MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Darłowo > Helikopter Mi-14PS odchodzi ze służby. Pożegnanie z "Dziobakiem"

Redakcja

Po 18 latach służby w lotnictwie Marynarki Wojennej śmigłowiec ratowniczy Mi-14PS numer 5137 w tym tygodniu zostaje wycofany z eksploatacji. Na wyposażeniu 29. Darłowskiej Eskadry Lotniczej pozostają jeszcze dwie tego typu maszyny.

Z powodu kończącego się resursu (gwarancji technicznej) załogi Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej 29. Eskadry Lotniczej kończą szkolenie i pełnienie dyżurów na śmigłowcu Mi-14PS z numerem burtowym 5137.

Lotnicy z Darłowa nadali temu egzemplarzowi przydomek "Dziobak" ze względu na charakterystycznie umieszczone na wystającej z przodu kadłuba półce reflektory. Śmigłowiec ten został wyprodukowany w 1983 roku.
Do Polski trafił siedem lat później, w listopadzie 1990 roku. Na wyposażeniu 29. Eskadry pozostają jeszcze dwie tego typu maszyny. Eksploatacja pierwszej z nich zakończy się w przyszłym roku, ostatniej w 2010 roku.

Ich zadania mają przejąć dwa śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ przystosowywane w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 1 w Łodzi do wykonywania zadań ratowniczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński