Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Debiuty na ekranie. Festiwal „Młodzi i Film” odsłania przed nami coraz więcej kart

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
W tym roku dyskusje „Szczerość za szczerość” poprowadzą dziennikarze i krytycy filmowi: Patrycja Wanat, Max Cegielski i Adam Kruk. Udział w atrakcjach festiwalu będzie darmowy
W tym roku dyskusje „Szczerość za szczerość” poprowadzą dziennikarze i krytycy filmowi: Patrycja Wanat, Max Cegielski i Adam Kruk. Udział w atrakcjach festiwalu będzie darmowy Radek Koleśnik
Festiwal „Młodzi i Film” odsłania przed nami coraz więcej kart.

36. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” odbędzie się w dniach 19-24 czerwca. Wierni odbiorcy imprezy wiedzą, że składają się na nią dwa konkursy polskich filmów: Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych i Krótkometrażowych Debiutów Filmowych. Konkursy ważne. To w Koszalinie pierwsze filmy prezentowali m.in.: Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Agnieszka Holland.

Do tegorocznego Konkursu Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych zakwalifikowało się jedenaście tytułów. Trzy spośród filmów, będą miały polską premierę podczas „Młodych i Filmu”. To „Diversion End” w reż. Michała Krzywickiego, „Kosmos” w reż. Marcina Kamińskiego i „Solace” w reż. Wojtka Wojtczaka. O nagrody powalczą też: „Butterfly Kisses” (reż. Rafael Kapelinski), „Kamper” (reż. Łukasz Grzegorzek), „Królewicz Olch” (reż. Kuba Czekaj), „Ostatnia rodzina” (reż. Jan P. Matuszyński), „Plac zabaw” (reż. Bartosz M. Kowalski), „Wieża” (reż. Karolina Breguła), „Wszystkie nieprzespane noce” (reż. Michał Marczak) i „Fale” (reż. Grzegorz Zariczny).

Konkursy to najważniejsze filary festiwalu, ale program imprezy wypełnia bogata lista atrakcji towarzyszących. Tradycją są dyskusje „Szczerość za szczerość”. Spotkania twórców z publicznością odbywają się po projekcjach filmów z obydwu konkursów festiwalu „Młodzi i Film”.

Organizatorzy w tym roku chcą też zwrócić uwagę widzów na dorobek Andrzeja Wajdy. W tym roku festiwal otworzy „Przekładaniec” - krótkometrażowy film Andrzeja Wajdy z 1968 roku. Odbędzie się również retrospektywa filmów reżysera, w ramach której zostanie pokazanych pięć pełnometrażowych produkcji z Jego dorobku (”Pokolenie”, „Niewinni czarodzieje”, „Wszystko na sprzedaż”, „Danton” i „Powidoki”) oraz wystawa fotograficzna: Andrzej Wajda 40/90. Plenerowa ekspozycja, w porządku chronologicznym, zaprezentuje wszystkie filmy fabularne nagrodzonego Oscarem reżysera.

Popularne na gk24:

Gk24.pl

Zobacz także Gala finałowa festiwalu Młodzi i Film w Koszalinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!