Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Debata o oświacie w elitarnym gronie

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Drugi raz w Koszalinie w I LO zorganizowano Ogólnopolską Konferencję Towarzystwa Szkół Twórczych i Stowarzyszenia Szkół Aktywnych. - Pierwsze było 20 lat temu - mówi Rafał Janus, dyrektor I LO (z lewej)
Drugi raz w Koszalinie w I LO zorganizowano Ogólnopolską Konferencję Towarzystwa Szkół Twórczych i Stowarzyszenia Szkół Aktywnych. - Pierwsze było 20 lat temu - mówi Rafał Janus, dyrektor I LO (z lewej) Radek Koleśnik
W piątek w I LO w Koszalinie spotkali się dyrektorzy prestiżowych szkół.

W piątek rozpoczęła się w Koszalinie w I LO im. Dubois trzydniowa Ogólnopolska Konferencja Towarzystwa Szkół Twórczych i Stowarzyszenia Szkół Aktywnych. Towarzystwo Szkół Twórczych (TST) powstało z inicjatywy dr Danuty Nakonecznej (1930- 2015) oraz dyrektorów liceów ogólnokształcących z całej Polski w roku 1983, jako oddolny ruch oświatowy o charakterze reformatorskim, zintegrowany wokół autorskiego LX Liceum Ogólnokształcącego w Warszawie.

Po 10 latach powstało bliźniacze Stowarzyszenie Szkół Innowacyjnych (SSA). Celem obu towarzystw jest współdziałanie szkół w zakresie udoskonalania metod nauczania i wychowania młodzieży poprzez projektowanie, wdrażanie i upowszechnianie innowacji pedagogicznych. Członkami TST i SSA są licea wyróżniające się zarówno wybitnymi sukcesami i dokonaniami swoich uczniów, jak i - warunkującymi je - niestandardowymi rozwiązaniami organizacyjno-programowymi.

Do grupy tej należą m.in. licea z czołówki ogólnopolskich rankingów szkół średnich. W tej grupie jest też wspomniane I LO z Koszalina, które jest organizatorem konferencji. Dodajmy, że w woj. zachodniopomorskim do TST należy jeszcze tylko XIII LO w Szczecinie, a do SSA - tylko V LO im. Asnyka w Szczecinie.

- Każdego roku dyrektorzy zrzeszonych szkół spotykają się, by podzielić się doświadczeniami, wymienić poglądy przygotować się do czekających nas wyzwań. W tym roku to szczególny moment, bo czekają nas ogromne zmiany w oświacie - mówi Rafał Janus, dyrektor I LO w Koszalinie.

- To będzie jeden z tematów dyskusji. Będziemy też dyskutować o pokoleniu dzisiejszych licealistów - o „pokoleniu Z”, z którym pracujemy i które posługuje się kompletnie odmiennym sposobem komunikacji od tego, który znamy.

- Jesteśmy dumni, że mamy u nas tak zacnych gości - komentuje Przemysław Krzyżanowski, wiceprezydent Koszalina odpowiedzialny za sprawy oświaty.

- To elitarne stowarzyszenia. Towarzystwo powstało 33 lata tamu. Celem pani dr Danuty Nakonecznej było wyławianie takich szkół, które będą wprowadzały innowacje i nowe metody działania oraz będą wyławiały talenty.

Dziś te stowarzyszenia zrzeszają ok. 60 liceów z Polski. To elita elit, oni stanowią około 2 procent wszystkich liceów, a ich osiągnięcia to ok. 50 procent wszystkich, które zdobywają szkoły we wszelkiego rodzaju konkursach i olimpiadach w kraju.

Wśród tych szkół jest nasze I LO im. Dubois - wieloletni członek stowarzyszenia. To spotkanie to ważne wydarzenie dla Koszalina i koszalińskiej oświaty.

Zobacz także Marek Kamiński w Koszalinie

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!