Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czas PRL-u, cenzura i wolność słowa w koszalińskiej prasie

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Archiwalne wydania „Głosu” to doskonałe źródło informacji o najnowszej historii regionu.
Archiwalne wydania „Głosu” to doskonałe źródło informacji o najnowszej historii regionu. Radek Koleśnik
W najbliższy czwartek, 8 listopada, o godz. 12 w Muzeum przy ul. Młyńskiej 37-39 otwarta zostanie wystawa „Koszalin. 11 listopada”, na której prezentowane będą wycinki prasowe z „Głosu Koszalińskiego” i „Głosu Pomorza”, które ukazywały się w latach PRL-u właśnie 11 listopada.

- Wspólnie prześledźmy czym interesowała się prasa regionalna. Zobaczmy wiadomości ze świata, Polski i samego Koszalina. Zobaczmy czym żyła ówczesna propaganda i informacja - zapowiada Bogna Buziałkowska z promocji koszalińskiego Muzeum.

Pierwszy numer „Głosu Koszalińskiego” ukazał się 1 września 1952 roku. Jego redakcję tworzyli dziennikarze innych miast polskich. Od samego początku stał się on organem prasowym Komitetu Wojewódzkiego PZPR. W roku 1975 w wyniku podziału administracyjnego w miejscu 17 dużych województw utworzono 49 nowych. Pojawiły się na Pomorzu Środkowym dwa odrębne województwa - koszalińskie oraz słupskie. W związku z tym zmieniła się również nazwa dziennika na „Głos Pomorza”. W roku 1991 gazeta została sprywatyzowana. Od 2007 roku dziennik „Głos Koszaliński” ma siedzibę w Koszalinie, a „Głos Pomorza” w Słupsku.

- Narodowe Święto Niepodległości - 11 listopada - ustanowione zostało 23 kwietnia 1937 roku, a zlikwidowane 22 lipca 1945 roku. Przez okres PRL obchody tego święta odbywały się jedynie nielegalnie. W latach 80. XX wieku w uroczystościach brały udział już nawet władze państwowe, a gazety przestały ignorować tę rocznicę na swoich łamach - przypomina Bogna Buziałkowska. - Oficjalnie przywrócono temu dniowi właściwy wymiar Święta Narodowego dopiero po przemianach ustrojowych, ustawą z 15 lutego 1989 roku.

Partnerami wystawy są Koszalińska Biblioteka Publiczna w Koszalinie im. J. Lelewela oraz Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Dąbrowskiej w Słupsku. Na czwartkowy wernisaż wstęp będzie bezpłatny. Później za wstęp do Muzeum trzeba będzie zapłacić: bilet normalny - 10 zł; ulgowy - 8 zł; rodzinny 5 zł za osobę; na jedną wystawę - 5 zł; dla posiadaczy Koszalińskiej Karty Dużej Rodziny i Koszalińskiej Karty Seniora - 1 zł. Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli w godz. 10-16. Niedziela jest dniem wolnym od opłat. 11 listopada Muzeum będzie nieczynne.

Wydarzeniem towarzyszącym wystawie będzie spotkanie z dr Elżbietą Juszczak-Maraszkiewicz z Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej, autorką książki „Głos Koszaliński/Pomorza 1952-1989. Propaganda i informacja”. Przybliży ona rolę najważniejszej gazety Koszalina w czasie PRL-u. Spotkanie zaplanowano na niedzielę, 18 listopada, na godz. 12 w sali wystawowej Pradzieje Pomorza. Wstęp wolny.

POLECAMY:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!