Darmowe przejazdy komunikacją miejską. Wystarczy spełnić jeden warunek

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Generalnie jest tak, że darmowa komunikacja miejska przysługuje osobom, które ukończyły 70 lat. Zdjęcie ilustracyjne
Generalnie jest tak, że darmowa komunikacja miejska przysługuje osobom, które ukończyły 70 lat. Zdjęcie ilustracyjne Przemyslaw Swiderski
Seniorzy mogą liczyć na wiele ułatwień i przywilejów, jednym z nich są darmowe lub ulgowe bilety na przejazdy komunikacją miejską. To, z jakiej ulgi emeryt może skorzystać, zależy przede wszystkim od wieku, ale i miejsca zamieszkania.

Spis treści

Wśród seniorów toczy się dyskusja dotycząca tego, kto dokładnie może jeździć autobusem lub tramwajem za darmo. Czy każdy emeryt ma darmowy bilet? Generalnie jest tak, że darmowa komunikacja miejska przysługuje osobom, które ukończyły 70 lat. Ten warunek trzeba spełnić, jeśli chcemy podróżować bezpłatnie. Gdyby kontroler zapytał o bilet, wystarczy pokazać legitymację emeryta. Ale to może być też inny dokument z datą urodzenia. Natomiast osoby młodsze, po osiągnięciu wieku emerytalnego, mogą podróżować z 50-proc. zniżką na bilety w całym kraju ( obowiązuje w komunikacji miejskiej i pociągach).

Darmowe przejazdy dla emerytów w wieku poniżej 70 lat

W Polsce są jednak miasta, które oferują ulgi lub całkowicie darmowe przejazdy również młodszym osobom. Tak jest choćby w Bydgoszczy, Wrocławiu czy Lublinie, w których można jeździć za darmo już od 65. roku życia.

Duże zniżki na przejazdy komunikacją miejską. Dla kogo?

A na przykład w Szczecinie 50-proc. zniżkę na bilety mają kobiety w wieku 55 lat i mężczyźni w wieku 60 lat. Z kolei w Warszawie 65-latkowie (kobiety i mężczyźni) mogą wykupić roczny „bilet seniora” na komunikację miejską (cena biletu to 50 złotych).

Zniżki przysługują również w pociągach. PKP Intercity udostępnia osobom starszym „Bilet dla Seniora” ( 30 proc. rabatu na zakup biletu IC, EIC, EIP lub TLK). REGIO i POLREGIO proponuje 10 proc. zniżki na bilety okresowe oraz 25 proc. na jednorazowe.

Na jakie inne ulgi mogą liczyć emeryci?

Przypomnijmy też, że seniorzy mogą liczyć na zwolnienie z opłacania abonamentu RTV. To dotyczy następujących osób:

  • osoby, które ukończyły 60. rok życia, mają prawo do zwolnienia z opłat RTV, o ile przysługuje im prawo do emerytury w wysokości do 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w polskiej gospodarce w roku poprzednim;
  • po ukończeniu 75. roku życia przysługuje zwolnienie z opłat RTV bez konieczności spełniania dodatkowych wymogów.

Osoby, które mają co najmniej 75 lat oraz są objęte ubezpieczeniem społecznym, mogą też skorzystać ze 100-procentowej ulgi na leki (wykaz leków objętych refundacją można sprawdzić na stronie resortu zdrowia).

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu