Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy Parsęcko może zostać przyłączone do Szczecinka? [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Zabudowa Szczecinka na obrzeżach Trzesieki coraz bliżej Parsęcka
Zabudowa Szczecinka na obrzeżach Trzesieki coraz bliżej Parsęcka Rafał Wronowski
Nikt takiego wniosku nie składa, ale wystarczy rzut oka na mapę, aby przekonać się, że rozrastające się Parsęcko i Szczecinek de facto już tworzą jeden organizm urbanistyczny.

Od przyłączenia do Szczecinka Świątek i Trzesieki w roku 2010 minęło już sporo czasu. Zachodnia dzielnica miasta, jaką stała się wówczas Trzesieka, w ciągu tych kilkunastu lat znacznie się rozrosła. Wzdłuż szosy barwickiej i równoległej, nowej ulicy Wypoczynkowej, wyrosło w tym czasie spore osiedle domów jednorodzinnych. I wciąż powstają nowe przybliżając zabudowę do granic administracyjnych Szczecinka, które obecnie przebiegają w szczerym polu, w połowie dystansu między miastem a Parsęckiem.

CZYTAJ TEŻ:

Sama ulica Wypoczynkowa lada dzień zostanie przebudowana i otrzyma asfaltową nawierzchnię, ratusz chce ją w następnym etapie doprowadzić do granic Szczecinka. Nota bene od strony gminy wiejskiej Szczecinek taka droga od niedawna już jest – początkowo miała być tylko ścieżka rowerowa, ale samorząd pod wpływem nacisków mieszkańców Parsęcka wybudował normalną drogę. Szkielet wspólnej infrastruktury już więc jest.

Zresztą samo Parsęcko w rejonie tej drogi, a w stronę Szczecinka, także znacznie się rozbudowało. Kwestią czasu pozostaje moment, w którym – bez zerknięcia w mapę - trudno będzie się zorientować, gdzie zaczyna się miasto, a gdzie gmina wiejska.

Na nasze pytanie, co sądzą o możliwości połączenia Parsęcka z miastem w Urzędzie Gminy Szczecinek otrzymaliśmy taką odpowiedź: - Sprzeciwiamy się jakimkolwiek dywagacjom na temat przyłączenia Parsęcka do innego samorządu - mówi Jakub Diakun z UG. - Parsęcko znajduje się w obrębie terytorialnym gminy Szczecinek i tak pozostanie.

Wyjaśnijmy od razu, że i ze strony władz Szczecinka nie ma żadnych planów powiększania miasta, cała sprawa to nasze reporterskie dywagacje na temat rozwoju obu miejscowości.

Natomiast sołtys Parsęcka Marzena Szeloch uważa, że to zły pomysł i na pewno większość mieszkańców wsi jest podobnego zdania.

- Chodzi głównie o opłaty, na wsi mamy mniejsze podatki i opłaty za wodę i ścieki –

mówi i przyznaje, że już po przyłączeniu do Szczecinka Trzesieki ktoś mówił, że trzeba będzie walczyć, aby kolejne nie było Parsęcko.

Sprawdziliśmy. Parsęcko obsługuje gminny zakład wodociągowy – ceny za wodę są zbliżone do szczecineckich, za ścieki są wyższe, ale gmina dopłaca do rachunków, więc wychodzi mniej więcej na to samo. Wyraźnie tańsze są za to podatki od nieruchomości – mieszkańcy gminy wiejskiej Szczecinek np. za metr mieszkania płacą 75 groszy (w Szczecinku 89 gr), a za metr obiektu pod działalność gospodarczą 21,76 zł (miasto 25,74 zł).

Wieś ma też swoje odrębne życie – własną parafię, szkołę, jednostkę OSP, w których koncentruje się życie wiejskiej społeczności. Rolników tu może już niewielu zostało, ale wciąż są.

Plusy przyłączenia? Nawet pani sołtys przyznaje, że przydałyby się kursy autobusów miejskich. Dziś zostały tylko połączenia PKS, Komunikacja Miejska zlikwidowała linię podmiejską do Parsęcka kilka lat temu, gdy ratusz wprowadził darmowe przewozu – gmina wiejska nie chciała bowiem dopłacać kilkuset tysięcy rocznie do utrzymania linii do Turowa i Parsęcka właśnie.

Przypomnijmy, że swego czasu przyłączenia do miasta nie chcieli i mieszkańcy Trzesieki. Od tego czasu upłynęło jednak sporo wody w Niezdobnej. Optyka nieco się zmieniła – szczecinecki ratusz sporo zainwestował w nową dzielnicę budując chociażby nową sieć ulic. Przez kilka lat zamrożono także podatki lokalne dla mieszkańców przyłączonych dzielnic. Ale też czasy, że gmina wiejska niewiele inwestowała, także już minęły. - Powstanie u nas klub seniora, o nowej drodze już wspomniałam – Marzena Szeloch mówi także, że presja mieszkańców przyczyniła się do tego, że powstała droga z pobliskiej kopalni piasku i ciężki transport omija już wieś.

Oczywiście i bez zmiany granic Parsęcko i Szczecinek coraz bardziej się zrosną, już dziś to dalekie przedmieścia, a mieszkańcy Parsęcka pracują, uczą się i korzystają z miejskich udogodnień. Być może w przyszłości dojdzie do połączenia, ale na razie się na to nie zanosi. Już prędzej doczekamy się scalenia gminy, bo pomysły włączenia tzw. gmin obwarzankowych do miast, które otaczają nie są nowością.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto