Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czy federalizacja UE nie zmieni się w jej centralizację? Debata na Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Debata ,,Federacja czy suwerenność? Debata o przyszłości Unii Europejskiej” na Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku.
Debata ,,Federacja czy suwerenność? Debata o przyszłości Unii Europejskiej” na Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku. Łukasz Capar
Na Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku odbyła się debata dotycząca planowanych zmian w traktatach o Unii Europejskiej. Chodzi przede wszystkim o zniesienie zasady jednomyślności w decyzjach UE i wprowadzenie federacji państw. Uczestnicy debaty zastanawiali się, czy ta federalizacja nie doprowadzi do jej centralizacji.

Parlament Europejski przyjął sprawozdanie Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO) rekomendujące zmianę traktatów o Unii Europejskiej (TUE) i o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Wkrótce poszczególne państwa zdecydują, czy rozpocząć dyskusję nad sprawą zmiany unijnych traktatów. W toczącej się od miesięcy debacie ścierają się różne poglądy dotyczące propozycji zmian obejmujących m.in. proces decyzyjny wewnątrz Unii Europejskiej i liczbę obszarów, które powinny pozostać w kompetencjach państw narodowych lub przejść na poziom ponadnarodowy.

Do debaty ,,Federacja czy suwerenność? Debata o przyszłości Unii Europejskiej”, której organizatorem jest Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Gdańsku, którego operatorem jest Instytut Debaty Publicznej, zaproszono Annę Fotygę, europosłankę PiS, byłą minister spraw zagranicznych, Piotra Müllera, słupskiego posła PiS, byłego rzecznika rządu, Rafała Kuligowskiego, dziekana w Wyższej Szkole Administracji Publicznej w Szczecinie, radcę prawnego i Michała Kozerę, doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, specjalistę w zakresie teorii polityki, współczesnych systemów politycznych, partii i systemów partyjnych oraz niezależnego eksperta politycznego.

Na początku dyskusji Anna Fotyga stwierdziła, że przynależność Polski do Unii Europejskiej była i jest wyznacznikiem dążenia wielu środowisk do włączenie naszego kraju w orbitę świata zachodniego. Jednocześnie zwróciła uwagę, że w 2004 r. Polska wstępowała do Unii innej, niż jest ona obecnie.

- A może być jeszcze bardziej inna. Prace nad przeprowadzenie nowych zmian traktatowych w kierunku likwidacji zasady jednomyślności są mocno zaawansowane. To są niebezpieczne tendencje, zarówno pod względem tematycznym, jak i sposobu wprowadzania takich zmian – stwierdziła Anna Fotyga.

Jej zdaniem nie można dać przyzwolenia na zasadnicze zmiany w funkcjonowaniu Unii tym, którzy jeszcze niedawno kwestionowali zagrożenie ze strony Rosji. - Te błędy są faktem – podkreśliła europosłanka.

Według Piotra Müllera, żywotnym interesem Polski jest członkostwo w Unii Europejskiej.

- Ale w takiej Unii, która szanuje upodmiotowienie państw członkowskich. Dlatego nasze stronnictwo polityczne uważa, że zmiany traktatowe doprowadzą nie tyle do federalizacji Unii, ile do jej centralizacji – podkreślił Piotr Müller.

Poseł wyjaśnił ten pogląd na przykładzie unijnej polityki energetycznej.

- Bo jeśli zniknie zasada jednomyślności na rzecz większości kwalifikowanej, to można sobie wyobrazić taką sytuację, że większość – narzucana np. przez Francję czy Niemcy – uzna, że Polska musi ograniczyć udział węgla w produkcji energii elektrycznej, Zatem zwiększanie kompetencji Unii nie jest w interesie Polski – wskazał Piotr Müller.

- Chciałbym jednak przypomnieć, że unijne zmiany traktatowe musi przyjąć także polski parlament. W Sejmie musi za tym zagłosować 2/3 jego składu. Drugą drogą do zatwierdzenia takim zmian może być tylko ogólnokrajowe referendum – powiedział dr Rafał Kuligowski. Dodał, że organizacja międzynarodowa, jaką jest przecież Unia Europejska, może zrobić tyle, na ile zgodzą się państwa członkowskie.

Przytoczył również przykład statusu Polski w UE pod kątem prawidłowości wykorzystywania projektów unijnych, w zakresie którym nasz kraj jest liderem.

Dr Michał Kozera przypomniał, że tendencje do integracji europejskiej istniały już chwilę po zakończeniu II wojny światowej.

- Takie myśli padły podczas wystąpienia Winstona Churchilla na Uniwersytecie w Zurichu w 1946 roku. Ale w tamtym czasie przeważały postulaty integracji gospodarczej. Momentem dynamizującym integrację polityczną były pierwsze wybory do Parlamantu Europejskiego w latach 70. XX wieku – wyliczał dr Kozera.

Zdaniem naukowca obecne przyspieszenie tematu zniesienia zasady jednomyślności w Unii Europejskiej jest związane ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego, które mają się odbyć w czerwcu 2024 roku.

Współorganizatorem debaty był Uniwersytet Pomorski w Słupsku.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy federalizacja UE nie zmieni się w jej centralizację? Debata na Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku - Głos Pomorza