Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czechy - rezydencja Liechtensteinów

Marek Weckwerth / pomorska.pl
Marek Weckwerth
Rezydencja Liechtensteinów położona w czeskich Lednicach należy do najpiękniejszych ogrodów Europy.

Położenie, dojazd

Położenie, dojazd

Obszar ten leży na południowych Morawach w pobliżu granicy z Austrią i Słowacją. Najlepszy dojazd zapewnia autobus z pobliskiego Brecławia (Breclav). Miasto ma połączenia kolejowe z sąsiednimi krajami europejskimi, w tym z Polską. Z Warszawy pociąg wyjeżdża o godz. 18.58, w Krakowie przesiadka o godz. 21.43, w Brecławiu o godz. 4.12.

Tu wieżyczka i sterczyna, tam wykusz, a na ścianie herby arystokratycznego rodu Liechtensteinów. Wszystko jak z bajki. To neogotycki zespół pałacowy w czeskich Lednicach. Właśnie odzyskuje swój dawny blask.

Dzieło Liechtensteinów
Pierwsza wzmianka o posiadłości w Lednicach nad rzeką Dyją (pod niemiecką nazwą Eisgrub) pochodzi z 1222 r. Od samego początku aż do konfiskaty dóbr przez władze komunistyczne po II wojnie światowej należały do rodu Liechtensteinów (Haus Liechtenstein), który wywodził się z zamku Liechtenstein w Dolnej Austrii. W roku 1623 za poparcie udzielone podczas wojny trzydziestoletniej Habsburgom, ród został podniesiony do godności dziedzicznych książąt Rzeszy.

Wielka historia
W średniowieczu w Lednicach wznosił się gotycki zamek. W latach 1544 - 1585 przebudowano go na renesansową rezydencję i otoczono parkiem krajobrazowym z rozległymi stawami. Dziś można dostrzec jedynie zarysy dawnej budowli. Podczas kilku późniejszych modernizacji, zwłaszcza w XVII wieku, gdy Lednice stały się letnią rezydencją Liechtensteinów, nadano im nowe oblicze. Ostatniej przebudowy dokonano w połowie XIX wieku, nadając rezydencji charakter neogotycki, dokładniej angielski.

Każdy szczegół krajobrazu

Park otaczający zespół pałacowy rozpościera się na 200 hektarach. Od XVI stulecia niewiele się zmienił. Już wtedy przemyślano każdy szczegół krajobrazu, wykopano rozległe stawy, posadzono najróżniejsze, w tym rzadkie drzewa i krzewy. Pośród nich urządzono łąki, dbając by trawa była równo przystrzyżona. W okresie romantyzmu, gdy nastała moda na sztuczne ruiny, także Lednice w nie wyposażono, pojawiły się klasyczne kolumny i rzeźby, oraz minaret. W ogrodzie wzniesiono też palmiarnię, w której podziwiać można ciepłolubne egzotyczne rośliny.

Liechtensteinowie nazwali to dzieło - i słusznie - "Ogrodem Europy". To najbardziej rozległy obszar parków krajobrazowych w Europie (sic!).

Na liście UNESCO

W ostatnich latach mocno już zaniedbany kompleks pałacowo-parkowy w Lednicach wpisano wraz z pobliskimi Valticami (tam wznosi się zamek jednej z gałęzi Liechtensteinów - Nikolsburger) na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znalazły się pieniądze na renowacje. Teraz wszystko pięknieje w oczach.
Lednice i Valtice tworzą wspólny region turystyczny, w którym podziwiać można także Pavlovské Vrchy i Pálawę - kompleks sztucznych jezior i ośrodek winiarski w okolicy Mikulova i Hustope.

Można tu uprawiać najprzeróżniejsze formy turystyki - od pieszej, przez rowerową, wspinaczkę po zboczach Pálavy, po spływy rzeką Dyją i żeglowanie na sztucznych jeziorach.

Przed nami najpiękniejsza pora roku. Zew natury każe turyście szukać wciąż nowych przygód, miejsc, ludzi. Dlaczego nie znaleźć ich w u naszych południowych sąsiadów - w kraju niezwykle bogatym w zabytki? To, co ujrzymy, przejdzie nasze najśmielsze oczekiwania!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!