Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego niektóre kobiety panicznie boją się porodu

Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Niektóre kobiety cierpią, ponieważ bardzo chcą mieć dziecko i jednocześnie panicznie boją się samego porodu.

Czy słyszeliście o lęku zwanym tokofobią? Zdaniem badaczy, którzy zajmowali się tą dolegliwością, jest to nieracjonalny i obsesyjny lęk przed urodzeniem dziecka. Paradoksalnie doświadczają go zwykle kobiety, które równocześnie bardzo pragną zostać matkami.

Fobia to nieuzasadniony lęk przed czymś - sytuacją, przedmiotem czy czynnością - co tak naprawdę nie stanowi dla nas niebezpieczeństwa. W skrajnej postaci lęki mogą uniemożliwić człowiekowi normalne funkcjonowanie. Dramat jest tym większy, że na ogół osoba cierpiąca na jakąś fobię zdaje sobie sprawę z irracjonalności własnych odczuć. Nie potrafi im jednak przeciwdziałać, co wprawia ją w stan permanentnego niepokoju i może prowadzić nawet do załamania psychicznego.

Tak właśnie zachowują się kobiety cierpiące na tokofobię. Choć pragną mieć dziecko, panicznie boją się, że nie przeżyją jego narodzin. Kilkadziesiąt przypadków młodych kobiet opanowanych obsesją śmierci opisało pismo medyczne “British Journal of Psychiatry". Autorzy zamieszczonego tam raportu - psycholodzy z kliniki Queen Elizabeth Psychiatric Hospital w Birmingham w Wielkiej Brytanii - podkreślają, że tokofobia jest zwykle ukrywana przez kobiety. Sytuację pogarsza fakt, że lekarze przeważnie nie mają pojęcia o istnieniu takiego zespołu lękowego. Większość uczestniczek brytyjskich badań miała już jedno dziecko. Jednak poród był dla nich przeżyciem tak traumatycznym, że - jak mówiły - za żadną cenę nie zgodziłyby się na urodzenie kolejnego dziecka.
Naukowcy obserwowali kobiety przez dwa lata. Doszli do wniosku, że część kobiet cierpi na tokofobię pierwotną. Lęk przez porodem pojawił się u nich na długo przed pierwszą ciążą. Mimo to niektóre z nich tak pragnęły dziecka, że udało im się przezwyciężyć barierę psychiczną. Inne jednak, choć wielokrotnie podejmowały próby przełamania strachu, nie zdołały się od niego uwolnić i pozostały bezdzietne. U pozostałych kobiet stwierdzono tokofobię wtórną, której źródłem były doświadczenia z okresu porodu. Wszystkie wspominały go jako jedno z najgorszych doświadczeń w swoim życiu.

Niektóre kobiety wpadły w sidła tokofobii we wczesnym okresie ciąży. Nagle zaczęły się bać porodu i strach ten narastał z każdym tygodniem, w końcu osiągając stadium obsesji. Dwie z nich myślały nawet przerwaniu ciąży, na szczęście otoczono je opieką psychologiczną i szczęśliwie urodziły dziecko.

Podsumowując badania uczeni zauważają, że przyczyną tokofobii pierwotnej może być także napastowanie seksualne w dzieciństwie. Kobiety po takich dramatycznych przeżyciach cierpią często w dorosłym wieku na zaburzenia emocjonalne. "Jednym z nich może być wstręt do kontaktów seksualnych, czasami przechodzący także w tokofobię" - twierdzą autorzy badań.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!