Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego rodzice 13-latek z Koszalina powinni zgodzić się na szczepienie ich przeciwko wirusowi HPV? Wątpliwości miało rozwiać dzisiejsze spotkanie

ing
www.sxc.hu
Dziś o godz. 17 w sali kina "Kryterium" nie było wolnych miejsc. Rodzice 13-letnich mieszkanek Koszalina nie zlekceważyli zaproszenia na spotkanie informacyjne dotyczące bezpłatnych szczepień ich córek przeciwko wirusowi HPV, który powoduje raka szyjki macicy.

- Widząc dziś państwa w takiej liczbie, nabieram przekonania, że będzie duże zainteresowanie programem profilaktycznym, który zaczynamy realizować. A na tym nam zależy - mówił Mirosław Mikietyński, prezydent Koszalina.

- Warto z tej propozycji skorzystać, zwłaszcza, że jedna szczepionka to koszt około tysiąca złotych. A my z pieniędzy podatników oferujemy ją każdej z 460 13-latek zameldowanych w Koszalinie.

Miasto nie wybrało jednej szczepionki. Ten wybór między Cervaric (chroni przed dwoma typami wirusa) a Silgard (chroni przed czterema typami wirusa) zostawiło rodzicom. Ci liczyli, że wczoraj dowiedzą się, która jest lepsza, ale prof. Zdzisław Maciejewski wskazywać palcem nie chciał.

- Powiem tak, lekarze, którzy w swojej praktyce spotkali się tylko z zachorowaniami na raka szyjki macicy, który powodowany jest w 90-procentach, przez wirus typu 16 i 18, to będą polecali tę, która chroni przed tymi dwoma typami. A ci, którzy mieli też do czynienia z przypadkami brodawek narządów płciowych, to polecą tę drugą, która chroni też przed typami: 6 i 11. Ja na ten temat nie będę się wypowiadał - mówił profesor, nie chcąc być posądzonym o współpracę z jakimkolwiek koncernem farmaceutycznym.

- To, że wyrażę zgodę na szczepienie córki wiem, ale jaką szczepionką, mam wątpliwości. Chyba lepsza będzie ta, która chroni przed tymi czterema typami wirusa - usłyszeliśmy na gorąco od Natalii Nejman.

Prof. Zdzisław Maciejewski przypomniał jeszcze smutną statystykę, z której wynika, że na świecie 0,5 mln kobiet rocznie choruje na raka szyjki macicy, z których 240 tys. umiera. W Polsce w 2006 roku zachorowało 3226 kobiet, zmarło - 1824.
Najlepiej szczepić dziewczynki, które jeszcze nie są aktywne płciowo. Jednak nie wolno sądzić, że szczepionka zwalnia z regularnych badań cytologicznych, gdy już tę aktywność się podejmie. Rodzice dowiedzieli się też, że skuteczność szczepionki można będzie potwierdzić dopiero za 15-20 lat.

W Koszalinie program profilaktyczny realizuje Zakład Opieki Zdrowotnej "Panaceum".

Szczepić pierwszą dawką zacznie 14 kwietnia i zamierza skończyć do 15 maja. Punkty szczepień będą w "Panaceum" przy ul. Krzyżanowskiego i filii przy ul. Racławickiej, w "Elkapie" i "Cordis". Planowane są jeszcze kolejne. Informacje o terminach szczepień pacjentek poszczególnych koszalińskich przychodni będą po świętach wywieszone w każdej z nich.

Rodzice 13-latek mogą też dzwonić pod nr tel.:662-028-577. Pierwsze zaszczepione zostaną pacjentki "Panaceum". Rodzice muszą być obecni przy szczepieniu, powinni mieć ze sobą książeczkę szczepień dziecka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!