Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Do kultowej Adrii w Koszalinie wraca kultura. Na stumetrowej scenie widzowie zobaczą musicale [ZDJĘCIA]

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Historia zatacza krąg. Sto lat temu bogato zdobiona sala secesyjnego gmachu tętniła życiem, a jej punktem centralnym była profesjonalna scena teatralna. Później, przez 62 lata, działało tu kino, a miejsce zyskało sławę kultowego. Po romansie ze sportem zostało zamknięte. Powraca z ofertą kulturalną pod doskonale znaną koszalinianom nazwą – Adria będzie Teatrem Muzycznym!

Obiekt kupiła koszalińska Agencja Artystyczna Mjoy. Jej produkcje od dwóch lat podbijają serca koszalinian, prezentowane były i wciąż są na scenach w całej Polsce. Pierwszą był charytatywny spektakl „O Mamma Mia!", kolejną musical „Grease”, a najnowsza to autorski „Showlesque”. Wszystkie wyreżyserował tancerz i choreograf Kacper Wojcieszek, teraz również dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego Adria.

– Chcemy się rozwijać, chcemy robić coraz większe rzeczy. Jednocześnie od wielu mieszkańców słyszeliśmy, że takiego miejsca, teatru muzycznego z prawdziwego zdarzenia, brakuje nie tylko w naszym mieście, ale w całym województwie – podkreśla Kacper Wojcieszek.

Roma w Warszawie, Teatr Muzyczny im. Baduszkowej w Gdyni, Capitol we Wrocławiu – jeszcze w tym roku do zacnego grona dołączyć ma scena koszalińskiej Adrii. Plany repertuarowe Mjoy ma rozpisane na... najbliższe trzy lata.

– Chcemy stworzyć scenę w klimacie zachodnim. Bez teatralnego patosu, by dobrze się tu czuł ktoś, kto przyjdzie ot tak, z ulicy, ale by miał pewność, że spektakle będą w Adrii zawsze na wysokim poziomie – akcentuje Magdalena Łoś-Wojcieszek, dyrektor Teatru Muzycznego Adria, artystka, którą widzowie znają m.in. z roli w „Grease”.

W repertuarze mają się znaleźć tytuły, które powstają na scenach muzycznych w Polsce, ale przede wszystkim produkcje własne Agencji Mjoy.

– Nawet trzy mniejsze rocznie i jeden znany, duży tytuł co półtora do dwóch lat. Będziemy mieć też propozycje dla dzieci, na pewno nie zabraknie znanych bajek na licencji – Kacper Wojcieszek uchyla rąbka tajemnicy.

Do spektakli, wzorem popularnych scen muzycznych, organizowane będą castingi. – Na casting do „Showlesque” przyjechały 24 osoby z Polski. Dla amatorów, albo artystów, którzy właśnie zakończyli edukacje, udział w takim projekcie to ważny krok na drodze kariery – podkreśla Wojcieszek.

– Co ważne, równolegle rozpoczynamy jeszcze jeden projekt. Uruchomimy szkołę musicalową – zapowiada.

Dla twórców koszalińskiej sceny ogromne znaczenie ma architektura wnętrza. - To budynek z 1913 roku z przepiękną historią. Dla wielu koszalinian symbol i legenda. Szanujemy to i o dziejach Adrii będziemy w niej przypominać – mówi Magdalena Łoś-Wojcieszek.

Jeśli pamiętacie wnętrze kina bądź klubu squasha, nowa Adria z pewnością was zaskoczy. Po prawej stronie za wejściem znajdą się toalety. Po lewej zobaczycie kasę. Za nią będzie szatnia i biuro. Dawny hol kina będzie ozdobiony fotografiami stuletnich wnętrz. Będą tu kinowe fotele i bar. W dawnej szatni kobiet klubu squasha działać będzie garderoba.

Scena będzie szeroka na 12 metrów i głęboka na 9, a prowadzić będą na nią trzy wejścia. Punktów oświetleniowych będzie ponad 40. Na widowni będzie około 300 miejsc w rzędach foteli. Będzie też możliwość ustawienia stolików.

Na niemal stuletnich kartach pocztowych można zobaczyć dawną salę kinowo-teatralną ozdobioną plafonem. Wnętrze świadczyło o tym, jaki ważny był to obiekt dla koszalińskiej społeczności.

„Towarzystwo miłośników teatru liczyło wielu członków (w 1925 r. ok. 1000), zatem mogło zadbać o bogatą oprawę architektoniczną podziwianych widowisk” - czytamy w pierwszym tomie „Dziejów Koszalina”. Oby kolejny rozdział historii miasta mógł poszczycić się jeszcze większą liczbą miłośników teatru, również muzycznego!

Zobacz także Informator kulturalny GK24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo