MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do żłobka w Koszalinie tylko ze szczepieniem. Radni będą głosować

Marzena Sutryk
Marzena Sutryk
Odnotowano znaczny wzrost potwierdzonych przypadków zachorowań np. na odrę - w 2017 r. było ich 63, w 2018 r. odnotowano ich aż 339. - Należy się szczepić - zalecają lekarze
Odnotowano znaczny wzrost potwierdzonych przypadków zachorowań np. na odrę - w 2017 r. było ich 63, w 2018 r. odnotowano ich aż 339. - Należy się szczepić - zalecają lekarze Archiwum
Pomysł, który zrodził się w Koszalinie, by uzależnić przyjęcia dzieci do publicznych żłobków od tego, czy są zaszczepione, wywołała lawinę dyskusji. Już w ten czwartek temat stanie na sesji Rady Miejskiej w Koszalinie.

Przypomnijmy, podczas najbliższej sesji Rady Miejskiej radni pochylą się nad projektem uchwały, uzupełniającej kryteria przyjęcia dzieci do koszalińskich żłobków miejskich. W kryteriach obowiązkowych został dodany zapis dotyczący szczepień ochronnych.

Innymi słowy - do koszalińskich żłobków nie zostaną przyjęte dzieci, które nie przyjęły szczepionek ochronnych uwzględnionych w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych. Dotyczy to m.in. gruźlicy, błonicy czy odry.

Będzie to weryfikowane informacją z kalendarza wykonanych szczepień (kserokopia lub dokument do wglądu) lub zaświadczeniem od lekarza pediatry o długotrwałym odroczeniu obowiązkowego szczepienia ochronnego określonego we wspomnianym Rozporządzeniu. Zmiana ta ma być wprowadzona z uwagi na to, że od roku 2010 nastąpił w Polsce znaczny wzrost uchyleń od obowiązku szczepień.

Trwa głosowanie...

Do żłobka w Koszalinie tylko ze szczepieniem

W 2017 r. odnotowano 30.090 przypadków uchyleń, w roku 2018 - 40.342 przypadki, natomiast od 1 stycznia 2019 r. do 31 marca 2019 r. - 42.239. Liczba osób uchylających się od obowiązku szczepień bezpośrednio wpływa na poziom wyszczepialności w całym kraju. Jego spadek jest natomiast bezpośrednią przyczyną powrotu chorób zakaźnych, które wcześniej prawie nie występowały.

Rewolucja w Koszalinie. Dzieci bez szczepień nie będą przyjmowane do żłobków

W czwartek głosowanie. Jak sprawę komentują radni miejscy?

- Wiadomo, szable są policzone i rządzący przegłosują ten pomysł, ale ja jestem przeciwna takiemu zapisowi - mówi Anna Mętlewicz, radna PiS - klubu, który jest w opozycji w RM. - Według mnie to wykluczenie rodziców i ich dzieci, spychanie ich na margines, a nawet ograniczanie wolności konstytucyjnych. Poza tym już raz ci rodzice zostali ukarani, bo musieli już zapłacić karę za nieszczepienie dziecka. A teraz mają być karani podwójnie? Nie możemy tu mówić o zagrożeniu dla innych dzieci - bo skoro te inne są zaszczepione, to powinny być odporne na zachorowania. Ta uchwała jest kompletnie niepotrzebna, tylko skłóci ludzi.

Do przedszkola w Białogardzie ze szczepieniem. Uchwała przyjęta

- A ja jestem jak najbardziej za - mówi Dorota Chałat z koalicyjnego klubu radnych Koalicja Obywatelska. - To sposób na zmobilizowanie do zaszczepienia dzieci przez tych rodziców, którzy chcą korzystać z publicznej placówki. A jeżeli nie - to przecież pozostają prywatne żłobki.

W INNYCH MIASTACH Na podstawie gazetaprawna.pl:

„Coraz więcej samorządów decyduje się na zmianę zasad naboru dzieci do żłobków i klubów dziecięcych w taki sposób, że odbycie szczepień wprowadzają jako jeden z warunków przyjęcia maluchów do placówki lub przyznają im pierwszeństwo w trakcie rekrutacji.

Wśród nich są nie tylko duże miasta, takie jak Wrocław, Opole, Lublin czy Kraków (gdzie takie rozwiązania funkcjonują od początku br.), ale też małe gminy, np. Otyń, Białaczów i Drwinia. Co istotne, mimo że niektórzy wojewodowie kwestionują uchwały rad gmin, które zawierają takie regulacje, to wojewódzkie sądy administracyjne (WSA) orzekają, że ich postępowanie nie narusza przepisów.”

W Polsce szczepienia dzieci są obowiązkowe. Szczepienia obowiązkowe są realizowane w ramach NFZ, co oznacza, że są bezpłatne. Tylko w ciągu pierwszych dwóch lat życia dziecko musi przyjąć 19 obowiązkowych szczepionek! A to nie koniec. Obowiązkowe szczepienia realizowane są według kalendarz szczepień aż do 19. roku życia! Za uchylenie od obowiązku szczepienia grozi kara grzywny w wysokości nawet 5 tys. zł!Sprawdź, na co i kiedy dokładnie trzeba zaszczepić dziecko w Polsce, klikając na kolejne zdjęcia >>>>>

Te szczepienia są w Polsce obowiązkowe! Kalendarz szczepień ...

Zobacz także Noworoczne Spotkanie Prezydenta Koszalina

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gk24.pl Głos Koszaliński