Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Długoterminowy oddział

(i)
Osiemnastołóżkowy Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy dla osób obłożnie chorych powstaje w szpitalu Specjalistycznego Zespołu Gruźlicy i Chorób Płuc. W Koszalinie i najbliższej okolicy jak dotąd takiej placówki w ogóle nie było. - Łóżek do opieki długoterminowej bardzo brakuje - mówi Mirosława Dudzicz, dyrektor SZGiCHP.

Wiosną informowaliśmy o przygotowaniach do adaptacji pomieszczeń, w których oddział pielęgnacyjny miał być ulokowany. Przeznaczono na to ostatnie piętro budynku szpitala pulmonologicznego. Obecnie prace remontowe dobiegają końca. Dla pacjentów przygotowano dwu- i trzyosobowe sale, wygodne łazienki i toalety, oraz pokój dziennego pobytu. Na miejscu będzie zaplecze kuchenne i zaplecze medyczne z gabinetem zabiegowym. - Przygotowujemy się również do otwarcia części rehabilitacyjnej - mówi Anna Burdziej, pełniąca obowiązki kierownika oddziału pielęgnacyjnego. Będą tu przyjmowani chorzy nie wymagający już intensywnego leczenia szpitalnego, potrzebujący jednak stałej opieki i pielęgnacji.
Pobyt takich pacjentów nie może przekraczać sześciu miesięcy. W tym czasie będą poddawani zabiegom pielęgnacyjnym i leczniczym, mającym poprawić stan ich zdrowia, zapobiec powikłaniom wynikającym z choroby i unieruchomienia. Będą też rehabilitowani ruchowo. Pobyt w oddziale ma im pomóc w uzyskaniu maksymalnej samodzielności i niezależności. - Naszą rolą jest nie tylko zapewnienie choremu opieki i bezpieczeństwa, ale także przygotowanie go oraz jego rodziny do samodzielnej opieki w warunkach domowych - wyjaśnia Anna Burdziej.
Koszaliński Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczy będzie placówką o profilu ogólnym, dla chorych z różnymi schorzeniami: po udarach, wylewach, amputacjach kończyn. Trafiać tu będą także chorzy z najcięższą postacią przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Rozbudowę i adaptację pomieszczeń pomogło sfinansować Ministerstwo Zdrowia. Dołożył się też Urząd Marszałkowski. W wyposażeniu zakładu pomagają sponsorzy (m.in. koszaliński Zakład Energetyczny, firma "Espersen", Fundacja "Jaś i Małgosia"; wygodną wannę i specjalny podnośnik do przenoszenia chorych zafundował koszaliński Urząd Miejski). Kolejni sponsorzy jednak wciąż są mile widziani, bo potrzeb jest jeszcze wiele.
W grudniu oddział będzie gotowy. Pacjenci jednak najwcześniej trafią tu w styczniu, gdy zostanie zawarty z Narodowym Funduszem Zdrowia kontrakt na przyszłoroczne świadczenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!