Czy masaż twarzy to sekret młodej i pięknej skóry?

Materiał partnera zewnętrznego
iStock
Wierne fanki przekonują, że dzięki niemu nie muszą korzystać z zabiegów medycyny estetycznej. Słynące z idealnym cery Koreanki i Japonki pamiętają, by wykonywać go regularnie. Mowa, rzecz jasna, o masażu twarzy – jednym z najgorętszych pielęgnacyjnych hitów ostatnich lat.

Każdego dnia mięśnie twarzy mają ogrom pracy do wykonania - są odpowiedzialne za mimikę. Od skóry ciała odróżnia je to, że są bezpośrednio przyczepione do skóry twarzy, która w rezultacie musi być na tyle elastyczna, by w krótkim czasie możliwe były dynamiczne zmiany – od szerokiego uśmiechu po grymas gniewu itd. Wraz z upływem czasu oraz w wyniku ekspozycji na szkodliwe czynniki zewnętrzne skóra traci tę sprężystość, przez co pojawiają się, a następnie utrwalają zmarszczki będące rezultatem wspólnych wysiłków mięśni, nerwów i skóry twarzy.

Masaż twarzy – ćwiczenie dla mięśni i skóry

Zdaniem zwolenniczek masowania twarzy o skórę tego obszaru można dbać tak samo jak o pośladki czy brzuch. Jeśli więc regularne ćwiczenia fizyczne oraz masaże są odpowiedzialne za jędrność i elastyczność, to dlaczego nie miałoby tak być ze skórą twarzy? Regularny masaż twarzy jest bowiem niczym innym niż „ćwiczeniem” wzmacniającym i mięśnie, i skórę, do której są przyczepione.

W efekcie im bardziej wyćwiczone (w domyśle: elastyczne) mięśnie oraz ich podpora (skóra), tym później będą powstawać zmarszczki mimiczne. Co więcej, taki masaż relaksuje i „rozprasowuje” skurcze mięśniowo-nerwowe, dzięki czemu nawet istniejące zmarszczki mogą zostać nieco wygładzone.

To jednak niejedyne korzyści z systematycznego fitnessu twarzy. Odpowiedni nacisk na skórę może także spełniać rolę drenażu limfatycznego, a więc specjalnego masażu odpowiedzialnego za zmniejszenie obrzęków i opuchlizny. Masowanie skóry twarzy poprawia też jej ukrwienie, dzięki czemu wygląda zdrowo i pięknie.

Masażery twarzy do użytku domowego

Na masaż twarzy możesz wybrać się do profesjonalisty, ale możesz także wykonać go w domowym zaciszu, wykorzystując własne dłonie lub odpowiednie przyrządy i akcesoria. Nie wiesz, jakie wybrać? Poniżej znajdziesz zestawienie najmodniejszych masażerów do domowego masażu twarzy.

Roller jadeitowy i kwarcowy

Niewielkie masażery zakończone szmaragdowym lub różowym kamieniem swego czasu królowały na Instagramie. To nic innego, jak rollery jadeitowe (te zielone) oraz kwarcowe (te różowe). Od setek lat są wykorzystywane w tradycyjnej medycynie chińskiej.

Jadeit długo trzyma chłód, dlatego świetnie sprawdza się do drenażu limfatycznego. Usprawnia przepływ limfy, dzięki czemu niweluje obrzęki i opuchliznę, także pod oczami. Ułatwia domknięcie rozszerzonych porów, dlatego warto po niego sięgać po rozgrzewających zabiegach. Jednocześnie roller jadeitowy jest na tyle delikatny, że można używać go praktycznie codziennie.

Masażery z jadeitu lub kwarcu występują w wersji gładkiej oraz z wypustkami. Wypustki zwiększają nieco intensywność doznań, dlatego nie są polecane dla osób przymierzających się do pierwszych prób z samodzielnym masowaniem skóry twarzy. Zrelaksowana, dotleniona, pozbawiona obrzęków skóra o delikatnie ściągniętych porach – takich rezultatów możesz oczekiwać od rollerów z jadeitu oraz kwarcu.

Gąbka konjac

Gąbki konjac kojarzone są głównie z akcesoriami przeznaczonymi do oczyszczania twarzy. Są produkowane z korzenia rosnącej w Azji byliny o nazwie Amorphophallus konjac. Zasadowy odczyn ph owej byliny sprawia, że rewelacyjnie sprawdza się ona do oczyszczania skóry.

Z kolei bogactwo naturalnych minerałów oraz witamin (m.in. cynku, miedzi, witaminy A, C czy witamin z grupy B) świetnie pielęgnuje skórę. Dodatkowo gąbka konjac umożliwia bardzo relaksujący masaż, którego celem jest eksfoliacja obumarłego naskórka oraz dotlenienie skóry, dzięki czemu zachwyca naturalnym blaskiem.

Jednocześnie to na tyle delikatny masaż, że gąbki konjac poleca się nawet osobom, które z różnych przyczyn (np. z powodu rozległego trądziku czy płytkiego unaczynienia skóry) nie powinny sięgać po tradycyjne przyrządy do masażu.

Szczotka soniczna do twarzy

Soniczne myjki i szczotki łączą w jeden przyjemny rytuał dwa etapy prawidłowej pielęgnacji, czyli oczyszczanie oraz masaż. Wykorzystują siłę sonicznych pulsacji, które wymiatają z powierzchni skóry wszelkie zanieczyszczenia, głównie pozostałości makijażu oraz nadmiar sebum.

Skutecznie odblokują zanieczyszczone pory, ale jednocześnie działają na tyle delikatnie, że nie naruszą naturalnej bariery ochronnej skóry. Ułatwiają eksfoliację obumarłego naskórka oraz dotleniają skórę, dzięki czemu już po pierwszym użyciu skóra jest nie tylko wyraźnie czystsza, ale także głęboko zrewitalizowana. Wiele popularnych modeli szczotek i myjek sonicznych zapewnia również działanie anti aging.

Emitowane przez szczotkę pulsacje wywierają odpowiedni nacisk na problematyczne obszary, dzięki czemu przeciwdziałają przedwczesnemu pojawianiu się zmarszczek mimicznych. Możliwość dostosowania do swoich potrzeb siły nacisku i intensywności masażu sprawia, że szczotki soniczne sprawdzą się w charakterze przeciwzmarszczkowego masażera zarówno w przypadku młodej kobiety wciąż borykającej się z zanieczyszczonymi, rozszerzonymi porami, jak i jej nieco starszej koleżanki, która martwi się, że przez swoją niezwykle wrażliwą skórę nie będzie mogła korzystać z zalet tradycyjnego, odmładzającego manualnego masażu twarzy.

Masażery elektryczne do twarzy

Kobiety liczące na efekt rodem z salonu piękności, mogą zdecydować się na zakup takiego masażera do twarzy, którego działanie znacznie wykracza poza oczyszczanie i delikatny ucisk mięśni twarzy. Coraz łatwiej można kupić urządzenia inspirowane sprzętem wykorzystywanym przez profesjonalistów, ale przeznaczonego do użytku domowego.

Nie należą one do najtańszych akcesoriów do pielęgnacji skóry, ale z pewnością jest to zakup na lata. Oferta masażerów elektrycznych jest naprawdę imponująca – od urządzeń wykorzystujących siłę wibracji, przez ultradźwięki a domowych zestawach do mezoterapii kończąc.

W zależności od wybranego urządzenia można oczekiwać nie tylko ujędrnienia i wygładzenia skóry, ale również wzmocnienia kruchych naczynek krwionośnych czy bardziej intensywnego efektu liftingu w postaci korekty owalu twarzy czy wygładzenia wiotkiej – tzw. indyczej - szyi.

Coraz częściej masaż twarzy zaliczany jest do filarów pielęgnacji anti aging. Nic więc dziwnego, że przyrządów i akcesoriów ułatwiających ten rytuał piękna nie brakuje. Może więc warto sprawdzić, o co tyle szumu?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!