Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe badania na koronawirusa w Koszalinie. Ruszyły zapisy [INSTRUKCJA DO ANKIETY]

Joanna Boroń
Joanna Boroń
50 tysięcy osób może skorzystać z programu
50 tysięcy osób może skorzystać z programu archiwum
Dziś ruszyły zapisy na przesiewowe badania pod kątem zarażenia SARS-CoV-2. Urząd Marszałkowski za 15 milionów złotych planuje przebadać 50 tysięcy mieszkańców zachodniopomorskiego. Szpital Wojewódzki w Koszalinie prowadzi takie badania tak jak i Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc.

Zachodniopomorski Program Monitorowania i Prewencji Epidemii Coronawirusa SARS-COV-2 i Choroby COViD-19 przeznaczony jest dla mieszkańców województwa, którzy są w wieku "produkcyjnym" - to kobiety w wieku od 18 do 59 lat oraz mężczyźni od 18 do 64 roku życia (decyduje rok urodzenia).

Testy będą wykonywane przez pięć specjalistycznych szpitali. Liderem projektu jest Szpital Wojewódzki w Szczecinie w lokalizacji przy ul. Arkońskiej, który przez ostatnie miesiące stoi na pierwszej linii frontu walki z COVID-19 w naszym regionie, wypełniając przy tym wyjątkowo trudną rolę placówki zakaźnej. Pozostałe cztery szpitale, które uczestniczą w projekcie to: Szpital Zdroje w Szczecinie, Szpital Wojewódzki w Koszalinie, Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie oraz Szpital w Gryficach.

Program realizowany jest dwustopniowo. W pierwszym etapie pobierana jest krew, celem oznaczenia obecności przeciwciał ( tzw. wczesnych IgM oraz późnych IgG) przeciw SARS CoV-2. Badanie to umożliwi identyfikację (badanie przesiewowe) osób, które mogły mieć wcześniej kontakt z zakażonymi COVID19 a także zidentyfikowanie osób zakażonych bezobjawowo lub skąpo objawowo, które mogłyby być źródłem infekcji dla innych. Drugi etap badania – czyli badanie molekularne (wymaz) obejmuje tylko te osoby, u których w pierwszym etapie wykryto przeciwciała. To pozwoli zidentyfikować osoby aktywnie zakażone (wynik dodatni), szczególnie w grupie osób zakażonych bezobjawowo lub skąpo objawowo.

W badaniu nie może wziąć udziału osoba, która ma objawy takie jak: gorączka, kaszel, duszności czy utrata węchu lub smaku.

Zgodnie z założeniami programu zostanie przeprowadzonych 50 tys. testów serologicznych (badanie krwi), a w przypadku wyniku pozytywnego kolejnych 5 tys. testów molekularnych (wymazy z nosa i gardła). Połączenie diagnostyki serologicznej (badania krwi na obecność przeciwciał) i diagnostyki molekularnej (badania wymazów z nosogardzieli) pozwoli, z jednej strony, określić, jaki procent populacji przebył zakażenie i jaki jest aktualny status odporności populacyjnej - a z drugiej, zidentyfikować osoby aktywnie zakażone, szczególnie w grupie osób zakażonych bezobjawowo lub skąpoobjawowo.

Każda osoba, która chce się zgłosić na badanie, musi wypełnić ankietę (ta jest do pobrania na stronie internetowej szpitala, w zakładce „Zachodniopomorski Program Monitorowania i Prewencji Epidemii Koronawirusa SARS-CoV-2 i Choroby COVID-19”). Ankieta jest obszerna (pada w niej m. in. pytanie, czy osoba jest pracująca – trzeba podać nazwę zakładu pracy; jeżeli jest bezrobotna, to czy długotrwale itd.), dlatego wcześniejsze jej wydrukowanie i wypełnienie zdecydowanie ułatwi i skróci dalszą procedurę. Oczywiście w sytuacji, gdy ktoś nie będzie miał możliwości wydrukowania ankiety przed wizytą w punkcie pobrań, wówczas taki druk otrzyma do wypełnienia na miejscu. Osoby, które będą miały wątpliwości przy wypełnianiu ankiety, będą mogły także na miejscu wyjaśnić szczegóły.

ANKIETA INSTRUKCJA STRONA 1

ANKIETA INSTRUKCJA STRONA 2

Jak i gdzie umówić się na badanie?

W sprawie zgłoszenia na badanie prowadzone przez Szpital Wojewódzki należy dzwonić pod nr telefonu 94 34 88 380 (ten numer będzie aktualny przynajmniej do 10 listopada, w razie zmiany – podamy nowy aktualny numer) od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-12:00.

SWK współpracuje w programie z dwoma punktami pobrań – mieszkańcy są kierowani do laboratoriów (Alab Laboratoria) przy ul. Fałata 11E oraz Sucharskiego 2.

Obecnie badania są prowadzone w godzinach 12 – 15 od poniedziałku do piątku (termin jest podawany podczas telefonicznej rejestracji pod wskazanym wcześniej numerem). Co ważne – przed badaniem nie trzeba być na czczo.

Jeżeli po I etapie okaże się, że dana osoba uzyskała dodatni wynik, wówczas otrzymuje ona telefon z rejestracji z informacją o zapisie do II etapu, który ma za zadanie zweryfikować i ostatecznie rozstrzygnąć o stanie zdrowia badanej osoby - czy jest ona (bądź była) nosicielem koronawirusa, ale bez objawów choroby, bądź skąpoobjawowym.

W II etapie pobierany jest wówczas wymaz od pacjenta (ten etap jest prowadzony na terenie szpitala; w namiocie drive thru). W tym etapie – już na miejscu – pacjent ma badaną temperaturę i przy pomocy pracownika SWK wypełnia krótką ankietę; druk będzie już wcześniej przygotowany w punkcie pobrań (w namiocie). Na to badanie nie trzeba się już osobno rejestrować, rejestracja odbywa się automatycznie, jest prowadzona przez pracowników SWK.

Na stronie internetowej SWK, pod wskazaną wcześniej zakładką, zainteresowani znajdą też szczegóły dotyczące interpretacji wyników.

Specjalistyczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie (SZGiCHP) przebada 5.000 pacjentów. Badania odbywać się będą co czwartek. Chętni będą rejestrowani na konkretne godziny. Wszystkie szczegóły na temat programu i rejestracji znajdziecie na stronie www.szgichp.med.pl

Rejestracja telefoniczna w godz. 9:00 – 11:00.
Pod numerem telefonu:
1) tel. kom. 73 06 30 197
2) tel. kom. 73 06 30 188

CAŁODOBOWA INFOLINIA NARODOWEGO FUNDUSZU ZDROWIA: 800 190 590 INFOLINIA SANEPIDU: +48 222 500 115

Zakażenie koronawirusem nie zawsze powoduje gorączkę, suchy kaszel i problemy z oddychaniem. Objawy mogą dotyczyć też innych lokalizacji, występować wybiórczo i w różnych kombinacjach. Wiele z nich odczuwamy nawet codziennie z odmiennych powodów, inne są natomiast kojarzone ze zwykłym przeziębieniem czy grypą. Zwłaszcza u osób starszych i dzieci symptomy zakażenia koronawirusem mogą być też całkiem wyjątkowe. Dowodzi tego badanie omówione w „British Medical Journal”, w którym uwzględniono dane ponad 20 tys. pacjentów.Niestety, osoby asymptomatyczne zarażają innych, ponieważ w przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 czas jego najintensywniejszego namnażania się w organizmie wypada właśnie na okres przed wystąpieniem objawów infekcji.Sprawdź, które nietypowe objawy mogą wskazywać, że to właśnie COVID-19!Poznaj kolejne symptomy COVID-19. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Nietypowe objawy COVID-19 – sprawdź, czy to może być koronaw...

Około 50 żołnierzy 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej wspiera walkę z coraz mocniej rozprzestrzeniającą się pandemią COVID-19.

Żołnierze z regionu wspierają walkę z koronawirusem [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo