Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cztery miejsca na atom w Polsce. Co z lokalizacją w Gąskach koło Koszalina?

Piotr Polechoński
Piotr Polechoński
Kilka lat temu protesty przeciwko lokalizacji elektrowni atomowej w Gąskach odbywały się w całym regionie.
Kilka lat temu protesty przeciwko lokalizacji elektrowni atomowej w Gąskach odbywały się w całym regionie. archiwum
Cztery potencjalne lokalizacje elektrowni atomowej zawiera rządowy dokument „Polityka Energetyczna Polski do 2040 r.”. Jeszcze kilka lat temu jedną z nich były nadmorskie Gąski. Potem z nich zrezygnowano, choć nie brakowało takich, którzy nadal wyrażali obawy, że pomimo to temat elektrowni atomowej w Gąskach może wrócić. Teraz to już jest pewne: elektrowni atomowej w Gąskach nie będzie.

Rząd przyjął we wtorek, 2 lutego, uchwałę „Polityka Energetyczna Polski do 2040 r.” M.in. ujął w niej strategię budowy w Polsce elektrowni atomowej.

Zobacz także Ważna ustawa dla rozwoju domowych instalacji

Rząd zaproponował cztery lokalizacje, w których może powstać w Polsce elektrownia jądrowa. Do dwóch pomorskich lokalizacji wymienianych dotychczas - w okolicach Lubiatowa-Kopalina i w Żarnowcu, gdzie w latach 80. podjęto pierwszą próbę budowy kompleksu reaktorów jądrowych w Polsce - doszły dwie nowe. Pierwsza na północ od Konina w woj. wielkopolskim, nieopodal elektrowni Pątnów i druga, w okolicach elektrowni Bełchatów woj. łódzkim.

W rządowym dokumencie czytamy też, że budowa pierwszego bloku jądrowego powinna rozpocząć się nie później niż w 2026 roku. Łącznie w Polsce ma powstać sześć bloków elektrowni jądrowej. Pierwszy z nich miałby zostać uruchomiony w 2033 roku. Rząd zakłada, że kolejne pięć bloków, będzie uruchamiane w odstępach 2-3 lat.

Informacja ta dla mieszkańców naszego regionu jest szczególnie ważna w kontekście wcześniejszych planów rządowych, które wśród lokalizacji wymieniana była nadmorska miejscowość Gąski, w gminie Mielno.

Pierwsze informacje na ten temat pojawiły się w 2012 roku, gdy Polska Grupa Energetyczna Energia Jądrowa zapowiadała przeprowadzenie badań lokalizacyjnych i środowiskowych pod budowę elektrowni jądrowej w Gąskach.

Kilka lat temu protesty odbywały się w całym regionie. Zobaczcie zdjęcia:

Stop atom - protest na 1 maja.

Stop atom w Mielnie. Majowy protest

Protest przeciwko elektrowni jądrowej w Gąskach [zdjęcia, film]

Mielno - posłowie przeciwko elektrowni atomowejMielno - posłowie przeciwko elektrowni atomowej

Mielno - posłowie przeciwko elektrowni atomowej

Plany te wywołały zdecydowany sprzeciw lokalnej społeczności, którego skutkiem były liczne protesty i manifestacje, których przekaz był jednoznaczny: mieszkańcy nadmorskiej gminy nie chcą elektrowni atomowej w swoim sąsiedztwie.

Do mieszkańców przyłączyły się też gminne władze, które na drodze administracyjnej i sądowej robiły, co mogły, by utrudnić PGE EJ jakichkolwiek działania w Gąskach. Działania te i protesty trwały kilka lat, ale swój skutek odniosły.

W roku 2016 przedstawiciele PGE EJ oficjalnie ogłosili, że badań lokalizacyjnych i środowiskowych pod budowę elektrowni jądrowej w Gąskach nie będzie, bo Gąski już ostatecznie przestają być brane pod uwagę jako lokalizacja dla rozwoju polskiej energii atomowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo