieszczadach i Wrocławiu, przy czym na wschodzie pojawiają się głównie zadrzechnie czarnorogie, na zachodzie fioletowe.

CZARNE PLEMIĘ

  • Nadrodzina: pszczoły.
  • Plemię: zadrzechnie.
  • Gatunki: zadrzechnia czarnoroga, zadrzechnia fioletowa.

Od znanych nam pszczół miodnych są dłuższe o 2/3, przez co budzą nie tylko ciekawość, ale niepokój.

DŁUGOŚĆ

  • Pszczoła miodna 13-15 mm.
  • Czarnoroga 20-27 mm.
  • Fioletowa 21-24 mm.

Czarne pszczoły budzą respekt

Obydwie zadrzechnie nie są inwazyjne. To gatunki rodzime i samodzielne. Gniazda wygryzają w obumarłych drzewach. To znaczy, że nie atakują uli, żeby zająć miejsce rodzin pszczół miodnych.

Badacze uspokajają, że czarne pszczoły są łagodne, a nawet płochliwe. O ile pszczoły miodne mają silny instynkt obronny, który wykorzystują do chronienia kolonii, o tyle zadrzechnie jako samotnice mają takiego instynktu. Posiadają żądła, ale używają ich w ostateczności, gdy są prowokowane i czują się zagrożone. Zadrzechni nie trzeba się więc bać, ale należy je pozostawić w spokoju – wtedy nie wyrządzą nam krzywdy.

Nie zabijaj, nie prześladuj! Czarne pszczoły są w Polsce pod ochroną.

Czarne pszczoły – tajemnicze samotnice

W przeciwieństwie do pszczół miodnych zadrzechnie nie tworzą kolonii z podziałem na role. Samice drążą w spróchniałym drewnie gniazda z pionowymi, dzielonymi na piętra kanałami, w których wychowują potomstwo. Liczebność rodzin zależy od dostępności pokarmu.

Nie gromadzą nektaru, pyłek konsumują na bieżąco, więc nie ma czego im wybierać.

Jako jedyny w kraju biologię tych tajemniczych i skrajnie rzadkich owadów bada Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie – zadrzechnie zadomowiły się w pozostającym pod opieką uczelni Ogrodzie Botanicznym. Badacze apelują o sygnały o zauważonych zadrzechniach. Chcą sporządzić mapę występowania tej czarnej, wielkiej pszczoły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera