Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dawny pieniądz w Sławnie i Darłowie. Właśnie ukazała się książka

Wojciech Kulig
Właśnie ukazała się monografia Grzegorza Chmieleckiego. Znajdziemy w niej informacje na temat pieniądza zastępczego, który był emitowany w latach 1917-1923 na terenie powiatu sławieńskiego.

Książka pod tytułem ,,Pieniądz zastępczy Darłowa, Koszalina, Polanowa, Sianowa i Sławna”ukazała się kilka tygodni temu. Jej autorem jest Grzegorz Chmielecki, na co dzień informatyki i programista w Urzędzie Miejskim w Darłowie.

- Publikacja opisuje pieniądz prowizoryczny emitowany w latach 1917-1923 przez urzędy i firmy zlokalizowane w Darłowie, Koszalinie, Polanowie, Sianowie i Sławnie – mówi nam Leszek Walkiewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Darłowie.

Książkę liczącą ponad 200 stron podzielono na siedem rozdziałów. Na początku autor przedstawia informacje ogólne o pieniądzu. Opisuje jego historię i rodzaje. Przedstawia również stosowane w tamtych czasach techniki zabezpieczeń pieniądza i rodzaje materiałów wykorzystywanych do jego produkcji.

- Autor prezentuje i ilustruje emitowane w poszczególnych miejscowościach pieniądze zastępcze. Opisy są ułożone chronologicznie, a ilustracje przedstawiają różne odmiany danego pieniądza. Uwzględniony jest m.in. rodzaj papieru wykorzystanego do druku, rodzaj znaku wodnego, numeracja bonów, elementy graficzne i krój zastosowanej czcionki – mówi Leszek Walkiewicz.

W publikacji zaprezentowano bony emitowane w Darłowie w latach 1919-1923 i w Darłówku w latach 1920-1921. Wydawcą większości bonów w Darłowie była wówczas miejska gmina Darłowo. W końcowym okresie inflacji pojawił się jeszcze jeden emitent, firma Georga Schmidthalsa. W Darłówku emitentem wszystkich bonów była gmina Darłówko. Łącznie autor opisał 31 różnych nominałów pochodzących z Darłowa i Darłówka.

Książka nie pomija również pieniędzy zastępczych emitowanych w Sławnie w latach 1917-1923. Wtedy emitentem było miasto Sławno i powiat Sławno. Łącznie autor opisał 13 różnych nominałów.

Grzegorz Chmielecki od wielu lat redaguje serwis internetowy „Pomorze, Pomerania, Pommern”- www.ipomorze.pl. Za główny cel stawia sobie szerzenie informacji o pomorzu.

Zobacz także Marsz Amazonek w Darłowie

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!