Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darłowo perełką na Szlaku Gryfitów [zdjęcia]

Wojciech Kulig
Trwają spotkania dotyczące powstającego Zachodniopomorskiego Szlaku Gryfitów. Jednym z najcenniejszych miejsc na szlaku ma być Darłowo.

Trwają spotkania dotyczące powstającego Zachodniopomorskiego Szlaku Gryfitów. Jednym z najcenniejszych miejsc na szlaku ma być Darłowo.

Podczas warsztatów, które odbyły się w Ośrodku Konferencyjno-Edukacyjnym Uniwersytetu Szczecińskiego omawiano m.in. to jakie znaczenie dla Pomorza Zachodniego mają książęta z rodu Gryfitów. Szlak ma przypominać o ich zasługach dla rozwoju pomorza.

- Trasa będzie prowadziła przez miejscowości związane z dynastią książąt pomorskich, panującą na Pomorzu Zachodnim od XII do XVII wieku. Dynastia Gryfitów to jeden z najdłużej panujących rodów w Europie - mówi nam Leszek Walkiewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Darłowie. Przypomnijmy, że szlak tworzony jest z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. To propozycja trasy turystyczno - kulturowej. Na spotkaniu byli obecni naukowcy, przewodnicy, muzealnicy, samorządowcy, pasjonaci dziejów Gryfitów, kulturoznawcy oraz członkowie organizacji pozarządowych. Wiadomo, że szlak został już opracowany, jednak wkrótce odbędą się kolejne spotkania, na których omawiane będą szczegóły trasy. W efekcie cała trasa zostanie oznakowana. Powstaną też specjalne aplikacje, które ułatwią pieszym i rowerzystom poznawanie historycznego szlaku. Tymczasem trwają dyskusje, jakie dokładnie miejsca powinny się znaleźć na trasie Gryfitów.

- Szlak Gryfitów na Pomorzu Środkowym powinien odwiedzać takie miejscowości jak: Bytów, Słupsk, Polanów, Sławno, Jezierzany-Łącko, Darłowo, Bukowo Morskie, Sianów, Koszalin, Kazimierz Pomorski, Kołobrzeg, Trzebiatów, Karlino, Białogard, Szczecinek, Czarne i kilka innych - wylicza nam Leszek Walkiewicz, który sugeruje, że w samym tylko Darłowie spacer śladami Gryfitów może przebiegać od Zamku Książąt Pomorskich, poprzez podzamcze i pozostałości młyna książęcego, do kościoła św. Jerzego, kamienicy kanclerzy zamku, przez rynek starego miasta i dalej do kościoła Mariackiego. Później trasa przebiegnie ulicami Wenedów, Franciszkańską, Ratuszową, Wałową aż do Bramy Wysokiej i dalej do kościoła św. Gertrudy.

Warto zaznaczyć, że Darłowo ma bardzo cenne zabytki. Jednym z nich jest wyjątkowy i jedyny w Polsce nadmorski gotycki Zamek Książąt Pomorskich. Budowę zamku datuje się na drugą połowę XIV wieku. Był to okres panowania księcia Bogusława V i Elżbiety, córki Kazimierza Wielkiego. Z historii zamku wiadomo, że został m.in. przebudowany przez Eryka Pomorskiego na wzór jego wcześniejszej siedziby.

Zobacz także: Darłowo: Budowa kładki przyrodniczej dla turystów

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!