Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dewastacja na Cmentarzu Wojennym w Kołobrzegu. Śledztwo zostało umorzone

Iwona Marciniak
Iwona Marciniak
Dewastacji na Cmentarzu Wojennym w Kołobrzegu dokonano w kwietniu ubiegłego roku.
Dewastacji na Cmentarzu Wojennym w Kołobrzegu dokonano w kwietniu ubiegłego roku. Iwona Marciniak
18 marca kołobrzeżanie tradycyjnie uczczą kolejną rocznicę zakończenia bitwy o miasto. Część uroczystości odbędzie się na Cmentarzu Wojennym, na którym w kwietniu ubiegłego roku dokonano dewastacji. Ktoś ukradł 10 elementów z brązu, znajdujących się na tablicach z nazwiskami żołnierzy polskich i radzieckich poległych walkach o zdobycie niemieckiej wtedy Festung Kolberg. Wstępna wycena strat, to 100 tys. złotych.

O kradzieży napisaliśmy jako pierwsi w kwietniu ubiegłego roku, po tym, gdy zaalarmował nas znany kołobrzeski fotograf i fotoreporter Kazimierz Ratajczyk. Zareagował natychmiast, gdy odwiedził cmentarz i zauważył, że część elementów wykonanych z brązu - orły i pięcioramienna gwiazda - zniknęła.

W pierwszej chwili pomyślał, że być może trafiły do konserwacji, ale uszkodzenie jednej z płyt nagrobnych, wskazywało, że ktoś działał brutalnie, z dużą siłą.

O tym, że w tamtym czasie nie prowadzono prac konserwatorskich, usłyszeliśmy w magistracie, który zajmuje się kołobrzeskim cmentarzem. Bo na mocy porozumienia i umowy zawartych pomiędzy wojewodą zachodniopomorskim, a miastem Kołobrzeg w 2018 roku, utrzymanie grobów i cmentarzy wojennych stało się obowiązkiem miasta, ale jest dotowane z budżetu państwa.

Urzędnicy powiadomili policję, ale po czasie otrzymali informację o umorzeniu śledztwa. Złodziej, albo raczej cmentarna hiena, pozostał więc bezkarny. Zakładając, że swój łup sprzedał na złom, za kilogram brązowych ozdób dostał maksymalnie 35 zł.

Cmentarz Wojenny w Kołobrzegu jest wpisany do gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków. Ozdoby z brązu zaprojektował i wykonał nieżyjący już artysta rzeźbiarz, Zygmunt Wujek. Oprócz niewymiernej straty - historycznej i kulturowej, ten wandalizm i kradzież, to również bardzo wymierna strata dla miasta, dla podatników - około 100 tys. złotych, bo na tyle oszacował wykonanie nowych projektów i odlewów Romuald Wiśniewski, który uzupełniał już wcześniej jeden skradziony element.

Jak słyszymy od Jolanty Hrynio, miejskiej konserwator zabytków w Kołobrzegu: - Wnioskujemy o dofinansowanie odtworzenia tych elementów do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Występowaliśmy też do wojewody zachodniopomorskiego. Czekamy na odpowiedzi.

Tymczasem, na uroczystości rocznicowe, 10 emblematów nie będzie.

- Zadbamy jednak oczywiście o to, żeby cały Cmentarz Wojenny prezentował się jak zwykle godnie - zapewnia rzecznik.

Co ciekawe, wśród brązowych symboli, które zniknęły, są też pięcioramienne gwiazdy z sierpem i młotem. Nie zostały usunięte i nie ma takiego planu, bo jak tłumaczy Jolanta Hrynio, ustawa dekomunizacyjna nie dotyczy cmentarzy wojennych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera