MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czesław Niemen w Białogardzie... na ścianie budynku

Jakub Roszkowski [email protected]
Autorem projektu i wykonawcą jest białogardzki artysta Samuel Królak. Praca powstała na zlecenie Centrum Kultury i Spotkań Europejskich. Zgodę na wykonanie graffiti wyrazili mieszkańcy kamienicy przy ul. Grunwaldzkiej.
Autorem projektu i wykonawcą jest białogardzki artysta Samuel Królak. Praca powstała na zlecenie Centrum Kultury i Spotkań Europejskich. Zgodę na wykonanie graffiti wyrazili mieszkańcy kamienicy przy ul. Grunwaldzkiej. Fot. Radek Koleśnik
Czesław Niemen przycupnął na ścianie kamienicy. Pomysł przynieśli młodzi białogardzianie. Opracował go plastyk Samuel Królak, firmy budowlane dały materiał i gotowe.

Czesław Niemen

Czesław Niemen

Czesław Niemen urodził się w 1939 roku w Nowogródku, zmarł w 2004 roku w Warszawie. Był piosenkarzem, kompozytorem, autorem tekstów, multiinstrumentalistą. Niemen to jego pseudonim artystyczny. Naprawdę nazywał się Czesław Wydrzycki. Po wojnie jego rodzina została przesiedlona, ale dopiero w 1958 roku, w ramach tzw. drugiej repatriacji. Matka z siostrą Jadwigą trafiły do Białogardu. Czesław Niemen trafił do szkoły w Gdańsku. Często jednak odwiedzał mamę. Jest autorem i wykonawcą takich przebojów jak "Dziwny jest ten świat", "Pod Papugami", "Sen o Warszawie" i dziesiątek innych.

Dziś to gigantyczne graffiti o wymiarach 8 na 12 metrów zostanie już oficjalnie odsłonięte. Skąd Niemen w Białogardzie?

- Tutaj, właśnie w tej kamienicy, mieszkała jego mama i siostra - pokazuje ścianę budynku Paweł Wiśniewski, dyrektor Centrum Kultury i Spotkań Europejskich w Białogardzie. A właśnie obok CKiSE, niedaleko bocznego wejścia, można podziwiać to wyjątkowe dzieło. Jeszcze w weekend trwało jego dopieszczanie, wczoraj po południu zdjęte już zostały rusztowania, dziś wieczorem będzie wielka feta z tej okazji.

- To jest inicjatywa wielu młodych ludzi, związanych z kulturą mieszkańców Białogardu - mówi dalej Paweł Wiśniewski. - Chcieliśmy wszyscy oddać hołd mistrzowi, który był przecież związany z naszym miastem.

Niemen z graffiti jest w czarno-białych barwach. Tło jest szaro-fioletowe. Mistrz ma na głowie nieodłączny kapelusz. Obraz opracował i sam wymalował Samuel Królak, młody artysta z Białogardu.

Malowanie zajęło mu kilka dni. Opracowanie malunku dużo więcej. Dzieło jest naprawdę ogromne, a do tego jeszcze intrygujące i jak najbardziej atrakcyjne.

- Proszę napisać, że powstało dzięki sponsorom, którzy dali przede wszystkim materiał. To firmy Matexim, Mimar, Instalbud i ADS Media - usłyszeliśmy.

- Zapraszamy więc dziś na uroczyste odsłonięcie tego graffiti. Będzie sporo atrakcji - kusi Paweł Wiśniewski.

Ściana kamienicy, w której mieszkała rodzina Niemena, znajduje się przy parkingu CKiSE. Zostanie odsłonięta dziś o godz. 18. Uroczystości towarzyszyć będzie mini recital piosenek Czesława Niemena. Śpiewać będą wokaliści z zespołu G91. Natomiast działający przy CKiSE teatr RÓŻ zaprezentuje spektakl uliczny. Wstęp jest oczywiście bezpłatny.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński