Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dbają o bezpieczeństwo polskich granic. Pomoże im nowa uczelnia

Krzysztof Marczyk
Krzysztof Marczyk
Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej dziś prowadzi specjalistyczne kursy dla funkcjonariuszy. Pierwsi studenci rozpoczną zajęcia w nowej uczelni w lutym przyszłego roku
Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej dziś prowadzi specjalistyczne kursy dla funkcjonariuszy. Pierwsi studenci rozpoczną zajęcia w nowej uczelni w lutym przyszłego roku Radosław Brzostek
To historyczna decyzja: Wyższa Szkoła Straży Granicznej powstaje w Koszalinie. Pierwsza taka w kraju i jako trzecia uczelnia pod egidą MSWiA. - Utworzenie takiej szkoły to odpowiedź na pilną potrzebę, którą państwo polskie wyrażało głośno od kilku lat - oceniają specjaliści. Nabór ma ruszyć jeszcze w październiku, a pierwsze zajęcia rozpoczną się w lutym przyszłego roku.
od 16 lat

Prace nad utworzeniem nowej uczelni wyższej - i unikatowej w skali kraju - trwają od kilku miesięcy. Jeszcze przed Wielkanocą projekt ustawy o utworzeniu Wyższej Szkoły Straży Granicznej ma trafić do Sejmu. Na razie przewidziano jeden kierunek studiów praktycznych: Bezpieczeństwo granicy państwowej. Absolwenci po uzyskaniu pozytywnego wyniku egzaminu otrzymają tytuł zawodowy licencjata oraz stopień młodszego chorążego SG. W planach jest też uruchomienie studiów podyplomowych i kolejnych kierunków.

- To niezwykle ważna inwestycja w formacje Straży Granicznej - mówi wiceminister Paweł Szefernaker i szef PiS w regionie.

- Nasi funkcjonariusze bronią wschodnich granic Unii Europejskiej. Bronią naszego kraju i ratują wiele ludzkich istnień na granicy polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej. W czasie covidu, praktycznie z dnia na dzień, musieli postawić dodatkowe posterunki graniczne. Dlatego to niezmiernie istotne, że powstaje pierwsza w Polsce uczelnia, która będzie kształciła pracowników Straży Granicznej. Do Koszalina będą przyjeżdżali ludzie z całego kraju, by się tu uczyć. To milowy krok na drodze rozwoju Pomorza Środkowego. To tutaj powstaną kierunki studiów, których nie ma na żadnej innej uczelni w kraju - dodaje sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W podobnym duchu wypowiadają się też politolodzy.

- Straż Graniczna to formacja, która powinna być intensywnie rozwijana - ocenia prof. Maciej Drzonek z Uniwersytetu Szczecińskiego.

- Dlaczego? Wystarczy sobie przypomnieć akcję reżimu Łukaszenki polegającą na wykorzystaniu „transgranicznych wędrowców” do hybrydowego ataku na Polskę. Każdy rozsądny Polak wie, że potrzebujemy profesjonalnej służby zdolnej efektywnie chronić nasze granice i że pozycja oraz suwerenność państwa zależy od stopnia przygotowania tych służb. Poza tym tego typu uczelnia na Pomorzu Zachodnim bardzo wzmacnia nasz region - podkreśla prof. Drzonek.

Wtóruje mu dr Łukasz Wyszyński, politolog zajmujący się bezpieczeństwem międzynarodowym z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

- Czy taka uczelnia jest potrzebna? Jesteśmy państwem strefy Schengen, państwem granicznym UE, więc odpowiedź nasuwa się sama. Jest bardzo potrzebna. Musimy mieć świadomość, że to, co w ostatnim czasie działo się na polsko-białoruskiej granicy, może też dziać się na granicy z Obwodem Kaliningradzkim - przestrzega politolog z Gdyni.

- Utworzenie takiej wyższej szkoły to odpowiedź na pilną potrzebę, którą państwo polskie wyrażało głośno od kilku lat. Chodzi o kształcenie specjalistycznych kadr i powstanie takiego systemu, który pozwala osobom, które ukończą tę uczelnię, trafić od razu do odpowiednich służb. A tym, którzy w tych służbach już są, daje szansę na podniesienie swoich kwalifikacji - dodaje.

Kto będzie mógł zostać studentem? W pierwszej kolejności - w ramach bezpłatnych studiów - absolwenci szkół średnich z klas o profilu Straż Graniczna i funkcjonariusze już pełniący służbę, a których zobowiązano do podwyższenia kwalifikacji. Studia odpłatne dostępne będą zaś dla studentów z zewnątrz. Jednocześnie ośrodek nadal będzie funkcjonował na podobnych zasadach jak wcześniej, to znaczy będzie prowadził specjalistyczne kursy, tak jak ośrodki szkoleniowe SG w Lubaniu i w Kętrzynie.

Zajęcia mają prowadzić obecni w Centralnym Ośrodku Szkolenia Straży Granicznej w Koszalinie funkcjonariusze oraz wykładowcy, z którymi SG współpracuje, m.in. z Politechniki Koszalińskiej, ale też innych krajowych uczelni. Straż Graniczna gwarantuje studentom zakwaterowanie i wyżywienie.

- Straż Graniczna staje się instytucją nie tylko uczącą się, ale i otwartą na oczekiwania społeczne - mówi płk SG dr Piotr Boćko, komendant COS SG.

- Swoją ofertę, prócz kursów doszkalających, wzbogacamy teraz o studia I stopnia, a w przyszłości mam nadzieję, że i II stopnia. Na jedynym w kraju kierunku Bezpieczeństwo granicy państwowej dostępne do wyboru będą trzy specjalizacje, związane z pionem cudzoziemskim czy przygranicznym - informuje komendant.

- Program nauczania dopiero jest opracowywany. Będziemy bazować na dotychczasowych doświadczeniach szkoleniowych, ale praktycznie wszystko zostanie poszerzone i rozbudowane - powiedziała nam mjr SG Katarzyna Tomczak, rzecznik prasowy komendanta Centralnego Ośrodka Szkolenia Straży Granicznej.

- Kompetencje twarde, takie jak kontrola ruchu granicznego, prawo, czy użycie broni, zostaną wzbogacone o psychologię, komunikację i ogólnie - o kompetencje miękkie - dodała. W nowej uczelni docelowo ma kształcić się jednocześnie łącznie około 200 studentów (średnio 40 osób w danym roczniku) oraz około 300 słuchaczy na kursach i szkoleniach, prowadzonych równolegle do studiów wyższych.

- Utworzenie Wyższej Szkoły Straży Granicznej to bardzo dobra propozycja na przykład dla osób, które jeszcze nie do końca wiedzą, co chcą robić w życiu - uważa szer. Żaneta Juszczyk, absolwentka lingwistyki stosowanej, która teraz odbywa szkolenie podstawowe w Straży Granicznej.

- Jeżeli zajęcia będą prowadzone tak jak do tej pory, to myślę, że te osoby będą idealnie przygotowane do późniejszej służby. I to słowo klucz. Służymy ludziom, mamy określone zadania, ale z drugiej strony to swego rodzaju przygoda, poznałam wiele wspaniałych osób. Mam nadzieję, że to będą przyjaźnie na całe życie - podsumowuje.

Wyższa Szkoły Straży Granicznej powstaje w Koszalinie. Nabór ma ruszyć jeszcze w październiku, a pierwsze zajęcia rozpoczną się w lutym przyszłego roku. To pierwsza taka uczelnia w Polsce.

W Koszalinie powstanie Wyższa Szkoła Straży Granicznej [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo