MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czarna pszczoła wróciła do Polski. Jest ogromna. Czy są groźne? Sprawdź, kiedy żądli i czy zagraża pszczołom miodnym - [13.10.2020]

OPRAC.:
Michał Borkowski
Michał Borkowski
Czarna pszczoła znowu w Polsce.
Czarna pszczoła znowu w Polsce. archiwum
W Polsce uważano je za wymarłe. Ale klimat nasz się ociepla i po 70 latach wracają. Chodzi o dwa gatunki pszczoły czarnej: zadrzechnię czarnorogą i fioletową. Każda wielka i… piękna. Są czarne i mają niebiesko-fioletowe, mieniące się w słońcu skrzydła. Co się kryje za tą żałobną urodą? Czy są groźne dla ludzi i pszczół w pasiekach?

Czarna Pszczoła 2020:

Stowarzyszenie Natura i Człowiek donosi o istnieniu w Polsce 26 potwierdzonych siedlisk pszczoły czarnej, m.in. na Lubelszczyźnie, w Bieszczadach i Wrocławiu, przy czym na wschodzie pojawiają się głównie zadrzechnie czarnorogie, na zachodzie fioletowe.

CZARNE PLEMIĘ

  • Nadrodzina: pszczoły.
  • Plemię: zadrzechnie.
  • Gatunki: zadrzechnia czarnoroga, zadrzechnia fioletowa.

Od znanych nam pszczół miodnych są dłuższe o 2/3, przez co budzą nie tylko ciekawość, ale niepokój.

DŁUGOŚĆ

  • Pszczoła miodna 13-15 mm.
  • Czarnoroga 20-27 mm.
  • Fioletowa 21-24 mm.

Czarne pszczoły budzą respekt

Obydwie zadrzechnie nie są inwazyjne. To gatunki rodzime i samodzielne. Gniazda wygryzają w obumarłych drzewach. To znaczy, że nie atakują uli, żeby zająć miejsce rodzin pszczół miodnych.

Badacze uspokajają, że czarne pszczoły są łagodne, a nawet płochliwe. O ile pszczoły miodne mają silny instynkt obronny, który wykorzystują do chronienia kolonii, o tyle zadrzechnie jako samotnice mają takiego instynktu. Posiadają żądła, ale używają ich w ostateczności, gdy są prowokowane i czują się zagrożone. Zadrzechni nie trzeba się więc bać, ale należy je pozostawić w spokoju – wtedy nie wyrządzą nam krzywdy.

Nie zabijaj, nie prześladuj! Czarne pszczoły są w Polsce pod ochroną.

Czarne pszczoły – tajemnicze samotnice

W przeciwieństwie do pszczół miodnych zadrzechnie nie tworzą kolonii z podziałem na role. Samice drążą w spróchniałym drewnie gniazda z pionowymi, dzielonymi na piętra kanałami, w których wychowują potomstwo. Liczebność rodzin zależy od dostępności pokarmu.

Nie gromadzą nektaru, pyłek konsumują na bieżąco, więc nie ma czego im wybierać.

Jako jedyny w kraju biologię tych tajemniczych i skrajnie rzadkich owadów bada Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie – zadrzechnie zadomowiły się w pozostającym pod opieką uczelni Ogrodzie Botanicznym. Badacze apelują o sygnały o zauważonych zadrzechniach. Chcą sporządzić mapę występowania tej czarnej, wielkiej pszczoły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera