Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak mieć więcej wolnego.Długie weekendy 2020 [KALENDARZ, DATY] Ferie i święta. Dlaczego ten rok jest pechowy? 16.07.2020

OPRAC.:
Michał Borkowski
Michał Borkowski
Długie weekendy 2020. Sprawdź kiedy brać wolne?
Długie weekendy 2020. Sprawdź kiedy brać wolne? archiwum
Długie weekendy w 2020 roku. Kiedy wziąć wolne, żeby mieć więcej wolnego. Sprawdzamy daty i kalendarz kiedy będzie więcej wolnych weekendów. Wolne w 2020 roku. Kiedy urlop żeby mieć wolne.

Długie weekendy 2020. Kiedy brać wolne, żeby mieć więcej wolnego?

Połącz sprytnie weekendy i święta z krótkimi urlopami, aby jak najmniej stracić z urlopu i zyskać jak najwięcej skomasowanego wolnego. Sprawdź, kiedy to zrobić i czy szef może ci odmówić.

Urlop wypoczynkowy za 2020 rok należy ci się już od 1 stycznia. Oczywiście raczej myślisz o lecie. Jednak nie weźmiesz za jednym razem całego – bo szef ci nie da, ale i dlatego, że sam zechcesz coś zostawić na szczególne sytuacje, takie jak uroczystości rodzinne czy dalekie wyjazdy meczowe, lecz również na weekendowo-świąteczne okazje do wydłużenia wolnego.

Rok 2020 jest dość pechowy, gdy chodzi o budowanie długich weekendów, bo aż 5 dni świątecznych przypada na niedziele i soboty, które i tak są wolne.

  • Wielkanoc – w niedzielę (co prawda tak jest zawsze).
  • Święto Konstytucji 3 Maja – w niedzielę.
  • Wniebowzięcie Najśw. MP i Święto WP (15 sierpnia) – w sobotę.
  • Wszystkich Świętych – w niedzielę.
  • Drugi dzień Bożego Narodzenia – w sobotę.

Wprawdzie gdy świąteczne wolne wypada w sobotę, przysługuje dodatkowy dzień wolny. Ale termin wykorzystania go wyznacza pracodawca bez obowiązku konsultacji z pracownikiem. Jednak gdy zechce, może go poprosić o wskazanie terminu – wtedy masz szansę dorzucić taki dzień do świąt i zbudować długi weekend.

Plan urlopów na rok 2020 firmy powinny ułożyć do 31 grudnia 2019, ale większość zrobi to na początku nowego roku. Zachowaj z urlopu kilka dni – najłatwiej zbudujesz z nich długie weekendy w czerwcu i listopadzie.

Długie weekendy 2020: – najlepsze okazje 2020

Niezła okazja była w styczniu: do Nowego Roku wystarczyło dobrać 2 dni urlopu, by z sobotą, niedzielą i Trzema Królami uzyskać 6 dni wolnych pod rząd: 1-6 stycznia.

Następny długi weekend będzie w kwietniu: sobota (11 IV), niedziela (12 IV, Wielkanoc), Poniedziałek Wielkanocny (13 IV) – niestety więcej z tego nie zbudujesz, chyba że wolny będzie też Wielki Piątek. Na taką ustawę liczy wielu Polaków; dzień ten jest wolny od pracy w 25 krajach Europy.

W maju znów pechowo – tylko 3 dni wolne: święto 1 Maja w piątek, 2 maja w sobotę i 3 Maja niestety w niedzielę.

Czerwiec: tu już możesz wygospodarować więcej wolnych dni pod rząd.

Długie weekendy 2020 – czerwiec, 4 dni:

  • 11 VI (czwartek, Boże Ciało),
  • 12 VI (piątek, trzeba dobrać z urlopu),
  • 13 VI (sobota),
  • 14 VI (niedziela).

Następna okazja dopiero w listopadzie: niestety nic nie zyskasz w związku z 1 XI (Wszystkich Świętych), bo przypada w niedzielę.

Co innego w związku z 11 listopada.

Długie weekendy 2020 – listopad, 5 dni:

  • 11 XI (środa, Święto Niepodległości),
  • 12 XI (czwartek, trzeba dobrać z urlopu lub wykorzystać dzień wolny za 15 sierpnia, gdy Wniebowzięcie Najśw. MP pokryje się z wolną sobotą),
  • 13 XI (piątek, trzeba dobrać z urlopu),
  • 14 XI (sobota),
  • 15 XI (niedziela).

Chyba że dodasz jeszcze dwa dni z urlopu (9 i 10 XI), przed którymi są sobota i niedziela – wtedy dodasz 4 dni, co da razem 9 dni wolnych pod rząd z wykorzystaniem 4 dni urlopu wypoczynkowego: od 7 do 15 listopada.

Ostatnie dłuższe wolne to grudzień: niestety tylko 3 dni: 25 XII (piątek, Boże Narodzenie), 26 XII (sobota, drugi dzień Bożego Narodzenia) i 27 XII (niedziela). Chyba że parlament uchwali Wigilię dniem wolnym od pracy – już dawno taki projekt trafił do Sejmu; Wigilia jest wolna w 11 krajach Europy.

Długie weekendy 2020: Urlop mini – czy szef musi dać?

Pracodawca daje wolne zgodnie z planem urlopów. Powinien on rozpisać wszystkie dni urlopu (20 lub 26 zależnie od stażu) oprócz czterech, które pracownik będzie mógł wziąć na żądanie. Zwykle urlop jest podzielony na część największą i małe. Zadbaj o to, by te małe dały ci w połączeniu ze świętami jak najwięcej wolnego.

Jeśli się nie uda, zostają ci dwa inne wyjścia:

  • urlop na żądanie (pracodawca powinien go udzielić w terminie wskazanym przez zatrudnionego – do 4 dni w roku), jest płatny, uszczupla pulę wypoczynkową;
  • opieka nad dzieckiem (2 dni), płatna, lecz nie uszczknie puli urlopowej.

Zobacz także: Spowolnienie gospodarcze nie będzie łagodne. Do tego dochodzi wysoka inflacja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo