Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe badania na COVID – 19. W koszalińskim szpitalu wciąż są jeszcze wolne miejsca

OPRAC.:
Joanna Boroń
Joanna Boroń
Szpital w Koszalinie
Szpital w Koszalinie archiwum
Jesteś mieszkańcem województwa zachodniopomorskiego? Nie masz objawów koronawirusa, a chciałbyś sprawdzić, czy masz już za sobą zakażenie i tym samym nabyłeś czasową odporność? Jesteś w wieku produkcyjnym? Skorzystaj z darmowych badań, które proponuje Szpital Wojewódzki w Koszalinie w ramach zachodniopomorskiego programu badań profilaktycznych.

Szpital Wojewódzki w Koszalinie realizuje Zachodniopomorski Program Monitorowania i Prewencji Epidemii Koronawirusa SARS-CoV-2 i Choroby COVID-19. Program ma na celu identyfikację osób po kontakcie z wirusem SARS CoV-2 odpowiedzialnego za chorobę COVID-19 oraz weryfikację aktywności tego zakażenia metodą molekularną.

Do tej pory na badania w koszalińskim szpitalu zarejestrowało się 5.300 mieszkańców Koszalina i regionu. Przypomnijmy, że lecznica ma przebadać docelowo 10 tysięcy osób, a więc wciąż są dostępne miejsca dla tych chętnych, którzy do tej pory nie skorzystali z darmowego badania na COVID-19.

- Zachęcamy indywidualne osoby, ale też firmy z Koszalina i regionu, które chciałyby zgłosić na testy swoich pracowników. Z naszej strony deklarujemy gotowość do tego, by przy zgłoszeniu większej liczby osób do badań, przyjechać na miejsce, by takie badania przeprowadzić w zakładzie pracy. Wystarczy się z nami skontaktować – szczegóły są dostępne na stronie internetowej SWK - informuje Marzena Sutryk, rzecznik szpitala.

Przypominamy, w badaniu mogą wziąć udział kobiety w wieku od 18 do 59 lat (decyduje rok urodzenia) oraz mężczyźni w wieku od 18 do 64 lat (decyduje rok urodzenia).

W celu zgłoszenia się do Programu można dzwonić pod nr telefonu: 690 408 761 w godzinach 8:00 - 14:30 (przerwa: 12:00-12:30) lub 94/34 88 344 w godzinach 9:30- 14:00.

Na stronie internetowej SWK, w zakładce „Zachodniopomorski Program Monitorowania i Prewencji Epidemii Koronawirusa SARS-CoV-2 i Choroby COVID-19” jest dostępna ankieta. Warto wcześniej – przed zgłoszeniem się do punktu pobrań - wydrukować ją i wypełnić (ankietę można też otrzymać i wypełnić w punkcie pobrań, który zostanie wskazany dla danej osoby podczas rejestracji telefonicznej). Wszelkie informacje w sprawie ankiety i rejestracji można uzyskać pod wskazanymi wcześniej numerami: 690 408 761, 94/34 88 344.

Badanie jest prowadzone w dwóch etapach.

W pierwszym etapie pobierana jest próbka krwi, celem oznaczenia obecności przeciwciał wczesnych (zwanych IgM) oraz późnych (zwanych IgG) przeciw SARS CoV-2. Badanie to pozwoli na wykrycie kontaktu z koronawirusem, włączając identyfikacje osób zakażonych bezobjawowo lub skąpoobjawowo, które mogły być źródłem infekcji dla innych oraz badanie przesiewowe osób, które mogły mieć kontakt z zakażonymi SARS-CoV-2.

W przypadku wykrycia obecności przeciwciał - drugim etapem badania (wykonywanym tylko u osób, u których wykryto przeciwciała IgM lub IgG) będzie badanie molekularne, bezpośrednio wykrywające materiał genetyczny SARS-CoV-2, polegające na wykonaniu wymazu z nosogardzieli. Badanie to pozwoli zidentyfikować osoby aktywnie zakażone (wynik dodatni), szczególnie w grupie osób zakażonych bezobjawowo lub skąpoobjawowo.

Poznaliśmy listę punktów, w których będzie można zaszczepić się przeciwko COVID-19.  W zachodniopomorskim takich punktów jest 204. Sprawdźcie, gdzie będziecie mogli przyjąć dawkę szczepionki.    Przypominamy: na razie trwa tzw. etap "zero", w którym szczepienie są przede wszystkim medycy. Jeszcze w styczniu zaczną się szczepienia dla kolejnej grupy, w której są m.in. seniorzy i nauczyciele. Proces rejestracji powszechnych szczepień Polaków przeciwko SARS-CoV-2 ruszy prawdopodobnie 15 stycznia tego roku. Jak zapewnia Ministerstwo Zdrowia, procedura będzie prosta i bezpieczna.Procesu rejestracji można dokonać na kilka sposobów: zapisać się bezpośrednio u swojego lekarza rodzinnego, zadzwonić na specjalnie uruchomioną infolinię Narodowego Programu Szczepień (989 lub 22 62 62 989); zapisać się przez Internetowe Konto pacjenta.Sprawdź listę punktów w Koszalinie i województwie zachodniopomorskim >>>

Szczepienia przeciwko COVID-19. Sprawdź punkty szczepień w K...

Co dokładnie dzieje się na oddziałach Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. J. Strusia przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu? Sprawdziliśmy to sami, odwiedzając oddział internistyczny, na którym leczeni są pacjenci z zakażeniem koronawirusem, posiadający także inne schorzenia. Lekarze i pielęgniarki w kombinezonach przypominających stroje kosmonautów, a także dużo rozwagi i spokoju - to najbardziej charakteryzuje to miejsce. Zobacz na zdjęciach, jak wyglądała praca na jednym z oddziałów szpitala covidowego w stolicy Wielkopolski. Przejdź dalej --->

Jak wygląda praca w szpitalu covidowym? Byliśmy z aparatem n...

Przed wyjściem do apteki warto sprawdzić, jakie lekarstwa już mamy i czy termin ich ważności nie minął kilka miesięcy temu. Z kolejnych zdjęć dowiesz się, w co warto się zaopatrzyć.

Apteczka na czas pandemii COVID-19. Lista leków i środków me...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo