Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dbaj o oczy i kiedy jest to konieczne koryguj wadę

Anna Folkman
Anna Folkman
Piotrhukalo
Kiedy odczuwasz pogorszenie ostrości wzroku, bolą cię oczy lub ich okolica, cierpisz na bóle głowy lub zauważysz przekrwienie spojówek i stwierdzisz, że szybko męczy się twój wzrok przy czytaniu, odwiedź specjalistę chorób oczu. Odpowiednia korekcja wzroku jest bardzo ważna przy wykonywaniu niektórych zawodów i zawsze, jeśli chodzi o dzieci.

- Okulary to jedna z form wyrównania wady układu optycznego oka. Są także inne takie jak: szkła kontaktowe, laserowa korekcja wad wzroku czy zabiegi wewnątrzgałkowe polegające na usunięciu soczewki własnej z jednoczesnym wszczepieniem soczewek wieloogniskowych – mówi prof. dr hab. n. med. Wojciech Lubiński ze szpitala na Pomorzanach. - Ta ostatnia metoda jest szczególnie polecana u pacjentów po 50. roku życia.

U dzieci bezwzględnie należy kontrolować wadę wzroku przynajmniej jeden raz w roku. Nieprawidłowa korekcja wady może bowiem doprowadzić do niedowidzenia lub zeza.

- U dorosłych prawidłowa korekcja wady jest szczególnie ważna w przypadku wykonywania niektórych zawodów - np. u kierowców zawodowych czy osób pracujących wiele godzin przed monitorem komputera. U pozostałych osób chodzi po prostu o poprawę komfortu życia. To pacjent decyduje, czy chce widzieć lepiej niż dotychczas – dodaje profesor.

Jak się okazuje, używanie okularów nie jest konieczne, kiedy sami jesteśmy zadowoleni z aktualnej jakości wzroku, mimo że obiektywnie nie musi być ona bardzo dobra. Przy jakich wadach? Tę kwestię należy traktować bardzo indywidualnie. Praktycznie dotyczy to małej krótkowzroczności lub nadwzroczności czy
astygmatyzmu +/- 1.0 D.

- Nieprawdą jest założenie, że używanie okularów ma wpływ na stopniowe pogorszenie się wzroku. Okulary wyrównują aktualną wadę układu optycznego oka - to wszystko – zauważa prof. Lubiński.

Decyzja o operacyjnej korekcji wzroku zależy od wieku. U pacjentów w wieku 26-40 lat, ze stabilną wadą refrakcji, można ją skorygować wykorzystując chirurgię refrakcyjną rogówki. Najczęściej przeprowadzaną procedurą refrakcyjną jest LASIK, tą metodą można skorygować nadwzroczność do 4.0 D, astygmatyzm do 5.0 D oraz krótkowzroczność do 12.0 D. U osób starszych, w wieku 50 plus, warto rozważyć operacyjne  usunięcie soczewki własnej z jednoczesnym wszyciem soczewki wieloogniskowej.

- Wszczepienie soczewek wysokich technologii u wybranych pacjentów daje możliwość uniezależnienia się od okularów w życiu codziennym. Pacjent przed podjęciem decyzji powinien zapytać się lekarza zarówno o korzyści, jak i o możliwe powikłania pooperacyjne, które mogą wystąpić po zabiegu – kończy prof. Wojciech Lubiński.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Dbaj o oczy i kiedy jest to konieczne koryguj wadę - Głos Szczeciński