Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czytelnicy alarmują: wyrobienie paszportu w Koszalinie to nie lada wyzwanie

Joanna Boroń
Joanna Boroń
Pierwszą formalnością, jaką należy spełnić, by w ogóle paszport otrzymać, jest wypełnienie wniosku o wydanie tego paszportu.
Pierwszą formalnością, jaką należy spełnić, by w ogóle paszport otrzymać, jest wypełnienie wniosku o wydanie tego paszportu. archiwum polskapress
Czy koszaliński wydział paszportowy pracuje? - pytają nasi Czytelnicy. Ich zdaniem koszaliński urząd ciągle działa w trybie covidowym i skutecznie izoluje się od petentów.

Nasz Czytelnik z Kołobrzegu chciał wyrobić sobie paszport. Najbliżej było mu do Koszalina. Jak relacjonuje, nie był to jednak dobry wybór, bo koszalińska delegatura Urzędu Wojewódzkiego, odpowiedzialna za sprawy paszportowe, nadal - mówi - jest zamknięta dla petentów. Na wizytę w urzędzie trzeba się zarejestrować.

Zobacz także Będzie budowany kolejny odcinek ul. Austriackiej w Koszalinie

Lepiej w Gryficach

- Problem w tym, że nikt nie odbiera tam telefonów, nikt nie rejestruje, nie oddzwania... - opowiada mężczyzna. Ostatecznie nasz Czytelnik do Koszalina przyjechał. Ale do urzędu się nie dostał, sprawy więc nie załatwił. Tymczasem - mówi dalej - wystarczył jeden telefon do Gryfic, by się umówić na wizytę paszportową. Paszport tam już załatwił, choć będzie musiał się do Gryfic przejechać. Ale to jedyna uciążliwość.

To tylko jeden z wielu sygnałów od naszych Czytelników, którzy po swoich nieskutecznych próbach dostania się do biura paszportowego, pytają: biuro w Koszalinie działa, czy nie?

Umawianie przez internet

W piątek urząd poinformował przez swoje kanały w mediach społecznościowych, że w Koszalinie można się już na wizytę w biurze paszportowym umawiać przez internet. - Pozwoli to łatwiej i szybciej zarezerwować wizytę - ma nadzieję Piotr Pieleszek z biura prasowego Urzędu Wojewódzkiego, którego zapytaliśmy w czwartek o problemy naszych Czytelników.

Czy to rzeczywiście ułatwi naszym Czytelnikom składanie wniosków? Czas pokaże.

Ale Czytelnikom z naszego regionu podpowiadamy, że nie są „skazani” na pomoc koszalińskiego urzędu.

Warto wiedzieć

Wniosek o wydanie paszportu można złożyć w dowolnym punkcie paszportowym w całej Polsce - miejsce zamieszkania nie ma w takim wypadku znaczenia.

Pierwszą formalnością, jaką należy spełnić, by w ogóle paszport otrzymać, jest wypełnienie wniosku o wydanie tego paszportu. Można go otrzymać w punkcie paszportowym.

Oprócz wypełnionego wniosku należy również dołączyć: jedno aktualne, kolorowe zdjęcie, które zostało wykonane nie wcześniej niż 6 miesięcy przed złożeniem wniosku paszportowego, w formacie 35 mm x 45 mm, zgodne z obowiązującymi wytycznymi. Dołączyć też trzeba dowód opłaty za paszport, dokument potwierdzający prawo do ulgi lub całkowitego zwolnienia z opłaty, aktualnie używany ważny paszport, w przypadku jego braku - ważny dowód osobisty, w przypadku zmiany nazwiska po ślubie za granicą - skrócony lub zupełny odpis polskiego aktu małżeństwa.

Opłaty, ulgi

Urzędowa opłata za wydanie paszportu wynosi aktualnie 140 zł. Jednak zgodnie z polskim przepisami można ubiegać się o ulgę lub całkowite zwolnienie z opłat - dotyczy to np. dzieci i studentów.

Koszalińskie uroczystości odbyły się na placu przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Obchody Święta Wojska Polskiego w Koszalinie [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo