Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drawsko Pomorskie: zobacz spichlerz zaprojektowany przez Waltera Gropiusa

Joanna Krężelewska
Joanna Krężelewska
Spichlerz wybudowany został z szarej, wapienno-piaskowej cegły, nietynkowanej. Szczyty wieży i ryzalitu mają konstrukcję ryglową.
Spichlerz wybudowany został z szarej, wapienno-piaskowej cegły, nietynkowanej. Szczyty wieży i ryzalitu mają konstrukcję ryglową. Fot. Joanna Krężelewska
Został wzniesiony w latach 1905-1906, a jego projektantem był światowej sławy architekt Walter Gropius, pionier i twórca modernizmu. Spichlerz to prawdziwy skarb architektury, a zobaczyć go można we wsi Jankowo, 5 km od Drawska Pomorskiego.

Dla 21-letniego Waltera Gropiusa praca w Jankowie była rodzajem twórczej rozgrzewki. W malownicze okolice Drawska Pomorskiego przyjechał na praktyki zawodowe po studiach w Berlinie i Monachium. Ugościł go stryj – Erich Gropius, ówczesny właściciel majątku. Według pomysłu Waltera wybudowano m.in. dwór, kuźnię i domy mieszkalne dla robotników. Spichlerz jest jedynym obiektem z dawnego folwarku, który zachował się w stanie niezmienionym. Zaprojektowany został na planie trzech przenikających się prostokątów w stylu tzw. „ojczyźnianym” Heimatstil, charakteryzującym się wykorzystaniem lokalnych, pomorskich tradycji architektonicznych (szachulec, spadziste dachy). Główna bryła - dwukondygnacyjna z dwupoziomowym poddaszem, to właściwy spichlerz. Najwyższa i zarazem centralna ma pięć kondygnacji. Była to część magazynowa spichlerza. Działały w niej windy ręczne.

Na najwyższej kondygnacji wieży zamontowany był zbiornik o pojemności około 5 metrów sześciennych. Wodę tłoczono do niego pompą, która umieszczona była w piwnicy. Woda wytwarzała pod własnym ciężarem ciśnienie, które było wystarczające do zasilania całego folwarku. Spichlerz pełnił funkcję wieży ciśnień folwarku, ale jednocześnie woda mogła być wykorzystana podczas pożaru.

Do dziś turyści mogą zobaczyć blaszaną tarczę zegara o średnicy aż 95 cm. Kiedyś zegar widoczny był z terenu całego obejścia.

Spichlerz po II wojnie światowej wykorzystywany był na magazyn nawozów przez Państwowe Gospodarstwo Rolne. Taki stan rzeczy trwał do 1975 r. Od tamtej pory spichlerz jest nieużytkowany. W 1977 r. obiekt wraz z przyległym parkiem został wpisany do rejestru zabytków. W 2004 r. został przejęty przez drawski samorząd i zabezpieczony - wzmocniono ściany, wymieniono dach.

„W architekturze nie ma końca – jest tylko ciągła zmiana” - te słowa Waltera Gropiusa przyświecają miłośnikom historii, którzy przywracają pamięć o młodzieńczych projektach architekta. Ich marzeniem jest odnowienie obiektu i stworzenie w nim muzeum.

Walter Gropius tworzył na Pomorzu do wybuchu I wojny światowej. Według jego pomysłów zbudowana została jeszcze m.in. willa w Drawsku Pomorskim, fabryka w Gudowie i spichlerz w Mirosławcu. W 1919 roku w Weimarze Gropius założył szkołę rzemiosła, sztuki użytkowej i architektury Bauhaus, której był pierwszym dyrektorem. Szkoła powstała w wyniku połączenia Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosła Artystycznego. Później działała w Dessau i w Berlinie. Określenie Bauhaus używane bywa również potocznie jako nazwa stworzonego przez nią kierunku architektonicznego - jednego z prądów w obrębie niemieckiego modernizmu.

Zobacz także: Drawsko Pomorskie: Prezydent Andrzej Duda w Drawsku Pomorskim

Koncert odbył się przy pomniku Fryderyka Chopina w Drawsku Pomorskim, który został odsłonięty w 2019 roku.

Koncert muzyki Chopina w Drawsku Pomorskim [ZDJĘCIA]

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Koszalińskiego i bądź na bieżąco!

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo