Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czym czyścić fugi z pleśni i brudu? Sprawdzone, domowe środki do czyszczenia fug

Katarzyna Piojda
Utrzymując fugi w czystości uniemożliwiamy rozwój pleśni i grzybów. Niestety porowata struktura fug sprawia, że są one bardzo podatne na działanie różnego rodzaju bakterii.
Utrzymując fugi w czystości uniemożliwiamy rozwój pleśni i grzybów. Niestety porowata struktura fug sprawia, że są one bardzo podatne na działanie różnego rodzaju bakterii. Den Braven
Czyszczenie fug centymetr po centymetrze to znienawidzona czynność. Istnieją jednak sposoby, żeby szybko pozbyć się czarnej pleśni i brudu, które gromadzą się w spoinach.

Kuchnia i łazienka to pomieszczenia wilgotne, w których powstają specyficzne zabrudzenia. Na ścianach i podłogach w tych wnętrzach często ułożone są płytki. O ile samą powierzchnię płytek jest łatwo umyć, o tyle utrzymanie fug w czystości bywa kłopotliwe. Tym bardziej, że szczeliny, w których jest zgromadzony brud i woda, stanowią idealne warunki dla rozwoju bakterii i mikroorganizmów. Są jednak sposoby na skuteczne czyszczenie fug z pleśni i brudu. Oto kilka z nich.

Z brudu powstaje pleśń i grzyb

– Podłoga w łazience jest szczególnie narażona na zabrudzenia i zachlapania, które w połączeniu z wysoką wilgocią panującą w tym pomieszczeniu powodują powstawanie pleśni i grzybów – mówi Monika Makowska-Jarosz, reprezentująca firmę Den Braven. – Te z kolei gromadzą się zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych, jak fugi pomiędzy płytkami, wokół brodzika i miski WC. Najczęściej, aby usunąć osadzoną w nich pleśń, sięgamy po ostre narzędzia i silne preparaty. To powoduje ryzyko uszkodzenia nie tylko spoiny, ale i powierzchni płytek.

Podobnie jest w kuchni. Tutaj i podłoga, i ściany wyłożone płytkami, są pod obstrzałem tłustego kurzu i innego rodzaju brudu, który osiada głównie w fugach pomiędzy kafelkami. Jak sobie z problematycznymi osadami poradzić? Po pierwsze: trzeba odstawić nożyki, druciaki i inne ostre narzędzia, którymi zamierzalibyśmy wydrapać kurz. Wystarczy do tego stara szczoteczka do zębów – najlepiej półtwarda lub miękka. Lepiej unikać szczoteczek o twardym włosiu, by nie porysować płytek i nie uszkodzić powierzchni fug. W czyszczeniu spin sprawdzi się również gąbka kuchenna i ściereczka bawełniana.

Płyn do WC z wodą razem wzięty

Sprawdzonym sposobem na czyszczenie fug jest płyn do czyszczenia WC, który ma w składzie chlor. Przygotowujemy z niego wodny roztwór. W tym celu do miski wlewamy pół litra wody i pół litra środka do czyszczenia toalety. Przyda się jeszcze wspomniana stara szczoteczka do zębów. Trzeba ją moczyć w roztworze i szybkimi ruchami czyścić przerwy pomiędzy kaflami uważając przy tym, żeby płynem nie chlapać po całej podłodze czy ścianie. Roztwór może zniszczyć dłonie, należy więc założyć gumowe rękawice ochronne. Zadbajmy również o odpowiednią wentylację w pomieszczeniu, by nie zaszkodziły nam unoszące się w powietrzu drażniące opary.

Proszek do pieczenia likwiduje brud na fugach

Czyszczenie fug to nieznane oblicze proszku do pieczenia. Trzeba go rozprowadzić wzdłuż wilgotnych fug, aby się rozpuścił. Następnie należy odczekać około pół godziny i zmyć proszek, używając do tego wilgotnej gąbki albo ściereczki. Dopiero wówczas myjemy jeszcze raz podłogę, tym razem także kafle. Proszek do pieczenia powinien dać dobry efekt czyszczący w przypadku osadu z rdzy, tłustego nalotu, kamienia oraz uporczywych plam. Aby wzmocnić efekt czyszczący, można przetrzeć fugi szczoteczką do zębów.

Pasta własnej roboty kontra kurz na fugach

Kolejny sposób na wyczyszczenie spoin to preparat własnej roboty. Trzeba wymieszać sodę oczyszczoną z octem i wodą (100 ml wody, 100 ml octu i opakowanie sody oczyszczonej). Przygotowany w ten sposób roztwór należy rozprowadzić na całej długości fug i zostawić na około 40 minut do wyschnięcia. Potem trzeba fugi zmyć czystą letnią wodą (ewentualnie wodą z dodatkiem delikatnego płynu do mycia naczyń). Roztwór ten dobrze radzi sobie z usuwaniem kamienia, śladów rdzy, tłustego nalotu oraz różnych suchych zabrudzeń. To najbardziej skuteczny z domowych sposobów do usuwania pleśni i groźnych bakterii.

Czyszczenie fug pastą do zębów

Jeżeli nie mamy żadnych preparatów, możemy bez wychodzenia z łazienki wyczyścić fugi w tym pomieszczeniu. Trzeba wycisnąć pastę do zębów na starą szczoteczkę do zębów i takim specyfikiem potraktować spoiny. Trzeba jeszcze po kilkunastu minutach zmyć pastę letnią wodą (ewentualnie z dodatkiem płynu do mycia naczyń) i gotowe. Po zabiegu szczeliny między kaflami będą czystsze.

Sok z cytryny do czyszczenia fug w jasnym kolorze

Do czyszczenia białych i jasnych fug można zastosować sok z cytryny, który skutecznie je wybieli. Nie upora się on jednak z każdym brudem. Sok z cytryny poradzi sobie z kamiennych nalotem, śladami rdzy i suchymi zabrudzeniami. Wyciśnięty sok należy nałożyć na fugi i odczekać około 10 minut. Po tym czasie przecieramy fugi wilgotną ściereczką, taką która nie zostawia kłaczków.

Chemiczne preparaty sposobem na ładne fugi

W sprzedaży znajdują się specjalne środki do usuwania zabrudzeń z silikonu i z fug. Preparaty nie niszczą powierzchni emaliowanych, glazurowanych, szkliwionych, a przy tym są łatwe w użyciu. Wystarczy nałożyć taki środek miejscowo na zaatakowane pleśnią punkty, odczekać 20–30 minut i zetrzeć suchą ściereczką. Takie chemiczne preparaty nie tylko usuwają brud, ale też zapewniają barierę ochronną przed szybkim tworzeniem się kolejnych grzybów i pleśni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Czym czyścić fugi z pleśni i brudu? Sprawdzone, domowe środki do czyszczenia fug - RegioDom.pl