Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darłowo ma plan

Jakub Roszkowski [email protected]
Inwestycje w Darłowie mnożą się z dnia na dzień. Zatwierdzony plan zagospodarowania powinien je jeszcze przyspieszyć. Przy alei Wojska Polskiego powstaje nowy budynek mieszkalno-usługowy.
Inwestycje w Darłowie mnożą się z dnia na dzień. Zatwierdzony plan zagospodarowania powinien je jeszcze przyspieszyć. Przy alei Wojska Polskiego powstaje nowy budynek mieszkalno-usługowy. radek Brzostek
Więcej terenów pod zabudowę mieszkań, nowe drogi i wielka obwodnica - to najważniejsze założenia zatwierdzonego właśnie planu zagospodarowania przestrzennego Darłowa.

- Plan został opracowany w oparciu o najnowsze ustawy i przepisy obowiązujące w gospodarce przestrzennej miast i gmin. Będzie obowiązywał przez co najmniej najbliższych kilkanaście lat - zapowiada Leszek Walkiewicz, rzecznik darłowskiego ratusza.

Zatwierdzony już projekt przygotowała spółka projektowa Studio A4 ze Szczecina. Był konsultowany z burmistrzem, radnymi, także z mieszkańcami Darłowa. Generalnym projektantem był Andrzej Morawski.

Zgodnie z planem miasto zostało podzielone na pięć jednostek planistycznych. Wszystkie razem obejmują teren o powierzchni ponad 2 tys. hektarów. Dwie jednostki dotyczyły Darłówka Wschodniego i Zachodniego, nadmorskich dzielnic Darłowa, dwie Darłowa południowego i północno-wschodniego, a jedna starówki. Tylko ta ostatnia nie ma jeszcze planu zagospodarowania. - Wymaga najwięcej ustaleń z wojewódzkim konserwatorem zabytków. A takie konsultacje trwają zawsze długo - tłumaczy dalej L. Walkiewicz.

Po co jest plan?

Po co jest plan?

Zgodnie z ustawą o zagospodarowaniu przestrzennym, każda gmina w Polsce powinna mieć własny plan zagospodarowania przestrzennego. Określa on, co i gdzie można budować oraz jaki rodzaj działalności można prowadzić. Plan jest nie tylko wyrazem polityki gminy, ale przede wszystkim jej prawem miejscowym. Jego zapisy mają bowiem moc ustaw. Zgodnie z obowiązującym prawem (oraz zasadami, jakie obowiązują w krajach Unii Europejskiej) polityka przestrzenna miast leży wyłącznie w kompetencjach Rady Miejskiej. (qba)

Co wynika z już zatwierdzonych planów? Darłowo ma dziś taką ilość wyznaczonych terenów pod zabudowę jedno- i wielorodzinną, że może liczyć nawet grubo ponad 20 tysięcy mieszkańców (obecnie mieszka tu niecałe 15 tys. osób). Są wyznaczone nowe tereny zielone i rekreacyjne. Są też wytyczone nowe drogi.

- Przewidziane w planie rozwiązania komunikacyjne zabezpieczą bezkolizyjny dostęp do wszystkich części miasta. Nowe trasy ominą zabytkową część Darłowa, a główną osią nowego układu komunikacyjnego będzie obwodnica południowo-zachodnia - opowiadał na niedawnym spotkaniu projektant A. Morawski.
Nowa obwodnica połączy Darłowo i Darłówko z drogą krajową biegnącą z Karwic.

Obwodnica będzie przebiegać od alei Wojska Polskiego do ulicy Lotników Morskich i dalej przez ul. Portową i nowy most drogowy na Wieprzy. Dotrze aż do alei Jana Pawła II. - Ta nowa obwodnica, z nowym mostem, skróci i uprości dojazd nad nasze morze - tłumaczy L. Walkiewicz. W nowym planie rozwiązano też problem parkingów, z którymi latem kierowcy mają sporo problemów. W Darłówku Zachodnim i Wschodnim wyznaczone więc zostały aż cztery potężne parkingi na kilkaset samochodów.

Co jeszcze ma być w mieście? Na wschodnim brzegu Wieprzy wybudowany zostanie bulwar spacerowo-wypoczynkowy. Wzdłuż niego będą mogły cumować kutry, łodzie rybackie i jachty.

- Uchwalony plan skraca o kilka miesięcy procedury związane z inwestowaniem w naszym mieście - podsumowuje rzecznik Walkiewicz. - Dziś służby planistyczne są w stanie powiedzieć każdemu przedsiębiorcy dokładnie, co i w którym miejscu może wybudować oraz jakiego rodzaju działalność może tam prowadzić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!