MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czternasta emerytura 2024. Kiedy będą wypłaty? Na seniorów czeka wiele niespodzianek. Najnowsze wyliczenia! 19.07.2024

ND
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Tabele z wyliczeniami kwot dodatkowego świadczenia dla emerytów. Tyle dodatkowych pieniędzy dostaną seniorzy. Na wypłaty 14. emerytury trzeba jednak jeszcze trochę poczekać. Na kiedy jest przewidywana wypłata? Sprawdź ile wyniesie czternastka. Będzie mniejsza niż w ubiegłym roku? Sprawdź szczegóły!

Spis treści

Tabele z wyliczeniami kwot dodatkowego świadczenia dla emerytów

Aby otrzymać czternastą emeryturę, nie trzeba składać żadnych wniosków. ZUS wypłaca to świadczenie z urzędu. Czternastka zostanie wypłacona wraz z emeryturą i rentą. 14. emerytura to dodatkowe świadczenie pieniężne, na które mogą liczyć niektórzy emeryci raz w roku. Aby otrzymać te pieniądze, trzeba spełnić określone warunki.

14. emerytura 2024 - ile wyniesie?

Dodatkowa emerytura wynosi tyle, co emerytura minimalna. W 2024 roku po marcowej waloryzacji jest to 1780,96 zł brutto (1620,67 zł netto). Właśnie w takiej kwocie czternastkę otrzymają uprawnieni emeryci. Co trzeba zrobić żeby dostać świadczenie? Pieniądze otrzymają wszyscy, których podstawowe świadczenie wynosi maksymalnie 2900 zł brutto. Jeśli jest wyższe, zostanie zastosowana zasada "złotówki za złotówkę". Minimalna kwota wypłaty to 50 zł brutto.

Z medialnych doniesień wynika, że obecny resort rodziny raczej nie planuje podwyższania czternastych emerytur.

14. emerytura 2024 - kiedy wypłaty?

Data rozpoczęcia wypłat 14. emerytury nie jest jeszcze znana. W poprzednich latach pieniądze trafiały do emerytów w sierpniu i we wrześniu. Rząd ma jeszcze dużo czasu, ponieważ do 31 października musi przygotować i ustalić termin wypłat. Może to oznaczać, że emeryci dostana dodatkowe pieniądze nawet na święta Bożego Narodzenia.

Czternasta emerytura w poprzednich latach:

  • 2021 rok - 1022,30 zł netto
  • 2022 rok - 1217,98 zł netto
  • 2023 rok - 1445,48 zł netto

Dodatkowe świadczenie będzie wypłacane z urzędu, to znaczy, że nie trzeba będzie składać żadnego wniosku w tej sprawie. 14. emerytura będzie podlegała opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński