Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dekomunizacja w starostwie w Szczecinku. Zniknie patron sali?

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Józef Macichowski
Józef Macichowski archiwum
Mieszkaniec Szczecinka – podpierając się opinią Instytutu Pamięci Narodowej – domaga się zmiany nazwy sali obrad szczecineckiego starostwa, której patronuje Józef Macichowski, wieloletni poseł w czasach PRL.

W sali na trzecim piętrze starostwa w Szczecinku obraduje zwykle Rada Powiatu. Od 14 lat nosi ona imię Józefa Macichowskiego, leśnika i posła na Sejm w czasach komunistycznych. Upamiętnia to także tablica zawieszona w sali.

Dariusz Trawiński ze Szczecinka chce, aby radni uchylili uchwałę z roku 2005 i zmienili nazwę sali i patrona, właśnie z uwagi na jego przeszłość. Podobnego zdania jest IPN. – W świetle przytoczonych faktów, nie ulega kwestii iż osoba Józefa Macichowskiego stanowi symbol komunizmu, o którym mowa w art. 1 ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego – czytamy w opinii Instytutu.

- Zadziwiające jest uzasadnienie projektu uchwały z 2004 roku, w którym życiorys pana Macichowskiego potraktowano wybiórczo – uważa Dariusz Trawiński. - Pominięto zajmowanie przez pana Macichowskiego prominentnych stanowisk w ustroju totalitarnym, o którym również projektodawcy „zapomnieli”, a może dla nich PRL był wolnym krajem?

- Dla mnie to nowa sprawa, muszę się z nią zapoznać – mówi Dorota Chrzanowska, przewodnicząca Rady Powiatu Szczecinek. – Na pewno też muszą to zrobić radni, wniosek powinien przejść przez komisje i kluby radnych, możliwe, że nie zdążymy tego zrobić przed końcem tej kadencji.

Dodajmy, że Rada Powiatu honorowała posła w czasach, gdy starostwem współrządził Sojusz Lewicy Demokratycznej, i to jego radni wyszli z taką inicjatywą. Gdyby teraz radni nie uchylili tej uchwały, możliwa jest interwencja wojewody, który może – tak jak było np. z ulicą Leona Kruczkowskiego w Bornem Sulinowie – zrobić to za nich. Po ulicach i pomnikach minionej epoki przyszła bowiem pora m.in. na tablice – np. w Szczecinku zarządca drogi skuł już napis na kamieniu przy ulicy Kościuszki upamiętniającym 10-lecie PRL, zdjęto także tablicę ku czci Hanki Sawickiej z kamienicy przy ulicy Rzemieślniczej. Ocalała za to tablica upamiętniająca siedzibę Polskiej Partii Robotniczej na kamienicy przy placu Wolności.

Józef Macichowski pasję do lasów odziedziczył w genach, bo jego ojciec także był leśnikiem. W Szczecinku zamieszkał w roku 1951. Był absolwentem wydziału leśnego Uniwersytetu Poznańskiego rocznik 1932. Przed wojną pracował w dyrekcji Lasów Państwowych w Łucku. Brał udział w walkach we wrześniu 1939 roku jako podporucznik. Więziony w kilku niemieckich oflagach. Po wyzwoleniu pracował w łódzkiej dyrekcji Lasów Państwowych skąd przeniesiono go na stanowiska szefa dyrekcji LP w Szczecinku. Od 1956 roku, czyli od chwili utworzenia aż do emerytury, był też dyrektorem Biura Urządzania Lasu i Projektów Leśnictwa.
Posłem po raz pierwszy został wybrany w 1957 roku. Później jeszcze trzykrotnie zasiadał w ławach sejmowych (do roku 1969). W parlamencie był m.in. członkiem polskiej grupy Unii Międzyparlamentarnej. W sejmie szefował komisji leśnictwa i przemysłu drzewnego.

Aktywie uczestniczył też w pracach komitetu PZPR, był członkiem Frontu Jedności Narodu.

Józef Macichowski stał także na czele komitetu budowy Szkoły Podstawowej nr 6, szczecineckiej „tysiąclatki”. We wrześniu 1957 roku prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Szczecinku powołało nowy Komitet Organizacyjny Muzeum, w którego skład wszedł także pan Józef. Zasiadał w radzie naukowej Słowińskiego Parku Narodowego, redagował „Wiadomości Szczecineckie”. Była autorem dziesiątek publikacji poświęconych problematyce leśnej i ochronie przyrody. Działał także w Naczelnej Organizacji Technicznej, ZBOWiD, Lidze Ochrony Przyrody i Towarzystwie Przyjaciół ZHP.

Został odznaczony wysokimi odznaczeniami państwowymi – Sztandarem Pracy II klasy, Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W podziękowaniu za propagowanie związków polsko-fińskich rząd Finlandii uhonorował go Krzyżem Komandorskim Orderu Lwa Finlandii. Zmarł w roku 1978.

POLECAMY:

Gk24.pl

Zachęcamy również do korzystania z prenumeraty cyfrowej Głosu Koszalińskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!