MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czy 24 kwietnia jest niedzielą handlową? Gdzie dziś po zakupy - zwykłe i już przed długim weekendem majowym? [24.042022]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
W kwietniu po prawie trzech miesiącach posuchy doczekamy się niedzieli handlowej - a nawet dwóch: 10 i 24 kwietnia.
W kwietniu po prawie trzech miesiącach posuchy doczekamy się niedzieli handlowej - a nawet dwóch: 10 i 24 kwietnia. Lucyna Nenow / Polska Press
Luty i marzec były miesiącami, w czasie których nie było ani jednej niedzieli handlowej. Takich miesięcy w tym roku jest przeważająca większość. Kwiecień pod tym względem jest wyjątkowy - aż dwie niedziele kwietniowe to niedziele handlowe. Jedna była przed Wielkanocą, a ponieważ najbliższa, 24 kwietnia jest ostatnią w kwietniu, jak łatwo się domyśleć - to ta druga handlowa.

Spis treści

Handlowa niedziela przed dwoma tygodniami była niedzielą przedświąteczną, ustawodawca umożliwił więc nam zakupy w ramach przygotowań do świąt. Dlaczego niedziela 24 kwietnia jest też handlową, skoro w sumie w całym 2022 roku taki status ma tylko siedem niedziel, jest tajemnicą ustawodawcy. Przyjmijmy, że postanowił on ułatwić nam zakupy na pierwszą majówkę i związany z nią długi weekend. Pytanie tylko - co można kupować - poza napojami - tak długo wcześniej?

Niedziela 24 kwietnia: gdzie po zakupy?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: wszędzie gdzie tylko zapragniemy - od największych galerii i hipermarketów, które w niedziele w tym roku czynne są tylko siedem razy, po osiedlowe sklepy i sklepiki, którym ustawa o zakazie handlu w niedziele handlować pozwala w każdy siódmy dzień tygodnia (o ile dodatkowo nie jest świętem), a to czy właściciel z tego prawa w praktyce skorzysta, uzależnia jedynie od jego woli.

Od handlu w dni powszednie funkcjonowanie wszelkich sklepów, niedziela 24 kwietnia, różnić się będzie tylko organizacją pracy. Zdecydowana większość sklepów otworzy się później niż w inne dni i zamknie wcześniej. Godziny pracy konkretnych placówek najlepiej sprawdzić w internecie, bowiem nawet w ramach tej samej sieci, np. Lidl czy Biedronka jedne sklepy otwierają się w niedziele o godzinie 8.00, inne o godzinę albo i dwie później. Podobnie jest z godzinami końca pracy.

Niedziele handlowe 2022: kiedy kolejna niedziela handlowa

Nieprędko, bo dopiero 26 czerwca - na cześć wakacji! Pamiętajmy, że podobnie jak przed zmianą przepisów zaostrzających zakaz handlu w niedzielę, zakupy zrobimy dziś w małych sklepach, w których za kasą stoi właściciel lub członek jego najbliższej rodziny. Dalej czynne są sklepy na stacjach benzynowych, kwiaciarnie itp. Duże sieci szukają jednak sposobów, by nie łamiąc przepisów móc prowadzić sprzedaż także w każdą niedzielę. Dlaczego to robią?

Premier Mateusz Morawiecki: – Szukamy rozwiązań, dyskutujemy i konsultujemy po to, żeby nasz system podatkowy był jak najbardziej prosty, jak najbardziej sprawiedliwy i jednocześnie taki, który by skłaniał do pracy oraz do przedsiębiorczości.

Teraz odzyskasz to, co w podatkach zabrał Polski Ład. Obniżk...

Właściciele sieci handlowych i zwykłych sklepów szukają luk w nowych przepisach zakazujących handlu w niedzielę nie z przekory wobec ustawodawcy. Sytuacja branży jest bardzo trudna, a wychodzenie z kryzysu COVID tym trudniejsze, że inflacja zwiększyła presję na wynagrodzenia także samych pracowników handlu. W tej sytuacji dla wielu kupców możliwość dodatkowych dochodów ze sprzedaży w niedziele, to jedyna możliwość, by znaleźć środki na podwyżki i utrzymanie załogi na konkurencyjnym rynku. Dlatego w ocenie eksperta wciąż istniejące luki w przepisach o zakazie handlu w niedzielę będą wykorzystywane, a kontrole Państwowej Inspekcji Pracy nie są w stanie tego zahamować.

Sklepy w niedzielę legalnie zamknięto. Ponieważ jednak ludzie żyją dynamicznie, są aktywni o różnych porach, również albo głównie w weekend[polecane]22936967,22937001[/polecane]y i w niedzielę, czasem po prostu muszą coś kupić. Ustawodawca uznaniowo, zostawił więc pewne wyjątki, choć większość placówek handlowych powinna zgodnie z prawem pozostać zamknięta.

Niedziele handlowe w 2022 roku - tylko siedem

  • 30 stycznia.
  • 10 kwietnia.
  • 24 kwietnia.
  • 26 czerwca.
  • 28 sierpnia.
  • 11 grudnia.
  • 18 grudnia.

Są jednak wyjątki, więc placówki handlowe będą z tego korzystać, aby zwiększyć dochody, ale także zapewnić w dobie inflacji odpowiednią skalę podwyżek dla pracowników. Chcą także szybciej odbudować swoje biznesy, które ucierpiały na skutek pandemii.

Handel w niedzielę dozwolony, gdy inna działalność jest przeważająca

Dozwolona sprzedaż w niedziele ma mieć charakter wyjątkowy, jak np. sprzedaż kwiatów przy cmentarzu. Albo uzupełniający, jeżeli inna, objęta wyjątkiem działalność, na przykład pocztowa, jest „przeważająca”.
Czyli taka, która stanowi co najmniej 40% miesięcznego przychodu,
a jednocześnie jest wpisana, jako przeważająca, do odpowiedniego rejestru. I tu mamy istotę ograniczenia. Ponieważ w rejestrach KRS i CEIDG wskazuje się tylko jeden punkt PKD jako działalność przeważającą.

W przypadku deklaracji PIT-37 podatnik ma kilka sposobów na jej złożenie. PIT ten można bowiem doręczyć w sposób tradycyjny, to jest albo poprzez pocztowy list polecony, albo poprzez fizyczne doręczenie do właściwego Urzędu Skarbowego. Podatnik może również sięgnąć po nową technologię, wysyłając formularz elektronicznie za pośrednictwem programów do rozliczeń PIT , jak również rządowej usługi Twój e-PIT. Co ważne, ten sposób skróci zarówno proces rozliczenia podatku, jak i sam czas oczekiwania na jego zwrot

Tych PIT-ów nie rozliczysz automatycznie. Te zeznania trzeba...

Kiedy handel dozwolony w niedzielę - gdy inna działalność nie jest przeważająca

Ustawa przewiduje kilka rodzajów działalności, która nie musi być „przeważająca”, aby towarzyszyć sprzedaży w niedzielę.

Mowa na przykład o placówkach handlowych w zakładach gdzie prowadzi się działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku.

  • Można sobie więc wyobrazić, że niejeden sklep stworzy u siebie w niedzielę przestrzeń czytelni albo wypożyczalni sprzętu sportowego.
  • Albo zajmie się turystyką, oferując różne pokazy.
  • Albo zatroszczy się o edukację młodszych lub starszych, oferując zajęcia kreatywne, testy kwalifikacji, warsztaty z rękodzieła.

Pomysły mogą być różne. Inne opcje, które ustawodawca pozostawia nie wymagając „przeważającej” działalności, to sprzedaż w placówkach handlowych na dworcach lub w zakładach leczniczych dla zwierząt. Jeśli lokalizacja pozwoli, można sobie wyobrazić, że takich hybrydowych sklepów będzie więcej.

Czy kontrole PIP zagrożą placówkom handlowym prowadzącym taką działalność?

Odpowiada Diana Knapczyk z kancelarii prawnej Causa Finita: Nie, ponieważ jeśli sklep jest zaliczany do wyjątków, które mogą działać w niedzielę, to mogą być w nich również pracownicy. Jak to powstrzymać? Może wystarczy uzupełnić przepisy o to, że działalność w przypadku każdego wyjątku ma być „przeważająca”. Czy ustawodawcy jednak faktycznie na tym zależy?

Inflacja i wzrost cen wpływają na oczekiwania pracowników co do wzrostu wynagrodzeń. Wojna na Ukrainie również wzmaga potrzebę, aby przywrócić poczucie bezpieczeństwa, które przecież opera się na finansowej sytuacji, czy to przedsiębiorstwa, czy rodziny.

Dodatkowo przedsiębiorcy prowadzący sklepy mówią wprost o tym jak ciężko wychodzi się z kryzysu spowodowanego COVID-19. Zamiast działać swobodnie, zarabiać na wyższe rachunki za media i inne koszty, muszą borykać się z trudnościami, które niesie z sobą wprowadzenie Polskiego Ładu, a zakaz handlu w niedzielę traktują jak dodatkową kulę u nogi i de facto ograniczenie działalności.

Premier Mateusz Morawiecki: – Szukamy rozwiązań, dyskutujemy i konsultujemy po to, żeby nasz system podatkowy był jak najbardziej prosty, jak najbardziej sprawiedliwy i jednocześnie taki, który by skłaniał do pracy oraz do przedsiębiorczości.

Teraz odzyskasz to, co w podatkach zabrał Polski Ład. Obniżk...

Należy więc spodziewać się, że niektórzy handlowcy i sieci będą korzystać z furtek, które umożliwią im prowadzenie działalności w niedziele. I trudno się dziwić skoro klienci przychodzą i chcą kupować.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera