Czytaj na zdrowie! Potrzebna i ważna wiedza na kartach...

  Czytaj na zdrowie! Potrzebna i ważna wiedza na kartach książek i w gazetach

  Joanna Krężelewska

  Głos Koszaliński

  Książki, prasa, cyfrowe teksty artykułów z całego świata - to ułamek oferty biblioteki lekarskiej

  Książki, prasa, cyfrowe teksty artykułów z całego świata - to ułamek oferty biblioteki lekarskiej ©Radek Koleśnik

  Po raz pierwszy udostępniła książki i czasopisma z zakresu medycyny i nauk pokrewnych 57 lat temu. Dziś w koszalińskim oddziale Głównej Biblioteki Lekarskiej, obok podręczników, znajdziesz specjalistyczne pisma o zdrowym odżywianiu, kosmetologii, czy branży fitness.
  Książki, prasa, cyfrowe teksty artykułów z całego świata - to ułamek oferty biblioteki lekarskiej

  Książki, prasa, cyfrowe teksty artykułów z całego świata - to ułamek oferty biblioteki lekarskiej ©Radek Koleśnik

  To miejsce wyjątkowe. Odwiedzają je najczęściej osoby, które kształcą się, piszą prace naukowe, bądź podnoszą zawodowe kwalifikacje. Studenci, lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci, farmaceuci.

  Znajdą tu tytuły, których często próżno szukać w innych bibliotekach.Początkowo służyła pracownikom szpitala, z czasem zaczęli z niej korzystać pracownicy służby zdrowia, studenci i uczniowie z całego regionu, a coraz częściej można spotkać tu osoby, których pasją jest fitness, dla których ważna jest zbilansowana dieta albo chcą poszerzyć wiedzę z zakresu kosmetologii. Ciekawi życia i świata mogą poznać właściwości roślin leczniczych, dowiedzieć się wszystkiego o nadciśnieniu, a nawet nauczyć podstaw języka migowego.

  Cała ta wiedza jest na półkach. I na twardych dyskach - na ekranie komputera zobaczyć możesz artykuły badawcze z największych na świecie internetowych baz artykułów, jak ScienceDirect, czy Oxford Journals.

  To wszystko w koszalińskim oddziale Głównej Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki. Mieści się on przy ul. Partyzantów 15 A.

  Biblioteka „podróżniczka”


  Terenowy Oddział warszawskiej Głównej Biblioteki Lekarskiej (GBL) powstał w marcu 1961 roku. Z inicjatywą stworzenia takiego miejsca wyszedł jeden z najbardziej znanych koszalińskich chirurgów, Leon Konieczny, wieloletni ordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

  Miasto nie było medycznym ośrodkiem akademickim, do najbliższej specjalistycznej biblioteki trzeba było jechać aż 250 kilometrów, a... internetu jeszcze nie wymyślono. Medycyna stale ewoluuje, dostęp do fachowej literatury był (i jest!) niezbędny, dlatego Konieczny wspólnie z grupą pracujących w szpitalu lekarzy, starał się o stworzenie właśnie w murach placówki biblioteki lekarskiej. Z sukcesem.

  Ówczesny dyrektor szpitala Józef Szantyr zdecydował, że biblioteka otrzyma lokal na parterze w budynku głównym. Pierwszym jej kierownikiem został doktor Leon Konieczny. Z Głównej Biblioteki Lekarskiej zaczęły napływać książki i czasopisma, a na efekty szerokiego dostępu do wiedzy wcale nie trzeba było długo czekać - wkrótce, o czym wspomina dyrektor Szantyr w swych pamiętnikach z 1965 roku - kolejni lekarze Szpitala Wojewódzkiego otworzyli przewody doktorskie w Akademiach Medycznych.

  W szpitalnych obiektach GBL działała do 2011 roku.

  - Zmieniała siedzibę zależnie od tego, jak rozbudowywały się oddziały - wspomina Anna Maksymiuk, która od 16 lat pracuje w bibliotece lekarskiej.

  « 2

  Czytaj treści premium w Głosie Koszalińskim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Polub nas na Facebooku

  Zdjęcia z Koszalina

  Wideo z Koszalina

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Osobowość Roku 2018 - poznaj laureatów

  Osobowość Roku 2018 - poznaj laureatów

  Mistrzowie Handlu - wybieramy najlepszych!

  Mistrzowie Handlu - wybieramy najlepszych!

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love

  Koniec z wojnami o pilota. Więcej telewizji i smartfon w prezencie w Orange Love