Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Do szpitali w Szczecinie trafiają coraz ciężej chorzy. Personelu brakuje już dawno, a tlenu i leków?

Szymon Wasilewski
Szymon Wasilewski
Pacjenci, którzy obecnie trafiają do szpitala wojewódzkiego w Szczecinie, to coraz częściej osoby z ciężkim przebiegiem choroby, wymagający ciągłej opieki, często tlenu. A to w efekcie również powoduje zwiększone zapotrzebowanie na personel medyczny. Aktualnie znaczna część pacjentów po wstępnej diagnostyce jest przekazywana do innych szpitali m.in. do Szpitala Wojskowego.

- Dziś mamy 342 pacjentów z COVID-19, w tym 25 osób w stanie ciężkim na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej. Dwunastu pacjentów leży na oddziale Gruźlicy i Chorób Płuc w lokalizacji przy ul. Sokołowskiego w Zdunowie - mówiła w poniedziałek (9 listopada) Natalia Cistowska, rzeczniczka szpitala wojewódzkiego w Szczecinie.

Według ostatnich informacji wojewody zachodniopomorskiego o zwiększonej liczbie łóżek "covidowych", na Arkońskiej dla osób cierpiących na COVID-19 przewidziano 369 łóżek w tym 28 na OIOM. Oznacza to, że w placówce te miejsca się kończą, a biorąc pod uwagę ostatnie przyrosty osób zakażonych, wkrótce tych łóżek może zabraknąć.

W poniedziałek zachodniopomorski sanepid poinformował o 819 nowych przypadkach. Statystycznie, około 10 proc. zakażonych wymaga hospitalizacji.

ZOBACZ TEŻ:

- Pacjenci w większości trafiają na SOR przy ul. Arkońskiej – i obecnie znaczna część pacjentów po wstępnej diagnostyce jest przekazywana do innych szpitali m.in. do Szpitala Wojskowego. Z brakami kadrowymi mierzymy się przez cały czas, brakuje personelu medycznego w każdym zakresie – przede wszystkim pielęgniarek i lekarzy, ale też opiekunów, sanitariuszy, fizjoterapeutów, czy ratowników. Trzeba pamiętać, że personel również choruje, przebywa na kwarantannach, co również powoduje problemy z brakiem kadry - dodaje Natalia Cistowska.

ZOBACZ TEŻ:

Pacjenci, którzy obecnie trafiają do szpitala wojewódzkiego, to coraz częściej osoby z ciężkim przebiegiem choroby, wymagający ciągłej opieki, często tlenu. A to w efekcie również powoduje zwiększone zapotrzebowanie na personel medyczny.

A jak się ma sytuacja z rezerwami medykamentów i tlenu niezbędnego do ratowania życia najciężej chorych?

- Obecnie posiadamy zapas remdesiviru (lek wykorzystywany przy kuracji COVID-19 - red.). Obserwujemy dużo większe zużycie tlenu, jednak od pierwszej połowy roku, przewidując drugą falę pandemii i to, że zapotrzebowanie na tlen może być dużo większe, posiadamy dwukrotnie większy zbiornik na tlen – na 22 tony. Obecnie wystarcza on na około 5-6 dni. To nasz bufor bezpieczeństwa. Na bieżąco dostawca dostarcza nam tlen do zbiornika. Dodatkowo dysponujemy także butlami z tlenem - wyjaśnia Natalia Cistowska.

ZOBACZ TEŻ:

Jak się zachować w razie objawów COVID-19, gdzie zrobić test...

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Co zabrać ze sobą do szpitala covidowego? Na liście jest 27 niezbędnych rzeczy.Pamiętaj, że aktualnie w szpitalach obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin. Ze wszystkich stron dochodzą wieści o szybko zapełniających się oddziałach covidowych i brakach personelu medycznego i pomocniczego. A to może oznaczać, że w trakcie pobytu w szpitalu, w wielu sytuacjach będziesz musiał liczyć wyłącznie na siebie i na to, co będziesz mieć w swoim szpitalnym zestawie.Fundacja GOTOWI.ORG przygotowała poradnik, jak przygotować się zawczasu na ewentualny pobyt w szpitalu covidowym.Zobacz, co przygotować na wypadek nagłej hospitalizacji. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Co wziąć ze sobą do szpitala covidowego? Na liście jest 27 n...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera