Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowe badania w kierunku wykrycia nowotworu jelita grubego w Koszalinie i regionie. Zapisy trwają!

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Mieszkańcy powiatu koszalińskiego i Koszalina mogą zarejestrować się na bezpłatną kolonoskopię.
Mieszkańcy powiatu koszalińskiego i Koszalina mogą zarejestrować się na bezpłatną kolonoskopię. archiwum polskapress
Dbajmy o zdrowie również w czasie pandemii! Mieszkańcy powiatu koszalińskiego i Koszalina mogą zarejestrować się na bezpłatną kolonoskopię. Powiat kieruje ofertę do osób w wieku 55-64 lata.

- Bezpłatna kolonoskopia wykonywana jest w ramach programu badań profilaktycznych „Wiem, badam się, zapobiegam”, realizowanego przez powiat koszaliński już od roku 2018 – informuje Agnieszka Kulesza, zastępca naczelnika wydziału organizacyjnego w Starostwie Powiatowym w Koszalinie.

– To badania dla mieszkańców Koszalina oraz ośmiu gmin powiatu koszalińskiego, czyli gminy Będzino, Biesiekierz, Bobolice, Manowo, Mielno, Polanów, Sianów i Świeszyno. Ogranicza nas tylko wiek – rejestrować się mogą osoby od 55 do 64 roku życia.

Szczegółowe informacje i rejestracja pod nr Tel. 538 816 656 od poniedziałku do piątku w godz. 8-14.

– Ze strony www.zdrowie.powiat.koszalin.pl należy pobrać ankietę. Wypełniony druk oraz oświadczenie związane z ochroną danych osobowych trzeba będzie zabrać ze sobą na umówione przez telefon badanie. Kolonoskopia wykonywana jest w Poliklinice przy ul. Szpitalnej 2 w Koszalinie – informuje Agnieszka Kulesza.

Liczba szczepień - jak czytamy na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie- dotyczy liczby unikalnych pacjentów, dla których w systemie Zdarzeń Medycznych została wypełniona Karta Szczepień. Szczepienie jest ujmowane w statystyce danego dnia – według daty jego wykonania, którą podał pracownik medyczny wykonujący szczepienie.Sprawdźcie dane z naszego regionu >>>

Ile osób zostało zaszczepionych przeciw COVID-19 w Koszalini...

Program będzie trwać do 2023 roku. Mimo obostrzeń pandemicznych badania wciąż są przeprowadzane. - Zachęcamy do skorzystania z nich, bowiem nowotwór jelita grubego dotyka wielu osób. Zadbajmy o siebie pamiętajmy o profilaktyce, szczególnie w tym trudnym dla wszystkich czasie – zachęca Agnieszka Kulesza.

Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku rozpoznaje się ponad 14 tys. nowych przypadków. Ani polipy, ani nowotwór we wczesnym stadium zazwyczaj nie powodują objawów. Nowotwór rozwija się powoli. Zaczyna się od łagodnych zmian, tzw. polipów, w obrębie jelita grubego. Istotą profilaktycznej kolonoskopii jest wykrycie tych zmian i – o ile to możliwe – usunięcie ich. Wcześnie wykryty nowotwór jest wyleczalny – nie musi być wyrokiem!

Pandemia koronawirusa nie zwalnia. Coraz więcej osób choruje i umiera. Z danych przekazywanych codziennie przez Ministerstwo Zdrowia wiemy, że w większości, osoby umierające miały "choroby współistniejące". O jakie schorzenia chodzi?

Te choroby przewlekłe zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo