MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dodatki dla emerytów w 2024 roku. Tyle pieniędzy mogą otrzymać seniorzy. Nie tylko 13. i 14. emerytura! 18.04.2024

ND
Nie tylko 13. i 14. emerytura! >>>
Nie tylko 13. i 14. emerytura! >>>pixabay.com
Oto dodatki, jakie mogą dostać seniorzy, poza trzynastą i czternasta emeryturą. Zobacz szczegóły. Aby otrzymać pieniądze należy spełnić kilka warunków. Kto może uzyskać dodatkowe pieniądze? Seniorzy w czasach inflacji często spotykają się z trudnościami finansowymi, dlatego przygotowane zostały specjalnie dla nich ulgi i dodatki, aby uch wspomóc. Sprawdź szczegóły!

Trzynasta emerytura 2024

Wysokość 13 emerytury ustalana jest zawsze na początku roku i zależy od tego na jakim poziomie jest emerytura minimalna oraz waloryzacja. 13. emerytura jest równa emeryturze minimalnej w danym roku kalendarzowym. Warunki wypłaty trzynastej emerytury reguluje ustawa. Trzynasta emerytura 2024 wypłacana przez ZUS w marcu-kwietniu wszystkim emerytom wynosi tyle co najniższa emerytura.

Waloryzacja emerytur w marcu 2024 roku

Resort rodziny przekazał w komunikacie, że zgodnie z tymi wyliczeniami w 2024 r. wskaźnik waloryzacji wyniesie 112,12 proc. MRPiPS podkreśliło, że do wszystkich świadczeń emerytalno-rentowych zostanie zastosowana waloryzacja procentowa w oparciu o rzeczywisty wskaźnik waloryzacji, zgodnie ze schematem zaproponowanym w ustawie.

Świadczenie uzupełniające 2024

Wysokość dodatku jest dostosowywana tak, aby szczególnie wspierać osoby o niższych zarobkach na emeryturze, mając na celu poprawę ich sytuacji finansowej. Oznacza to, że seniorzy o mniejszych dochodach mogą otrzymać dodatek 500 plus w pełnej wysokości. Zrozumienie zależności między dochodami a wysokością dodatku jest kluczowe, aby wykorzystać pełen potencjał wsparcia finansowego dla emerytów.

Zmiana przepisów dotyczących przyznawania emerytury pomostowej

Od nowego roku emeryci nie muszą już udowodniać rozpoczęcia wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 31 grudnia 1998 roku. Mogą nawet taką pracę podjąć dopiero po 31 grudnia 2008 roku.

Emerytura pomostowa przysługuje osobom, które wykonywały prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w pełnym wymiarze czasu pracy.

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera