Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas na nową edycję Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Nabór projektów zaplanowano na marzec i kwiecień, co poprzedzone zostanie spotkaniami informacyjnymi i warsztatami.
Nabór projektów zaplanowano na marzec i kwiecień, co poprzedzone zostanie spotkaniami informacyjnymi i warsztatami. Radosław Brzostek
Poznaliśmy zasady funkcjonowania jubileuszowej, 10. edycji Koszalińskiego Budżetu Obywatelskiego.

KBO na rok 2023 (wtedy to ma rozpocząć się realizacja tegorocznych zwycięskich projektów) będzie mieć budżet zwiększony o 6 procent, względem poprzedniej edycji. Fundusze te wynosić mają teraz 3 630 000 zł.

Nabór projektów zaplanowano na marzec i kwiecień, co poprzedzone zostanie spotkaniami informacyjnymi i warsztatami. Głosowanie i ogłoszenie wyników zaplanowano na czwarty kwartał tego roku.

W udzielaniu niezbędnych informacji pomóc mają pracownicy Urzędu Miejskiego i Pracowni Pozarządowej. Nie jest jeszcze znany szczegółowy podział pieniędzy na projekty ogólnomiejskie i osiedlowe oraz harmonogram, ale do końca stycznia ma się to zmienić.

Na czwartkowej sesji Rady Miejskiej - pierwszej w tym roku - wzięta pod głosowanie ma być uchwała dotycząca nowych zasad przeprowadzania konsultacji społecznych. Nowością ma być rezygnacja z wyborczych spotkań osiedlowych. Chodzi o to, by każdy zgłoszony i zakwalifikowany do głosowania projekt miał równe szanse. Wiąże się z tym zmiana formuły głosowania na projekty osiedlowe. Teraz mieszkańcy osiedli mają mieć możliwość głosowania na wszystkie projekty z ich osiedla, bez względu na liczbę i wartość zgłoszonych projektów.

- Mieszkańcy wskazywali na to, że często jedna osoba podczas takiego osiedlowego głosowania potrafiła zablokować dyskusję nad danym projektem - powiedział Tomasz Czuczak, sekretarz miasta. - Dlatego teraz chcemy sprawić, by wszystkie projekty osiedlowe były przeznaczone do głosowania - dodał. W teorii ma to przynieść lepsze wyważenie i reprezentację potrzeb mieszkańców danej okolicy.

Kolejna zmiana, wynikająca z wcześniejszych doświadczeń, bezpośrednio dotyczy autorów zgłaszanych projektów. Ci teraz będą mieli obowiązek uwzględniania w projektach tzw. uniwersalnego projektowania. Polega to na zapewnieniu dostępności danej inwestycji dla osób ze szczególnymi potrzebami, np. z niepełnosprawnościami. Zrealizowany projekt ma być odpowiednio oznakowany, bez barier architektonicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo