Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni Różnorodności Biologicznej w Nadleśnictwie Polanów [wideo]

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Tak wygląda badanie ziemi przez gleboznawcę dr. Tomasza Wanica z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Tak wygląda badanie ziemi przez gleboznawcę dr. Tomasza Wanica z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Marcin Ciania
Na kilkudniowe, ósme już, warsztaty do Nadleśnictwa Polanów zjechali naukowcy z całej Polski, m.in. z Krakowa i z Warszawy.

- Podczas tegorocznych Dni Różnorodności Biologicznej sprawdzamy, czy w określonych historycznych elementach, jak np. na grodziskach, są związki z przyrodą, badamy, jak to oddziaływało i oddziaływuje na otoczenie - mówi Jacek Todys, nadleśniczy Nadleśnictwa Polanów. W grupie naukowców byli m. in. botanicy, gleboznawcy oraz ornitolodzy. Zwieńczeniem warsztatów będzie wydawnictwo naukowe, które pozwoli udokumentować pracę naukowców oraz wnioski płynące z kolejnego cyklu zorganizowanego w ramach Dni Różnorodności.

Wiedzieliście, że grzyby mogą wyrosnąć nawet na... szpilkach świerkowych? Zaskakujące, prawda? Tego rodzaju nietypowe, niewielkich rozmiarów okazy, znalazła w polanowskich lasach Barbara Kudławiec z Gniezna. Przyjechała po raz kolejny na Dni Różnorodności. Jest z zamiłowania mykologiem, czyli znawcą grzybów, z wykształcenia (zawodowo także) jest chemikiem. Udało nam się podejrzeć ją przy zbieraniu okazów w lesie koło Buszyna, na terenie starej cegielni. - Grzyby są możliwe do znalezienia niemal na każdym kroku. Są wśród nich takie, które wyrastają rano i w ciągu dnia zanikają - opowiada pani Barbara. - Tu znalazłam pępownika przenikającego - to grzyb wyrastający na szpilkach świerkowych, ma charakterystyczny zapach zgniłej kapusty - wyjaśnia pani Barbara. Przyznaje ze śmiechem, że na zwykłe grzybobranie raczej nie chodzi, bo to według niej jest o wiele mniej ciekawe. To, co znajdzie, poddaje następnie testom mikroskopowym, by dokładnie rozpoznać i opisać gatunek.

Cegielnia, o której mowa, również stanowi ciekawostkę samą w sobie. - Była wykorzystywana przez kilkaset lat - mówi nadleśniczy Jacek Todys. - W lesie koło Buszyna można dostrzec doły, w których wypalano cegły. Do dziś znajdują się tu porozrzucane pozostałości, fragmenty cegieł. Jest tu też dół, z którego czerpano wodę niezbędną do produkcji. W pobliżu są też pokłady gliny. Produkowane tutaj cegły zapewne były wykorzystywane do budowy zamku w pobliskim Krągu.

KLIKNIJ>>> Cegielnia sprzed wieków w polanowskich lasach [wideo, zdjęcia]

Ze starej cegielni pojechaliśmy w pobliskie rejony, gdzie w leśnej głuszy jest piękna łąka storczyków. Nie, to nie takie same, jak te doniczkowe, które znacie z kwiaciarni. Te storczyki wyglądają zupełnie inaczej, ale są tak samo urzekająco piękne... - To kukułka szerokolistna - spieszy z wyjaśnieniem Grzegorz Piątek, botanik z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. - Kwitnie niemal cały czerwiec. W kraju mamy blisko 40 gatunków storczyków, w większości są chronione. Tu, na tej łące, mamy przynajmniej kilka gatunków.

KLIKNIJ>>> Storczykowa łąka pod Polanowem [wideo, zdjęcia]

Teren Nadleśnictwa Polanów to także przepiękny XVII-wieczny kościółek w Wielinie; wnętrze w stylu barokowym. - To prawdziwa perła - mówi nadleśniczy Jacek Todys. - Polecam, jeżeli ktoś jeszcze tu nie był. Klucz od drzwi ma pani sołtys, która wpuszcza wycieczki.

KLIKNIJ>>> Perełka architektoniczna w gminie Polanów [wideo, zdjęcia]

Turystyka:

Czytaj inne artykuły w naszym specjalnym serwisie TURYSTYKA: aktywny wypoczynek, atrakcje turystyczne, imprezy

Dzieje się na Pomorzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!