Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dorosła foka obrączkowana nad polskim wybrzeżem. Wolontariusz WWF uchwycił ją na zdjęciu

Wojciech Nowak
Wojciech Nowak
Foka obrączkowana jest najmniejszym gatunkiem foki, który występuje w Bałtyku. Co więcej, z reguły spotkać ją można w jego północnej części, u naszych skandynawskich sąsiadów. Dorosłego osobnika tego gatunku zauważono dwa tygodnie temu w okolicy Poddąbia.
Foka obrączkowana jest najmniejszym gatunkiem foki, który występuje w Bałtyku. Co więcej, z reguły spotkać ją można w jego północnej części, u naszych skandynawskich sąsiadów. Dorosłego osobnika tego gatunku zauważono dwa tygodnie temu w okolicy Poddąbia. Paweł Żmuda
Foka obrączkowana jest najmniejszym gatunkiem foki, który występuje w Bałtyku. Co więcej, z reguły spotkać ją można w jego północnej części, u naszych skandynawskich sąsiadów, jednak dorosłego osobnika tego gatunku zauważono dwa tygodnie temu w okolicy Poddąbia.

Informacją o zauważeniu foki obrączkowanej nad polskim wybrzeżem podzielił się z naszą redakcją Paweł Żmuda, wolontariusz z Błękitnego Patrolu WWF.

- Foka pojawiła się pod koniec listopada na wybrzeżu w okolicach miejscowości Dębina oraz Poddąbie. Odpoczywała ona w charakterystycznym miejscu, bo na kole zamachowym torpedowca, który leży kilkaset metrów na wschód od Poddąbia – mówi Paweł Żmuda. - Było to wyjątkowe spotkanie, ponieważ gatunek ten żyje w północnej części Bałtyku i na nasze tereny zapuszcza się stosunkowo rzadko. Tak naprawdę była to pierwsza foka obrączkowana, którą udało mi się zobaczyć – zdradza wolontariusz.

Paweł Żmuda dodaje, że kilka miesięcy wcześniej – w kwietniu tego roku - młodą fokę obrączkowaną znaleziono na plaży w Orzechowie. Zwierzę było bardzo młode, w związku z czym zdecydowano się przetransportować je do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu. Tam zwierzę przeszło niezbędna badania, zostało odkarmione, wyleczone a następnie wypuszczone na wolność.

Foka obrączkowana jest najmniejszym gatunkiem foki występującym w wodach Bałtyku. Jej populacja szacowana jest na około 15-20 tys. osobników. Z kolei największym i najliczniej występującym gatunkiem jest foka szara, której populacja wynosi około 30 tys. sztuk. Najrzadziej spotykanym gatunkiem foki w Morzu Bałtyckim jest foka pospolita, która wbrew swojej nazwie występuje w liczbie zaledwie 1000 osobników. Wszystkie gatunki fok są w naszym kraju objęte ścisłą ochroną gatunkową.

Co zrobić, kiedy spotkamy fokę?

  • Pamiętajmy, że foka jest zwierzęciem dzikim i gdy poczuje zagrożenie będzie uciekać, albo się bronić. Trzydzieści metrów, to rozsądna odległość, z której można obserwować zwierzę.
  • Zgłośmy to Błękitnemu Patrolowi WWF, (tel. 795 536 009) lub Stacji Morskiej w Helu (601 889 940). Postarajmy się podać jak najdokładniejszą lokalizację, np. informując ile metrów na wschód lub zachód od danego zejścia na plażę znaleźliśmy zwierzę.
  • Poprośmy innych o zachowanie dystansu – a wspólnie podziwiając bałtyckie stworzenia, możemy zdobyć nowe, piękne znajomości!
  • Trzymajmy zwierzęta na smyczy – pies to z pewnością świetny kompan spacerów, jednak zwierzęta mieszkające na plaży mogą się go bać! Pamiętajmy, że to my jesteśmy gośćmi w ich środowisku.

Tropem wilków i złota Bałtyku

Poza znalezioną foką w końcówce listopada Pawłowi Żmudzie udało się także wpaść na trop wilczej watahy. Tropu nie znalazł rzecz jasna na plaży, ale na terenie Słowińskiego Parku Narodowego w okolicy wydm.

- Trop samotnego osobnika udało się znaleźć przy parkingu leśnym w okolicach Smołdzina, a w okolicy 207 kilometra, przy samym zejściu na plażę, wpadłem na trop watahy liczącej cztery lub pięć osobników. Mówi się, że na terenie Słowińskiego Parku Narodowego żyją dwie wilcze watahy, jedna bliżej Mierzei Łebskiej, a druga bliżej Żarnowskiej – mówi Żmuda, który zaznacza, że zima to dobra pora, aby szukać takich przyrodniczych ciekawostek, ponieważ w śniegu łatwiej zauważyć trop.

Zima nad morzem, to czas, kiedy na plaży jest mniej turystów i spacerowiczów.

- Plaża i morze zimą wygląda zupełnie inaczej, wszędzie towarzyszy nam pustka i spokój, czy to w Czołpinie, Rowach, czy nawet w Łebie. Zima to też dobra pora na szukanie bursztynu, który jest wyrzucany przez morze podczas sztormu. Sam Bałtyk zimą to zupełnie inna historia niż latem. Myślę, że warto wybrać się na spacer, odpocząć i poobserwować przyrodę, kiedy krajobraz nadmorski jest biały od śniegu i mrozu – zachęca wolontariusz Błękitnego Patrolu WWF.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dorosła foka obrączkowana nad polskim wybrzeżem. Wolontariusz WWF uchwycił ją na zdjęciu - Głos Pomorza